Foto: ekrānuzņēmums no video.

“Notikumi laika jukās, tos ieliekot vērtību plauktos un laika kapsulās!” Rožukalne vērtē raidījumu “TE!” 0

Anda Rožukalne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jaunais raidījums “TE!” jauc kopā, kā centrifūgā miksē laiku, cilvēkus, vērtības Latvijā. Tas meklē savas atbildes uz vienkāršiem jautājumiem: kā ieraudzīt vērtīgo, kā to novērtēt, saprast atšķirīga laika kontekstā. Mūsu realitātes “bija”, “ir” un “būs” satiekas vienā formātā, kurā “TE!” labi izdodas epizodes, atradumi, spriedumi, bet brīžiem slikti turas kopā stāsti.

Lineārais laiks ir salauzts, vienlaikus notiek dažādi laiki, turklāt tie virzās dažādos virzienos.

Atmiņas mūs aiznes pagātnē un vienlaikus nelaiž laukā no tagadnes, radot lielu sajukumu izpratnē par to, kas notiek, ko mēs domājam, ko piedzīvojam. Tā realitāti cenšas parādīt raidījuma vizuālā stāsta veidotāji. Ar trāpīgiem pieteikumiem un secinājumiem šo visu raibumu stundas garumā labi kopā tur “TE!” vadītājs Gustavs Terzens.

Laika salaušana, patērētāju valodā runājot, ir mūsdienu komunikācijas formātu modes trends, kura esence apskatāma Kristofera Nolana filmā “Tenet” – vienā no šāgada globālās kino industrijas veiksmes stāstiem. Citiem vārdiem, cilvēku apjukums un nedrošība, domu haotiska klejošana vairs nav slēpjama, to var iepakot un, kad izdodas, labi pārdot.

Arī raidījumā “TE!” notikumi skatīti laika jukās, vienlaikus mēģinot tos ielikt kādos vērtību plauktos un laika kapsulās. Vismaz to apsola raidījuma veidotāji jau pašā sākumā.

Vēstures kapsula

Pirmajā raidījumā Latvijas vēstures izzināšana ir pati aizraujošākā daļa. Labi izdevušies un pamatīgi nostrādāti zinātāju stāsti. Tāpēc raidījumā var labi atšķirt faktos un ekspertīzē pamatotu vēstījumu no īsiem iespaidiem, ātriem spriedumiem, ierobežotas personiskās pieredzes. Tieši tā var sadalīt visu raidījumu: stāsti, kas aizved pie izpratnes, un garāmgājēja iespaidi, kuru potenciāls nav izmantots.

Pirmais ļoti vērtīgais ir vēsturnieces un LU profesores Vitas Zelčes stāsts par Raiņa kapu struktūras pagātni un tagadni, kurā ieraugāms varas sadalījums dažādos laikos, populāru cilvēku izmantošana pēc nāves, ideoloģiju un ietekmes cīņa kapa vietu laukumiņos.

Tie rosina meklēt tālāk, lasīt, atcerēties un pārkārtot atmiņas, izmantojot uzzināto.

Meklējiet to “LTV1” arhīvā, ja nav redzēts! Antropologs Viesturs Celmiņš citā stāstā par pagātni pamato, kā konkrēta laika vērtības ieraugāmas Pasaules tirdzniecības centra jeb agrākajā Komunistiskās partijas Centrālās komitejas ēkā Elizabetes ielā 2.

Lai paši sev atbildētu uz jautājumu, kas radies koncertzāles plāna veidotājiem Rīgā, – ēku spridzināt, pārveidot vai saglabāt, raidījuma vadītāji dodas tajā un ieklīst dīvainos tās nostūros. Tā izdodas ieraudzīt ēkas jēgu.

Sižeta autoru atvērtība jaunajam, vēlme izzināt, meklēt, nevis apstiprināt jau gatavu spriedumu, palīdz šo stāstu pamatīgi izstāstīt. Zinātāju stāsti piedāvā gan precīzas detaļas, gan skaidrojumu, ko fakti nozīmē. Tie ir atklājumu pilni stāsti, par to jēgu gribas ilgi domāt pēc raidījuma.

Atmiņu kapsula

Stāsts par aizgājušo cilvēku dzīvi sākas telpā ar datoru un galdu, kas varētu būt pamests deviņdesmito gadu notikumu un lietu vidū. Kur tas ir un kāpēc šī istaba ir svarīga? Pauls Timrots to stāsta tālāk kopā ar personiskām atmiņām un portāla “Timenote” izveidotāju, Juristu biedrības vadītāju Aivaru Borovkovu.

“Timenote” ir lielisks projekts, un par to var stāstīt, fiksējot sižeta dalībnieku personiskās attiecības, atmiņas.

Tomēr sižets ir ļoti fragmentārs, šķiet, tā veidošanai pietrūcis laika, lai dažādās domas un secinājumi turētos kopā.

Stāsts turpinās par tehnoloģiju iespējām atmiņas atsaukt, pieturēt un izprast, ieliekot stabilos vai tūlīt vajadzīgos kontekstos. LETA pārstāvis Uldis ­Lavrinovičs rāda, kā mūsdienu digitālās tehnoloģijas palīdz iegūt arhivētu informāciju, analizēt un izpētīt pašreiz notiekošo.

Tomēr abas svarīgās tēmas netiek pamatīgi izstāstītas – mēs esam laika kapsulas dažādos galos – atmiņās par aizgājušiem cilvēkiem un mirklī, kad aktuālais laiks kļūst par saglabātām atmiņām. Vēstījums aizmaldās no skaidrības un ir līdzīgs atmiņu izkritumiem, par kuriem vienojas Borovkovs ar Timrotu, vērojot vecu fotogrāfiju, kurā abi redzami kopā.

Es nevarētu saprast abus sižetus, ja iepriekš nezinātu ideju, mērķi, izmantoto tehnoloģiju detaļas par LETA mākslīgā intelekta projektiem vai nebūtu sekojusi “Timenote” attīstībai.

Vērtību rotaļu kapsula

Raidījums pietuvojas vērtībām, to dabai un vietai katrā laikā. Tas atrod Jāzepa Vītola līdzinieku Jāni Krišjāni un iekļauj to vēstures sadaļā. Brīnišķīgā kostīmā ietērptais varonis noder kā divu stāstu pieteicējs, jo gandrīz neko neuzzinām par šo cilvēku un to, kāda jēga apspriest divu personību ārējo līdzību. Vai vērts stāstīt aprautu stāstu, kurā cilvēka vērtību nosaka sveša slava? Pastaiga pa pļavu Jāzepa Vītola izskatā varētu iederēties pieredzē, kad cilvēks jūtas veltīgi ziedojis savu laiku mediju profesionāļiem.

Mulsinošās vērtību virāžas sākas jau raidījuma sākumā. Lai gan zinātāju stāsti ir ļoti atraktīvi, tie papildināti ar it kā rotaļīgiem elementiem, asociācijām.

Kapos, kur līdzās padomju elitei savas atdusas vietas ieguvuši deviņdesmito gadu pārmaiņu varoņi, noziedznieki un noziegumu upuri, mums vienlaikus rāda ne tikai groteskos kapu pieminekļus, bet arī Baltezera mājas. Lielas, pamestas un nepamestas.

Šīs saiknes panāktas ar prasmīgu montāžu. Tās varētu būt asociācijas par kādas trauksmainā laikā pavadītas dzīves pieminekļiem, ja vien pie attēla būtu faktu materiāls, ka šīs asociācijas ir savienojamas, nevis iedomātas.

Kapos stāstot par izveicīgo Otrā pasaules kara snaiperi Moniku Meikšāni, kas nogalinājusi četrdesmit vācu kareivjus, ar montāžas palīdzību ieraugām, kā ar spēļu automātu Kadagas pusē izklaidējas Marta Selecka. Viņa vienlaikus apmeklē atrakciju lauku, kur ļauts pašaudīties un iedomāties par nogalināšanu.

Ceru, tā ir pašironija, refleksija par to uztveres primitīvismu, kas pārsvītro raidījumā ielikto stāstu dziļumu, bet kura ir pastāvīgi klātesoša, piemēram, sociālās tīklošanās vietnēs.

Es ļoti ceru, ka vīzdegunīgā garāmgājēja skatiens pāri žogiem uz dažādiem namiem Baltezerā ir atklāts un kritisks skatījums uz cilvēku vēlmi bez zināšanām un izpratnes vērtēt citu dzīvi, izvēles un pārmest, ka kāds citā laikā nav dzīvojis tā, kā to šobrīd atzīstam par labu.

Fakti par kādu no lielajām Baltezerā uzbūvētajām mājām, zinātāja stāsts būtu palīdzējis raksturot laiku, kurā atsevišķu cilvēku izsapņotās iespējas pārspēja pašas sevi un nu palikušas kā vareni nami, ietekmējot kultūru Latvijā.

Tāpēc ļoti ceru, ka epizodes ar biedējošu šaujamo un pļāpas par 90. gadiem pie īpašumiem, par kuru iemītniekiem nekas nav zināms, ir nosodījums neinformētai domāšanai un spriešanai, demonstrējot tās bīstamību. Es ceru, ka tas ir eksperiments, meklējumi, kā parādīt paralēlus notikumus, nevis jaunu domāšanas stereotipu radīšanas paņēmiens.

Jaunajā “TE!” formātā, līdzīgi kā informācijas straumēs, savienojas detalizēti, dziļi stāsti un neprecīzas vai paviršas epizodes. Jaunais raidījums piedāvā meklējumus, kā dokumentalitāti savienot ar mākslai raksturīgu individualizāciju un vispārinājumu.

Saistītie raksti

To svarīgi fiksēt, jo pamatīgumu, analītisku skatījumu, nozīmīgus atklājumus varētu gaidīt no Mediju atbalsta fonda finansēta projekta. Tas paredzēts profesionālas žurnālistikas attīstībai, nozīmīgiem darbiem, kam bez atbalsta nepietiktu resursu.

Vai šādus stāstus nevar izstāstīt, izmantojot līdzdalībnieka skatu, personisku pieredzi? Tas ir iespējams, tomēr joprojām ir daudz atšķirību starp profesionāla žurnālista stāstiem un privātas pieredzes fragmentiem, kuros galvenā ir pašprezentācija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 7
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu, viņš pats par to neko nezina
1 stunda
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 5
8 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
11 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
10 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 32
22 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu
18:17
TA
Tatjana
Ziņas
Atklāj, cik daudz Covid-19 gadījumu aizvadītajā diennaktī reģistrēti Rīgā
18:06
LE
LETA
Veselam
Vienam no mākslas centra “Zuzeum” darbiniekiem apstiprināta infekcija ar Covid-19
18:03