Kāds koalīcijas politiķis pieļāva domu, ka vēsture var atkārtoties. Pēc Zolitūdes traģēdijas 2013. gadā toreizējais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts kā atbildīgais par būvniecības nozari nebija gatavs uzņemties politisko atbildību par notikušo, ko vēlāk izdarīja toreizējais premjers Valdis Dombrovskis, un krita visa valdība.
Kāds koalīcijas politiķis pieļāva domu, ka vēsture var atkārtoties. Pēc Zolitūdes traģēdijas 2013. gadā toreizējais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts kā atbildīgais par būvniecības nozari nebija gatavs uzņemties politisko atbildību par notikušo, ko vēlāk izdarīja toreizējais premjers Valdis Dombrovskis, un krita visa valdība.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 160

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Mēs esam kraujas malā,” tā pirms divarpus nedēļām brīdināja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“AP”), informējot par plāniem ieviest jaunus ierobežojumus. Kraujas malā tagad ir ne tikai veselības ministrs, bet visa valdība.

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 54
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 29
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 46
1 diena
Lasīt citas ziņas

D. Pavļuta demisiju prasa gan mediķi, gan Saeimas deputāti, kas pēc D. Pavļuta bijušā apvienības biedra Māra Mičerevska inici­atīvas parakstus par neuzticības izteikšanu ministram sāka vākt jau pagājušajā nedēļā. Tajā pašā laikā daži koalīcijas partneri vēlas paša premjera Krišjāņa Kariņa (“JV”) demisiju, kas nozīmētu valdības krišanu.

Taču apspriešanās par to notiek neformālās sarunās, par kurām atklātībā nonāk tikai fragmenti, kas nereti ir arī pretrunīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par tādām sarunām bija dzirdējis arī M. Mičerevskis, kurš “Latvijas Avīzei” atzina, ka viņa bijušajā partijā “Latvijas attīstībai” ir lieli kombinatori, kuri sākumā bija cerējuši, ka K. Kariņš būs vājš premjers, kuru varēs vadīt. Taču pēc laika sapratuši, ka viņu nevar kontrolēt, kas kādam varēja nepatikt.

“Krišjānis Kariņš ir no ārzemēm, un viņam nav tā padomiskā domāšana, ka varēs visu sarunāt un savējiem izkārtot labas lietas. Nedomāju, ka Kariņš ir labākais premjers, bet viņš ir labākais iespējamais šajā situācijā,” uzskata M. Mičerevskis. Viņš aicina D. Pav­ļutu atkāpties, redzot viņa vietā ministra amatā Saeimas deputātu Andri Skridi (“AP”), kurš “ir ārsts, profesionālis, patīkams komunikācijā, zinošs un ar autoritāti ārstu vidū”.

Uz veselības ministra D. Pavļuta nespēju komunicēt ar nozari ārsti norāda arī aicinājumā viņam izteikt neuzticību. Tas, ka priekšlikumu izsludināt valstī mediķu mobilizāciju veselības ministrs iepriekš nav pārrunājis ar ārstu organizācijām, bija pārsteigums arī premjeram K. Kariņam, ko viņš trešdien atzina intervijā Latvijas Radio.

Pēc vakardienas tikšanās ar Latvijas Ārstu biedrību premjers solīja pieņemt lēmumu, vai D. Pav­ļuts varēs turpināt darbu. Premjera teiktais liecināja, ka viņš gan negrib prasīt D. Pavļuta demisiju, bet esot jautājums, vai ministrs ir gatavs sadarboties ar profesionālajām organizācijām un nozari.

 

Iezīmējas priekšvēlēšanu cīņa

Šajās dienās kāds koalīcijas politiķis pieļāva domu, ka vēsture var atkārtoties. Pēc Zolitūdes traģēdijas 2013. gadā toreizējais ekonomikas ministrs D. Pavļuts kā atbildīgais par būvniecības nozari nebija gatavs uzņemties politisko atbildību par notikušo, ko vēlāk izdarīja toreizējais premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”), un krita visa valdība.

Pagājušās nedēļas nogalē “TV3” raidījumā “Nekā personīga” pirmo reizi publiski izskanēja, ka neformāli notiek sarunas par jaunas valdības veidošanu. Kā iespējamais premjera kandidāts atkal tiekot uzlūkots aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“AP), kura vārds šādā kontekstā reiz jau bija kuluāros apspriests.

Ziņas par neoficiālajām partiju sarunām nerimās arī šonedēļ, tika iezīmēti pat konkrēti nākamās valdības modeļi, kur kā veselības ministre jau minēta Anda Čakša, kas šajā amatā bija Māra Kučinska (ZZS) valdības laikā, bet tagad ir pievienojusies “Jaunajai Vienotībai” (“JV”).

