Restorāns “Louise” Oslo, kur Ziemassvētku ballītē ar omikrona vīrusu inficējušies vairāk nekā pussimts cilvēku.
Restorāns “Louise” Oslo, kur Ziemassvētku ballītē ar omikrona vīrusu inficējušies vairāk nekā pussimts cilvēku.
Foto: Ole Berg-Rusten/AFP/SCANPIX

Omikrons var izraisīt atkārtotu saslimšanu! Jaunais kovida paveids atklāts jau vismaz 38 valstīs 57

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Jaunais kovida vīrusa omikrona paveids, kas 24. novembrī tika atklāts Dienvidāfrikas Republikā, jau ir konstatēts 38 valstīs, bet vēl nav ziņots par nāves gadījumiem saistībā ar to, nedēļas nogalē pavēstīja Pasaules veselības organizācija (PVO).

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Lasīt citas ziņas

ASV un Austrālija ir līdz šim pēdējās valstis, kurās apstiprināti šī paveida lokāli pārnesti gadījumi. PVO ir brīdinājusi, ka var paiet vairākas nedēļas, lai noskaidrotu, cik lipīgs ir jaunais paveids, vai tas izraisa smagāku saslimšanu, un cik efektīvas pret to ir tagadējās vakcīnas un ārstēšanas līdzekļi.

“Mēs strādājam, lai iegūtu šīs atbildes, kas ir vajadzīgas visiem,” teica PVO ārkārtas situāciju direktors Maikls Raiens. Jaunā paveida izplatīšanās jau ir novedusi pie brīdinājumiem, ka Eiropā tuvākajos mēnešos vairāk nekā puse kovida inficēšanos varētu būt šī paveida gadījumi. Omikrona paveids var palēnināt globālās ekonomikas atveseļošanos, ko iepriekš bija nodarījis kovida deltas variants, brīdinājusi Starptautiskā valūtas fonda vadītāja Kristalina Georgieva.

 

Omikronam ir vismaz pussimts mutāciju

CITI ŠOBRĪD LASA

Kovida vīrusa omikrona paveidam ir raksturīgs liels skaits mutāciju, kas izraisījis strauju inficēšanās pieaugumu Dienvidāfrikas Republikā un tās kaimiņvalstīs. Kovida infekciju skaits no aptuveni 200 novembra vidū pārsniedzis 16 000, un vīrusa omikrona paveids jau atklāts visos astoņos DĀR apgabalos, pavēstījis valsts veselības ministrs Džo Phāla.

Daži eksperti uzskata, ka omikrona smagi skartā Dienvidāfrika varētu būt piemērs tam, kas turpmāk sagaida pasauli. Pagaidām ir maz zināms par jauno vīrusa variantu un pašreizējo vakcīnu pretdarbību tam, taču omikrona straujā izplatīšanās Dienvidāfrikā un pārsviešanās uz valstīm citos kontinentos liecina, ka omikrons varētu būt lipīgāks. Ministrs Džo Phāla atzīmējis, ka saslimuši tikai neliels skaits cilvēku, kas bijuši vakcinēti, turklāt vieglā formā. Vairākums slimnīcā ievietoto kovida pacientu nav bijuši vakcinēti.

 

Omikrons var izraisīt atkārtotu saslimšanu

Kā bažas rosinošu faktoru DĀR zinātnieki atzīmē tendenci, ka omikrons, šķiet, biežāk nekā agrākie kovida varianti, cilvēkos, kas ir jau izslimojuši kovidu, izraisa atkārtotu infekciju. “Iepriekšēja inficēšanās mēdza aizsargāt pret kovidas delta variantu, bet tagad ar omikronu, šķiet, tā nav,” PVO apspriedē pagājušajā nedēļā paziņoja Vitvatersrandas universitātes (DĀR) pētniece Anna fon Gotberga.

Viņa gan paudusi cerību, ka pašreizējās vakcīnas tomēr pasargās no smagas slimības gaitas arī omikrona gadījumā, tāpēc mudina cilvēkus vakcinēties. Eksperti atzīmē, ka situācija var mainīties, jo līdz šim vairums inficēto, kas ievietoti DĀR slimnīcās, ir gados jauni cilvēki, kam saslimšana parasti norit vieglāk. PVO reģionālais direktors Takeši Kasai paziņojis, ka līdz šim iegūtā informācija par vīrusa omikrona variantu liecina, ka cīņā ar to var izmantot metodes, kas lietotas pret deltas paveidu. Viņš iesaka izvērst vakcināciju, ievērot sociālās distancēšanās noteikumus un lietot aizsargmaskas.

 

Šīs bīstamās Ziemassvētku ballītes

DĀR valdība ir kritizējusi daudzu valstu ieviestos iebraukšanas aizliegumus, uzskatot to kā sodu par atklātumu un ātru rīcību pasaules brīdināšanā par omikrona variantu. PVO paziņojusi, ka saņēmusi DĀR valdības brīdinājumu par kovida vīrusa jauno variantu jau tā atklāšanas dienā 24. novembrī.

“Es gribu uzsvērt, ka mūsu valsts un Botsvānas zinātnieki bija pirmie, kas atklāja un ziņoja par jauno kovida vīrusa variantu, taču neviens nezina, kur tas cēlies,” pavēstījis DĀR veselības ministrs Džo Phāla.

Eiropā kovida vīrusa omikrona paveids līdz šim atklāts Austrijā, Dānijā, Francijā, Vācijā, Grieķijā, Īrijā, Itālijā, Nīderlandē, Norvēģijā, Portugālē, Spānijā, Zviedrijā, Britānijā. Omikrona paveids atklāts arī ASV, Indijā un Saūda Arābijā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vir­kne valstu pastiprinājušas ierobežojošus pasākumus un aktivizējušas vakcinācijas kampaņu. Omikrona vīrusa lielākais uzliesmojums ārpus Dienvidāfrikas reģistrēts pēc Ziemassvētku ballītes 26. novembrī Oslo, Norvēģijā, kur inficējušies vairāk nekā pussimts cilvēku, no kuriem 13 reģistrēts vīrusa jaunais paveids.

Ballīti rīkoja atjaunojamās enerģijas firma “Scatec”, kas darbojas arī Dienvidāfrikā, kur tika atklāts omikrona variants. Norvēģijas Veselības institūta vecākais ārsts Prebens Avitslands uzskata, ka ar omikrona vīrusu inficējušies vairāk nekā puse no ballītes 120 dalībniekiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
Lasīt citas ziņas
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
22:11
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 40
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim