Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Pavasarī – kārtību arī kapu kalniņā. Kā sakopt ziemas nedarbus? 0

Mirušo tuvinieku kapu kopiņu aprūpēšana ir senāka nekā kristīgās tradīcijas – ar pietāti pret apbedījuma vietām izturējās jau pagānismā. Šobrīd tā ir kļuvusi pat par daļu no kultūras mantojuma. Tiesa, praktiskās iemaņas arī ir nepieciešamas.

Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

Pēc pēdējā sniega

Piederīgo kapu kopšana ir katra cilvēka sirdsapziņas un piemiņas jautājums. Bet savādi gan – rudenī pedantiski sakoptās un ieziemotās kapu kopiņas pēc sniega nokušanas dažviet izskatās nožēlojami! Siguldas novada kapu pārzine Māra Kraukle mierina, ka tā nav kopēja vaina. Iespējams, vēlā rudenī vējš ir atpūtis kādu lapu, nolauzis zaru, kūstošais sniegs ir noplicinājis kopiņu un atstājis tērcīšu rievas. Gluži tāpat pavasara sākumā mēdz izskatīties mazdārziņi. Un līdzīgs rīcības plāns ir kā vienā, tā otrā vietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nu jau visā Latvijā ir tādi laika apstākļi, kas kapu apkopšanu ļauj sākt, noņemot segumu košumkrūmiem un citu augu stādījumiem. Pat tad, ja kādu diennakti vēl būs sals, tas vairs nekaitēs tik daudz kā briestošo pumpuru sušana siltajā saulītē zem egļu zariem vai cita siltinājuma. Iespējams, pēc atsegšanas, apskatot dekoratīvos krūmus, rožu vai citu puķu stādus, nāksies izgriezt kādu nokaltušu, nosalušu vai citādi bojātu zaru. Arī noplicinātā mulča izskatīsies labāk, ja to nedaudz uzrušinās. Var nākties pat uzbērt jaunu – ar laiku mulča mēdz nogrimt zemē. Tas pats notiek ar smilts vai grants uzbērumu.

Jaunu puķu stādīšanai laika apstākļi gan vēl nav piemēroti, tomēr šim darbiņam jau var gatavoties, uzberot svaigu melnzemes kārtiņu. Dārznieki to iesaka kā zelta padomu – uzbērtajai zemei vismaz dažas dienas jāļauj nostāvēties.

Māra Kraukle aizvadīto ziemu ar tās biežajiem sala periodiem un atkušņiem vērtē par izcili nelabvēlīgu kapavietām. – Ūdens pat piecus un sešus gadus vecos apbedījumos zemi padara irdenu, un tā arvien turpina nosēsties, deformējot izveidoto kapa kopiņu. Sasveras, nošķiebjas arī kapa apmalīte, krusts, piemineklis. Tāpēc nevajag tūliņ uztraukties, ka var būt uzdarbojušies vandaļi! – skaidro kapu pārzinātāja. Kad liekais ūdens ir aizplūdis vai izvējojis, kapu kopiņa pēc sakārtošanas līdz nākamajai ziemai atkal izskatīsies kārtīga.

Pārmantotās tradīcijas

Nesena apbedījuma vietas sakārtošanai ir savas īpatnības, kas sākas ar bēru vainagu un ziedu novākšanu. Daudzi turas pie pieņēmuma, ka tas jādara, kad pagājušas vismaz 40 dienas pēc cilvēka nāves. Tomēr citi rīkojas pēc apstākļiem – tiklīdz ziedi novītuši un skujas nobirušas, tās aizvāc, bet pēc ziemā notikušām bērēm uz kapiem nesteidzas līdz pat pavasarim, jo kristiešiem kapu traucēt pirms 40 dienu termiņa nav pieņemts.