Vienīgā problēma esot, ka “JV” pārstāvji šajās sarunās nav gatavi iesaistīties. Tās notiekot starp “Attīstībai/Par” (“AP”) un Nacionālās apvienības (NA) pārstāvjiem. Jaunā konservatīvā partija (JKP), kas salīdzinoši zemo reitingu dēļ nevienu neapdraudot, tajās arī nav aicināta, liecina “Latvijas Avīzes” rīcībā esošā informācija. JKP viens no līderiem Krišjānis Feldmans apstiprināja, ka viņam nekas par tādām neoficiālām sarunām neesot zināms.

Lai gāztu valdību, teorētiski būtu jābūt skaidram jaunas koalīcijas modelim ar vismaz 51 deputāta atbalstu, bet tāda pašlaik nav. Ņemot vērā, ka šis būs Saeimas vēlēšanu gads, valdības iekšienē pieaug konkurence starp ideoloģiski līdzīgiem politiskajiem spēkiem – “Jauno Vienotību” un “Attīstībai/Par” –, kurai nav izdevīgi, ka vēlēšanas tiek sagaidītas ar “JV” premjeru, it īpaši, ja situācija līdz tam laikam būs uzlabojusies.

Savukārt daži koalīcijas politiķi izsaka, viņuprāt, pamatotu neapmierinātību ar K. Kariņa vadības stilu – viņš nevis vadot valdību kā komandu, kurā cits par citu iestājas, bet gan kā menedžeris, kas tajā notiekošo vēro no malas un komentē. Premjers vainojot Saeimas deputātus, kuri nobremzējuši “Covid-19 pārvaldības likumu” parlamentā, kas paredzēja daudz agrāk ieviest stingrākus ierobežojumus un noteikt obligātu pienākumu vakcinēties noteiktu profesiju pārstāvjiem.

Taču tieši premjeram kā koalīcijas vadītājam bija jāparūpējas, lai kāds no viņa partijas vai biroja nodrošina koalīcijas vienprātību Saeimā, nepieciešamības gadījumā skaidrojot situāciju un sasaucot koalīcijas apspriedes, uzskata viņa kritizētāji. Premjera uzstāšanās trešdien Latvijas Radio tikai apstiprināja neapmierināto pārmetumu pamatotību, jo pārraidē K. Kariņš atkal pretnostatīja “valdību, kas laikus pieņēma lēmumu”, un Saeimu, “kurā bija liela pretestība arī no atsevišķiem koalīcijas partneriem”, it kā valdībā nebūtu to pašu koalīcijas partiju ministri.

 

Pabrikam patīk tagadējais darbs

Sarunas par jaunas valdības modeļiem notiek laikā, kad Saeima gatavojas pieņemt valsts budžetu, kurš, kā Saeimas sēdē atgādināja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), būs ceturtais šīs valdības sagatavotais budžets – tas līdz šim nav izdevies nevienai valdībai. Budžeta dēļ valdība nekritīs, jo ar to visas partijas ir apmierinātas, ko “Latvijas Avīzei” atzina arī Nacionālās apvienības priekšsēdis Raivis Dzintars.

Uz jautājumu par neformālajām sarunām R. Dzintars atbildēja atturīgi, taču, viņaprāt, valdība nekritīs. “Hipotētiskas pārdomas par to, kā varētu būt, nav augstākas kā citās reizēs. Es ļoti apšaubītu, ka kāds šādā situācijā riskētu atstāt valsti bez valdības. Tāpēc neprognozēju, ka šīs Saeimas laikā tā mainīsies,” teica R. Dzintars.

Taču baumas par neoficiālām sarunām nolūkā mainīt valdību “ir nonākušas arī līdz manām ausīm”, atzina “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis. “Mūsu mērķis nav noturēt Kariņu, bet gan atslogot slimnīcas un izvest valsti no krīzes. Lai pēc 15. novembra varētu atgriezties “zaļajā režīmā”, intrigas ir jānoliek malā un kopā ar “Attīstībai/Par” ir jākoncentrējas uz šo uzdevumu,” uzskata A. Latkovskis.

Viņš pastāstīja, ka sadarbībā ar “Saskaņas” un arī ar Zaļo un zemnieku savienības pašvaldību vadītājiem Latgalē tiekot domāts, kā veicināt vakcinēšanos, jo iedzīvotāji visvairāk uzticas saviem vietējiem līderiem. Uz vaicāto par Arti Pabriku kā varbūtējo premjera kandidātu A. Latkovskis atbildēja – aizsardzības ministra darbība neliecinot, ka viņš gatavotos pārņemt valdības vadību, jo tad A. Pabriks būtu izrādījis daudz lielāku interesi iesaistīties krīzes pārvarēšanā.

“JV” pārstāvis arī atkārtoja – ja kāds koalīcijas partneris nogāzīs šo valdību, tad sarunās ar gāzējiem par jaunas veidošanu “JV” neiesaistīsies. Tad JKP būšot jāsadarbojas ar Zaļo un zemnieku savienību vai Nacionālajai apvienībai – ar “Saskaņu”. Citi gan domā, ka “Jauno Vienotību” varētu pārliecināt tomēr iekļauties jaunā koalīcijā, apelējot pie tās ar atgādinājumu, ka šādā krīzē valsts nevar palikt bez valdības.

“Ja kāds var gāzt šo valdību, tad tas ir pats Kariņš,” “Latvijas Avīzei” teica aizsardzības ministrs A. Pabriks. Viņš apgalvoja, ka neesot bijis iesaistīts sarunās par jaunas valdības veidošanu, bet viņa kā premjera kandidāta apspriešana nevarētu notikt aiz muguras.

“JV” nostāju varot saprast, jo viņi vēlēšanu gadā nevarot atļauties zaudēt savu premjeru, uzskata A. Pabriks. Viņaprāt, koalīcijā visi ir “gana prātīgi cilvēki, lai šādā situācijā neizraisītu valdības krīzi”. Viņam arī patīkot aizsardzības ministra darbs, tāpēc par citiem izaicinājumiem A. Pabriks tagad nedomājot.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja valdība kristu, jaunas veidošanā nesteigtos iesaistīties arī opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība, kas varētu notikt tikai gadījumā, ja premjers ir no ZZS, sacīja apvienības līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze.

Vienlaikus viņš uzskata, ka ar valdību tiešām nav labi, “Kariņam būtu jāatkāpjas, jo nevar būt tā, ka sabiedrība klausās, kā Tālis Linkaits vaino Pavļutu, Pavļuts vaino Kariņu, bet Kariņš vaino sabiedrību, ka tā nevakcinējas, un Saeimas opozīciju”, sacīja A. Krauze, atgādinot arī to, ka valdības pārstāvji uzvēla vainu ekspertiem un mediķiem, bet nav atzinuši savas kļūdas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 54
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 29
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 46
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 3
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 53
2 dienas
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 1
30 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atbalsta 5-11 gadus vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19. Ir bērni, kuriem īpaši rekomendē potēties 117
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro
34 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 52
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 1
14:00
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro
13:56
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 46
13:10
LE
LETA
Ziņas
Jauns ciklons Latvijai atnesīs nokrišņus divu dienu garumā, gaidāms arī putenis 6
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgi, ka arī visaugstākā līmeņa amatpersona tomēr tiek saukta pie atbildība,” Ašeradens atklāj, ka Rimšēviča lietā situācija ir mainījusies 14
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nav iespējams sarunāties ar diktatoru…” Intervija ar Francijas ārlietu ministru Žanu Īvu Ledriānu 36
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Runa ir par cilvēku dzīvībām.” Vīķe-Freiberga par to, ka Covid-19 ierobežojumi vairākas reizes noteikti par vēlu 119
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tas kaitē viņas locītavām…”: 95 gadus vecajai karalienei katru dienu vairs nav atļauta glāze sausā “Martini” 4
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es diezgan daudz paraudāju”: latviešu aktrise Daiga Gaismiņa-Šiliņa atzīstas, ka bērnu dēļ lējusi asaras 5
4 stundas
LA
LA
Ziņas
Lasītājs jautā: “Kāpēc manavakcina.lv man ir atvērta iespēja vakcinēties 3. potei, bet kabinetā “noplāta rokas” atsaka un sūta mājās? 7
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 54
8 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Vācija vairs nav pirmajā vietā 19
5 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 44
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
2 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ceļa balstīšana uz apaļkoku pāļiem! Latvieši sāk izmantot jaunu tehnoloģiju meža ceļu izbūvei 4
8 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 109
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Pavļuts un re:čekisti ceļā uz vakcināciju benzīntankā, sabiedriskajā tualetē un morgā 82
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 322
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pagājušajā nedēļā inficēšanās ar Covid-19 vakcinēto vidū izplatījusies straujāk nekā starp nevakcinētajiem 100
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 46
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu aktrise Zane Jančevska nevakcinēšanās dēļ spiesta lauzt darba līgumu ar Nacionālo teātri 207
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 29
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre par to, vai krieviski runājošie ir drauds Latvijai? 57
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena