Ekonomika
Bizness

Pētījums: Latvijā 85% uzņēmēju biznesu sāk ar saviem ietaupījumiem0

Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Lielākā daļa jeb 85% uzņēmēju biznesu sāk ar personīgajiem ietaupījumiem, otrdien žurnālistiem sacīja “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”) valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš, prezentējot jaunāko institūcijas biznesa sācēju pētījumu.

Salīdzinot ar 2017.gadā veikto pētījumu, personīgo ietaupījumu izmantošana uzņēmējdarbības finansēšanai augusi par deviņiem procentpunktiem – no 76% līdz 85%. Bērziņš pieļāva, ka tas varētu liecināt par iedzīvotāju materiālā stāvokļa uzlabošanos pēdējo triju gadu laikā.

Vēl 21% aptaujāto biznesa sācēju norādījuši, ka izmanto piesaistīto partneru kapitālu, bet 16% aptaujāto biznesa sākšanai piesaista ģimenes ietaupījumus.

Pētījums atklājis, ka biznesa sācēju finanšu pratība varētu būt labāka, jo 51% biznesa sācējs varētu sagatavot biznesa plānu, bet 38% – naudas plūsmas pārskatu. Vienlaikus 35% no biznesa sācējiem uzskata, ka spētu sagatavot peļņas-zaudējumu pārskatu, bet 27% – bilanci. Tāpat secināts, ka tikai 10% no biznesa sācējiem jūtas pilnībā komfortabli, sagatavojot finanšu dokumentus, bet 8% aptaujāto atzinuši, ka neko no tā nesaprot.

Jaunākais pētījums arī atklājis, ka 52% uzņēmējdarbības sācēju tas ir pirmais bizness, 25% – otrais bizness, bet 23% uzņēmējdarbību sākuši trīs vai vairāk reizes.

Biznesa uzsācēji uzņēmējdarbību visbiežāk veido sev labi zināmā jomā – 54% ir iepriekšējā darba pieredze, 39% ir izglītība konkrētā jomā, bet 31% savu hobiju pārvērš par biznesu.

Pēc pētījuma datiem, biznesa sākšanas galvenie iemesli ir vēlme strādāt patstāvīgi, nevis kāda pakļautībā – 65%, vēlme uzlabot savu finansiālo situāciju – 54%, kā arī vēlme realizēt savu ideju – 45%.

Savukārt jautāti par izmaiņām savā dzīvē pēc biznesa uzsākšanas 57% norādījuši, ka aug ienākumi, bet 66% aptaujāto pieaugusi apmierinātība ar dzīvi. Vienlaikus 62% norādījuši, ka pieaudzis stresa līmenis.

Aptauja veikta 2019.gada nogalē sadarbībā ar “Academia”. Aptaujā piedalījās vairāk nekā 300 Latvijas jauno uzņēmēju.

Saistītie raksti

“Altum” ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

“Altum” 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija. “Altum” obligācijas ir iekļautas biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.