Māra Kraukle aicina nesteigties arī ar kapa apmalītes vai pieminekļa uzstādīšanu. Atkarībā no augsnes īpašībām tās nosēšanās var būt ilgstošs process – lielais zemes kalns nemazinās ne pusgada, reizēm pat ne gada laikā. Taču, ja apbedījums veikts ziemā, sasalušā zemē, dažviet pavasarī skatam paveras šokējošs skats – zemei kūstot, izveidotā kopiņa mēdz iekrist un izveidot bedri. Tā ir jo lielāka, kad vienas ziemas laikā slapjās zemes smagums ielauž plāno dēļu zārka vāku. Mārai Krauklei ir padoms, kā vietu salabot: – Ja kapavieta ir pļavā, kur ir velēna, nav jāuzņemas liekas rūpes un jāved zeme. Izmantojiet otrādi apvērstu ap sprīdi biezu velēnu, ar ko aizpildīt nepievilcīgo tukšumu! Iekārtotā kapu sektorā, kur velēna jau ir noņemta, šī metode nebūs piemērota. Toties papildu augsnes uzbēršanai un nolīdzināšanai ir moderna alternatīva – speciāla elektroiekārta, ar ko noblīvē nelīdzeno kapavietu. Ne visiem piederīgajiem tas ir psiholoģiski pieņemams, taču pēc tam kapavietas līmenis pēc lietavām ir jāregulē krietni retāk.

Novācot bēru vainagus, kapu pārzine iesaka neizmest lentes, jo pavadītāji, parakstot ar savu vārdu, tās ir veltījuši konkrētam cilvēkam. Ir prātīgi tās noņemt, visas saritināt un ierušināt irdenajā kapu kopiņas zemē. To pašu var darīt ar koka krustu, ja tā vietā paredzēts uzstādīt pieminekli, jo krusts ir simboliska kristietības zīme, ar ko cilvēks izvadīts viņsaulē. Garo kātu nogriežot īsāku, abām šīm daļām pietiks vietas, lai uz kapa tās ieraktu kaut sprīža dziļumā. Ar laiku krusta koks satrūdēs, bet būs palicis pie aizgājēja, kam tas bija paredzēts.

Ja pēc bērēm kapos vēl palikusi kāda nenodegusi svece, tā atkal ir aizdedzināma – tradicionāli tās neizmanto citiem aizgājējiem. Tikai pēc tam tukšo trauciņu var izmest vai izmantot citai svecei.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Īrēt mājokli – vairāk mīnusu, nekā plusu? 7
FOTO. “Varbūt pamēģinām! Ja to neizdarīsi, visu mūžu nožēlosi!”: kā Ilze un Nauris sāka saimniekot skaistajā Brantu muižā
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Papagailis kā mājdzīvnieks – ne visiem tas būs pa spēkam! Rūpes par putnu nav vienkāršas 3
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Lasīt citas ziņas
Logu nomaiņa – viens no efektīvākajiem veidiem, kā taupīt siltuma enerģiju 11
“Esmu stāvoklī. Strādāju fiziski smagu darbu. Vai drīkstu priekšniekam prasīt vieglāku darbu?” – satraukta lasītāja 14
Tuvākajās dienās sola stipru snigšanu – kā pasargāt skujeņus no sniega postījumiem?
Ja koks traucē privātmājas pagalmā – vai to drīkst nozāģēt? 42
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem? 32
“Tas nav pareizi!” Upaciers par māju siltināšanu Rīgā un atklāj, ko veicis savā īpašumā 52
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Rostovskis: Naftas cenu griesti – jau iepriekš sagatavots, globāls plāns Krievijas piežmiegšanai
“Latvijai nav jāpiecieš kanāli, kas nepārprotami pauž solidaritāti ar agresora armiju.” Ijabs par apraides anulēšanu “Doždj”
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
FOTO, VIDEO. Blonds un ekscentrisks – Renārs Kaupers piedzīvojis neticamas pārvērtības
VIDEO. “Tas bija tajā posmā, kad man bija mobings skolā”: Patrisha pastāsta par attiecībām ar mīļoto vīrieti, kas sākās tad, kad viņa bija skolniece
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vai algu pieaugums valsts augstākās pārvaldes politiskajām amatpersonām ir taisnīgs?
16:31
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 1
15:20
Nikolajs, Niklāvs, Niks un Nikola – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
14:26