Pārsla Radziņa pie Salacas Velna alas.
Pārsla Radziņa pie Salacas Velna alas.
Foto: Anda Krauze

“Pie pacienta braukts ar kravas auto un kāja šūta uz virtuves galda!” Ārstes Pārslas komiskie stāsti, strādājot provincē 0

Andris Tiļļa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vēl tikai dažas dienas – līdz 23. septembrim – var pieteikt kandidātus konkursa “Latvijas lepnums 2020” balvai. Bet gaidot jaunos laureātus, pastāstām arī par tiem cilvēkiem, kas slavējamos cilvēkus piesaka.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Jo tieši no viņiem jau arī ir atkarīgs, ka sabiedrība uzzina par tiem darba veicējiem, kam raksturīgs krietnums, atbildība un līdzjūtība.

“Atliek tikai pateikt – Miša, vai tu vari…, un viņš jau saka – varu, varu!” stāsta Pārsla Radziņa, kura pērn “Latvijas lepnumam” pieteica Mazsalacas iedzīvotāju Mihailu Siņicinu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Re, ko nozīmēja viņas iniciatīva – Miša nu zināms plašākai sabiedrībai, kļuvis arī par Mazsalacas Goda pilsoni!

Pie malas latvietim tik raksturīgo kautrīgumu! Arī pati Pārsla Radziņa ir pelnījusi “Latvijas lepnuma” godu? Kāpēc gan ne? Visu mūžu bijusi ārste, Tautas daiļamatu meistare, ģimenē izaudzināta meita un dēls, dzimtas turpinājumam – pieci mazbērni!

Pārsla Radziņa mūs sagaida Mazsalacā, netālu no pašvaldības nama, ar rūgteni smaržojošām mārtiņrozēm no pašas dārza. Vēl lielāks pārsteigums ir viņas dāvinātie klūgu groziņi, kurus pinis viņas dzīvesbiedrs Māris, ķirurgs.

Jā, tādam meistaram var droši uzticēt pat savu sirdi! Abi esot iepazinušies, studējot toreizējā Medicīnas institūtā, četrus gadus gaidījusi savu mīļoto, kad viņš atgriezīsies no dienesta Kronštatē, kur bijis jūrnieks… Nu laulībā jau 53 gadi, zelta kāzas esot nosvinējuši pieticīgi.

Izmetam nelielu līkumu pa pilsētu, vai katrs pretimnācējs mūs sveicina – te jau visi kā uz delnas.

Pārsla atklāj, ka Mihailu iepazinusi sportojot, jo viņas un arī Mišas ģimene bieži mēdz būt kopā dažādās sporta aktivitātēs. Kā Mihails reaģēja, uzzinot par ieteikuma vēstuli?

“Ārprāts! Zvana no redakcijas, ka viņu nevarot sazvanīt… Esot vajadzīga Mihaila piekrišana. Skaidri zinu, ka viņš nepiekritīs, jo nav ārišķīgs, un kur nu vēl tik plašai publicitātei! Atklājās, ka zvanīšanas brīdī viņš strādājis mežā.

Pēcāk tiekoties man bija tāds pārdzīvojums, ka raudāju, viņam lūdzu vienu – Miša, tikai neatsakies! Esam tevi izvirzījuši balvai “Latvijas lepnums”. Brīdi viņš iegrima domās un noteica: “Vai tad man ir cits variants?”.”

Ārsts laukos – tas ir kas īpašs

Ārsts un skolotājs – šīs ir galvenās specialitātes, kurās ļoti svarīga ir cilvēka mīlestība, iejūtība un līdzcietība. Laukos ārstam nākas būt arī par psihologu, kurš cenšas atrisināt pat attiecību problēmas.

“Man vēl bija tā laime tikties ar profesoru Ilmāru Lazovski, izcilu mediķi un inteliģentu personību, kurš allaž akcentēja, cik svarīgi spēt sarunāties ar pacientu tā, lai abas puses saprastos.

Mūsdienās nereti rodas pārpratumi tieši sliktās komunikācijas dēļ.

Lai gan kopš 2005. gada vairs neesmu ģimenes ārste, taču visu laiku sekoju līdzi medicīnas attīstībai, jo vīrs vēl strādā privātpraksē Rūjienā, meita arī ir saistīta ar medicīnu Rīgā. Priecē, ka veselības aprūpes nozarē notikušas dažādas pārmaiņas un ir centieni to uzlabot.

Piemēram, mums ir maza slimnīciņa, kas sniedz paliatīvo aprūpi, bet ir arī neliels dienas stacionārs – tiem, kuriem nevajag ārstēties “augstos plauktos”. Mazsalacas slimnīcā ir trīs ārstu prakses, šie ārsti sniedz palīdzību saviem pacientiem arī stacionārā.

Slimnīcas direktors ir Edgars Grandāns – brīnišķīgs kolēģis, enerģisks, labestīgs un iecienīts ārsts. Netālu no slimnīcas ir otra medicīnas iestāde – dakteres Andas Plūmes privātprakse. Mazpilsētai ar to arī pietiek. Tomēr valstiskā mērogā jūtams, ka ne visi procesi medicīnā ir pacientu interesēs, piemēram, ilgi jāgaida rindās, lai tiktu pie speciālistiem.”

“Zelēju sīpolu, līdz mēle jēla”

Ārsti jau visu neizpaužot sabiedrībai, tāpēc gribas zināt, kā ārsts dakterē pats sevi, kā stiprina imūnsistēmu?

“Galvenā zālīte – sevi rūdīt fiziski, piemēram, es joprojām braucu ar velosipēdu, esmu piedalījusies gargabalu skrējienos, eju pastaigās, peldu Salacā, ziemās slēpoju…

Šie ir lielie prieki, taču ir arī mazāki, piemēram, reizi nedēļā braucu uz Valmieru.

Pie autoostas ir maza Liepkalnu maizes ceptuvīte, kur strādā brīnišķīgs kolektīvs, un vienpadsmitos izceļ no krāsns Laura ceptu, vēl kūpošu rupjmaizīti. Uh, nenoēsties!”

Kā cīnīties pret rudenim tik ierasto saaukstēšanos? “Protams, jādzer daudz šķidruma, karsta tēja. Nenodzīt temperatūru, ja tā nav pārāk augsta, jo paaugstināta temperatūra palīdz nokaut vīrusu. Meita ieteica labu recepti – košļāju sīpolu, līdz mēle jēla. Man tas vienmēr ir palīdzējis. Vēl var sīpolu sarīvēt, pievienot medu un ik pa brīdim to ieēst.”

Jautrības no ārsta ­prakses

Par ārstiem mēdz stāstīt anekdotes, taču arī paši ārsti piedzīvo amizantas situācijas. “Reiz, kad vēl bija kolhozu laiks,

gripas laikā ātrās medicīniskās palīdzības mašīnas bija aizņemtas, un pie slimnieka vajadzēja braukt ar kravas auto.

Toreiz to vadīja Edīte Gaule, sieva, kuru neaizrunāt. Līdzi vedām arī medikamentus, ko pārdot, jo seniori ne vienmēr spēja tikt līdz aptiekai. Iedodu pacientam zāles, par kurām jāsamaksā trīs rubļi, taču naudas vietā viņš atnes olas. Edīte sašutusi: “Tu neizliecies par beigtu! Nes šurp naudu un tās olas arī dod šurp!”

Gadās, ka draugi, paziņas veselības ķibelēs steidzamības dēļ vēršas pie ķirurga tieši viņa mājās. Pārsla atceras:

“Pirms vairākiem desmitiem gadu mans vīrs draugam šuj kāju, kas nejauši savainota ar cirvi.

Piepeši pacients iekrīt bezsamaņā… Tobrīd man līdzās nebija pat ožamā spirta, labi, ka pa rokai gadījās spainis ar ūdeni. Kad iešļācu sejā, kungs pamodies iesaucās: “Kur esmu? – Kā, kur – virtuvē zem galda!” Tas gan nebija smieklīgi…”

“Daba – tā vienmēr valdzina”

Saistībā ar Bruknas muižas kopienas notikumiem sabiedrībā aktualizēts jautājums par pusaudžu audzināšanas problēmām. Tās bijušas visās paaudzēs, piemēram, padomju laikā par tām rakstījis Andrejs Dripe.

