“Ar krāsām ir viegli strādāt, tām nav izmešu un tās var droši lietot mājas apstākļos, iesaistot procesā visu ģimeni,” stāsta dekoratore Margarita Voitoviča, “MAG Handmade” īpašniece.
“Ar krāsām ir viegli strādāt, tām nav izmešu un tās var droši lietot mājas apstākļos, iesaistot procesā visu ģimeni,” stāsta dekoratore Margarita Voitoviča, “MAG Handmade” īpašniece.
Publicitātes foto

Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam 0

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”.

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu? 24
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Lasīt citas ziņas

Rudens un epidēmijas piespiež ilgāku laiku pavadīt mājās. Šo laiku var lietderīgi pavadīt, uzlabojot savu mājas interjeru – pārkrāsojot kādu mēbeli, kura ir morāli novecojusi, bet tehniski vēl tīri labi kalpo. Pārsteidzošā kārtā padomjlaika sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados ražotās mēbeles, servanti, kumodes, viesistabas un guļamistabas garnitūras ar spožo poliestera lakas pārklājumu ir jau iekļuvušas teju vintāžas mēbeļu kategorijā. Tā laika sekciju mēbeles ir čempiones praktiskumā.

Īstais brīdis atjaunot

CITI ŠOBRĪD LASA

Tolaik mēbeles lielākoties tika finierētas ar sarkankokam raksturīgu smagnējo – brūni sarkani oranžo – krāsu gammu. Bija arī gaišāki – ar osi finierēti modeļi vai smalkāki, ar tumšu riekstkoku klāti. Tomēr laiki mainās, un mainās arī attieksme pret dzīvi un gaume. Šobrīd cilvēki vēlas mājoklī ienest vairāk gaismas un dzīvesprieka. Tomēr, atsvaidzinot mājokli, nevajag steigties ar veco mēbeļu likvidēšanu. Dot mēbelei otro mūžu piederas pie videi draudzīga dzīvesveida. Piedevām mēbeļu apdares krāsas un materiāli galvenokārt ir veidoti uz ūdens bāzes, tādējādi nerada telpā lielu smaku.

Interjeristi iesaka telpā ievietot vienu vai divus atjaunotos priekšmetus, kas veidotu “odziņu”. Ideāli, ja viens priekšmets būtu liels, piemēram, sekcija un otrs mazāks, piemēram, bufete, trimo. Pats galvenais varonis šajā pārveidē būs krāsa un dekors. Var izvēlēties jebkuru stila koncepciju un brīvi eksperimentēt. Ja kaut kas saiet greizi, var izlabot vai pārkrāsot. Izmest ārā jau vienmēr var paspēt.

Sagatavošanas process

Pirms krāsošanas mēbele ir tehniski jāsakārto. Jāizņem visi plaukti un atvilktnītes, jāiedzen nagliņas un jāpieskrūvē skrūvītes. Labākai slīdamībai atvilktnes un vadulu sadures virsmas ierīvē ar parafīnu vai ziepēm. Dažreiz ir izstrādājusies skrūvītes vieta. To var nostiprināt, iedzenot un ielīmējot caurumiņā koka tapiņas, kaut vai vairākus nosmailinātus sērkociņus. Kad līme būs nokaltusi, skrūvītei bāze ir atjaunota. Ja mēbelei kaut kur ir atlīmējies nažu finieris, zem tā ievada PVA līmi un piespiež ar skrūvspīlēm. Pirms krāsošanas noņem atslāņojušos laku. Lielākus virsmas bojājumus var izlīdzināt ar špakteli.

Tomēr reizēm apmēram 0,6 mm biezā nažu finiera stāvoklis ir tik slikts, ka tas jānoņem. Tā kā mēbele tiek pārkrāsota, dekoratīvajam cēlkoka finierim nav vairs nozīmes, drīzāk tas traucē, jo rada risku ar laiku atlobīties un samaitāt visu darbu. Finieri noņem ar špakteļlāpstiņu, virzoties ieslīpi no sāniem. Grubuļu noņemšanai palīdzēs arī ass plakanais kalts. Vispirms noņemamais finierējuma slānis jāatmiekšķē. To dara, aptuveni uz divām stundām virsmu pārsedzot ar siltā ūdenī izmērcētu mitru (ne slapju) audumu. Kad finierējuma slānis būs labi atmircis, to vienkārši paceļ un noņem no virsmas.

Kad audumu noņems, finierējumā parādīsies plaisas. Procesu sāk ar kaltu, pēc iespējas uzmanīgāk paralēli koksnes tekstūrai noņemot pārklājumu un cenšoties neieskrambāt apakšā esošās mēbeles virsmu. Tad seko slīpēšana ar orbitālajai slīpmašīnai piestiprinātu 80. graudainības smilšpapīru. Process jāatkārto ar smalkākajiem 120. un pēc tam 220. graudainības smilšpapīriem, līdz virsma kļūst gluda.

No brutālā uz smalko

Publicitātes foto

Pirms krāsošanas mēbeļu virsmas notīra no putekļiem un taukainiem netīrumiem. Izmanto ziepes vai tīrīšanas līdzekļus, kas nesatur vasku vai eļļas. Vir­smu var krāsot, apgleznot, vecināt, dekorēt ar reljefiem plastiskiem elementiem. Visvienkāršākais un brutālākais veids ir virsmas aplīmēt ar pašlīmējošo dekoratīvo plēvi, kas veikalos nopērkama dažnedažāda. Plēves ir labi kopjamas un pie neliela treniņa viegli uzklājamas ar speciālu lāpstiņu. Ja ir runa par ātru, mazsvarīgu telpu atsvaidzināšanu, tas nav sliktākais risinājums. Maliņas ieteicams krāsot ar smalku otiņu un ar krāsu nofiksēt plēves malu. Tas dos stiprumu, jo asos locījumos plēvei ir tendence atgriezties pie sākotnējā stāvokļa.

Vertikālu virsmu dekorēšanai noder pat tapetes. Tās ieteicams līmēt ar speciālo līmi un ļoti rūpīgi piegriezt maliņas, lai neķeras un neatlobās. Tapetes var vaskot, lai padarītu virs­kārtu izturīgāku. Tās var piekrāsot pēc savas gaumes. Uz mēbeļu plaknēm var līmēt audumu. Tiesa, tad auduma maliņas nepieciešams fiksēt ar līstīti vai kanvu.

Beidzot mēbeles var vienkārši nokrāsot ar otu, rullīti vai aerosolu. Par krāsas piemērotību jāinteresējas pie pārdevēja konsultanta krāsu veikalā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Laika gaitā ir izkristalizējušās dažādas dekoratīvo krāsu līnijas, kas pierādījušas savu ilglaicību. Tādas ir dekoratoriem domātās krāsas, piemēram, “Annie Sloan Chalk Paints”. Šīs laika gaitā pārbaudītās krāsas, kas veidotas vecām angļu mēbelēm raksturīgajos toņos, ir ļoti universālas, un tās var izmantot visu veidu dizaina projektos un interjeros.

“Krāsām ir laba saķere ar mēbeļu virsmām bez slīpēšanas un gruntēšanas,” stāsta dekoratore Margarita Voitoviča, “MAG Handmade” īpašniece. “Ar tām ir viegli strādāt, krāsām nav izmešu, un tās var droši lietot mājas apstākļos, iesaistot procesā visu ģimeni. Krāsas labi ķeras pie virsmas, to kārtiņa nosedz sīkos virsmas defektus. Restaurējot padomjlaiku stila mēbeles, svarīgi ir nepārspīlēt. Vintāžas mēbelēm pilnīgi pietiek, ja tās nokrāso baltas un kādu atsevišķu detaļu bagātina ar dekupāžu vai citu dekoru. Iesaku pirms tehnikas lietošanas patrenēties uz kāda kartona gabala vai mēbeles aizmugurējās sieniņas. Krāsa noteikti iet kopā ar speciālo vasku, kas piešķir tai dziļumu un noturību. Horizontālās virsmas, piemēram, galda virsmu, klāj ar parketa laku, kas nodrošina izturību un vieglu kopšanu,” iesaka dekoratore.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ne tikai aukstā zupa! 9 ēdienu receptes, kuru sastāvā ir kefīrs
Veterinārārste: ērces kodums sunim var būt letāls. Kā mīluli pasargāt?
Gardas vakariņas slaidās līnijas kārotājiem
Mood boosters jeb produkti, kas pozitīvi ietekmē garastāvokli un uzlabo emocionālo labsajūtu
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
Lasīt citas ziņas
Četras svarīgas lietas, kas jāzina par personu apliecinošiem dokumentiem bērniem – ceļošana, fotografēšanās, derīguma termiņš un noformēšana
Izturīgas kokveida peonijas no sējeņiem. Kā pie tādām tikt saviem spēkiem?
Garšīgā skābeņu zupiņa – pavasara klasika
Piecu pārtikas produktu daļas, kas, izrādās – ir indīgas
Urbānā dārzkopība: kā ierīkot dārziņu uz balkona un ko audzēt vasarā
Vai un kā iespējams uzzināt kādas personas deklarēto dzīvesvietas adresi?
IZM rosina valstij pārņemt skolu tīkla sakārtošanu no 7.klases – tas uzlabošot izglītības pieejamību reģionos
“Tā nav tikai nevainīga spēlēšanās ar zābakiem, šeit ir arī pietiekoši nopietnas lietas” – Rajevs sašutis par uzņēmumiem, kuri apgādā Krieviju un tās armiju
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
FOTO. Nakts pārgājiens gar Gauju: latviešu fotogrāfs kadros iemūžina pasakaino Latvijas dabu
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
VIDEO. Hokejista Kaspara Daugaviņa pirmie vārdi pēc uzvaras spēles liek pasmaidīt
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
7 sāpīgi fakti par attiecībām, kuriem atsakās ticēt daudzi pāri
11:03
Ēnu ekonomika kopumā pērn Latvijā samazinājusies, taču aplokšņu algu apmērs palielinājies
10:45
Ko lems ATD neatkarīgie eksperti? Lēmums jāpieņem šodien…
10:39