“Par laimi, man tās gājušas secen, jo bērnus audzinājām saprātīgi, radinot pie atbildības un darba. Kad viņi mācījās augstskolā, paralēli mācībām arī strādāja. Cilvēks par personību veidojas jau ģimenē, un tā kopumā ir valsts.” Pārsla nesaprot, kā var garlaikoties, viņas ikdienas ritmā ievīts krāsu dzīpars.

“Kad pabarots kaķis un vīrs pavadīts uz darbu, sēžos pie stellēm un vismaz kādas divas stundas aužu.

Stelles mantoju no vecmāmiņas, esmu iecienījusi aust grīdsegas.” Pērn viņas izaustā “Meža pļava jūnija vidū septiņos no rīta” bijusi izstādē Rīgā.

“Daba – tā vienmēr valdzina, mājās viņai dažādos laikos pavisam bijuši trīs suņi, tagad lolo kaķi. Taču spilgtākie iespaidi palikuši par kovārni, kurš atrasts, izkritis no ligzdas.

“Uzsaucot “krā, krā!”, viņš visur lidoja līdzi cilvēkam, vakaros gulēja uz skapjaugšas grozā. Braucot ar bērnu ratiņiem, putns sēdēja uz roktura… Pārdomājot dzīvi, liekas, ka esmu uzaugusi, skolojusies labākā laikā nekā šodienas paaudze, bijām mērķtiecīgi, disciplinēti un atbildīgi.

Turklāt nejutām krasu sabiedrības noslāņošanos. Sāp sirds, redzot, ka skolā mazturīgajiem dara pāri, bērni jau ir nežēlīgāki par dažu pieaugušo…”

Ja tagad būtu jāizvēlas cita specialitāte, kuru apgūtu?

SAISTĪTIE RAKSTI
“Noteikti es būtu autobusa šofere, cik patīkami izpalīdzēt vecākiem ļaudīm – pieturēt vai pie katras lauku mājas un pateikties par braucienu!

Tas nav izfantazēts, pirms kādiem pieciem gadiem maršrutā no Rūjienas uz Mazsalacu noskatījos, kā jauns un izskatīgs šoferītis tā veda savus pasažierus. Arī šis jaunais cilvēks varētu pretendēt uz “Latvijas lepnumu”!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
18 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Saslimstība kāpj: pirmdien atklāts līdz šim lielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits 4
20 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Latvijas valsts ceļi”, iespējams, vērtēs nepieciešamību apziņot ceļu lietotājus par ekstremāliem braukšanas apstākļiem
36 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā konstatēti šogad pirmie putnu gripas gadījumi savvaļas putniem
12:57
LE
LETA
Ziņas
Par EP priekšsēdētāju ievēlēta Roberta Metsola
12:48
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas vienkārši daudziem cilvēkiem būs nepanesami!” Deputāts par to, ka šī ir lielākā enerģētikas krīze, kādu Latvija ir piedzīvojusi
12:40
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Laima Vaikule pastāsta, kur Rīgā viņa strādāja tad, kad vēl nebija populāra dziedātāja
41 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 revakcinēti gandrīz 30% vakcinācijas procesu noslēgušo iedzīvotāju
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik un kādi sportisti Latviju varētu pārstāvēt Pekinas olimpiskajās spēlēs?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
53 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Autobusam apgāžoties uz sāniem, uz Bauskas šosejas cietuši četri cilvēki 3
4 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju?
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien atkal gaidāms vētrains vējš un sniegputenis
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Latvijas ieslodzījumu vietās pieaug neapmierinātība ar ilgstošajiem kovidierobežojumiem 11
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdiena būs nedēļas saulainākā diena
5 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Pilsētnieki izslāpuši dabas. Kā dzīvi pilsētvidē padarīt zaļāku un tīkamāku?
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
5 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Uz ko spējīgs lētākais Latvijā nopērkamais elektroautomobilis?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem 82
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 129
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Es to ne mirkli nenožēloju,” Navaļnijs pēc gada cietumā par atgriešanos Krievijā 61
23 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nebeidzamais stāsts: princis Harijs draud iesūdzēt tiesā Lielbritānijas valdību
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena