Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: LETA

Pirmā pieredze, kad mediķi paši vada ātrās palīdzības auto. Vai bija droši? 0

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir apmierināts ar pilotprojektu, kurā izveidotas atsevišķas mediķu brigādes, kurās paši mediķi vada arī operatīvo transportu, tāpēc šādas brigādes varētu veidot arī turpmāk, šodien žurnālistiem sacīja dienesta direktore Liene Cipule.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas
NMPD Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece Raita Krišjāne (no kreisās) un NMPD direktore Liene Cipule
Foto: LETA

NMPD 1.jūlijā sāka īstenot pilotprojektu, lai pārbaudītu jaunus brigāžu veidus, kā arī, lai saprastu, vai risinājums ir efektīvs un drošs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilotprojektā tika izveidotas piecas šādas brigādes – trīs Rīgā un pa vienai Daugavpilī un Jūrmalā. Brigādēs strādāja kopumā 38 mediķi, un tās trīs mēnešu laikā izpildīja 1741 izsaukumu.

Patlaban veikts pirmo trīs darbības mēnešu izvērtējums, analizējot gan pilotprojektā iesaistīto brigāžu operativitāti un ierašanos izsaukumos, gan palīdzības sniegšanas kvalitāti pacientiem izsaukumu laikā. NMPD patlaban izstrādājusi starpziņojumu, tomēr pilotprojekts turpināsies vēl līdz gada beigām – 31.decembrim.

Tāpat pilotprojekta sākšana saistīta ar kopējām problēmām NMPD un veselības aprūpes sistēmā kopumā – cilvēku trūkumu un zemo atalgojumu, kā arī nākamgad notiekošo pāreju, kurā mediķi vairs drīkstēs strādāt tikai normālo darba laiku.

Cipule sacīja, ka jauno brigāžu veidošana nodrošinājusi augstāku atalgojumu tajās strādājošajiem mediķiem, kas saistīts ar to, ka brigādei nebija nepieciešams algot šoferi. Mediķu atalgojums šajās brigādēs pieaudzis par 36%, un, piemēram, šādas brigādes vadītāja atalgojums par slodzi pieaudzis vidēji par 400 eiro.

Patlaban veikts pirmo trīs darbības mēnešu izvērtējums, analizējot gan pilotprojektā iesaistīto brigāžu operativitāti un ierašanos izsaukumos, gan palīdzības sniegšanas kvalitāti pacientiem izsaukumu laikā.

Kā norādīja NMPD direktora vietnieks operatīvajos jautājumos Kristians Galanders, secināts, ka jaunajām brigādēm ir absolūta spēja nodrošināt atbilstošu operativitāti un palīdzības sniegšanu pacientiem. Piemēram, ja vidēji brigāde izsaukuma vietā ierodas 8,1 minūtes laikā, tad jaunā brigāde notikuma vietā ierodusies astoņu minūšu laika, kas ir nedaudz ātrāk.

Reklāma
Reklāma

Tāpat Galanders skaidroja, ka arī izsaukumā pavadītais laiks ir līdzvērtīgs, jo vidēji brigāde izsaukumā pavada 62,3 minūtes, bet jaunā brigāde – 64,3 minūtes. Tāpat līdzīgs ir brigāžu slimnīcā nogādāto pacientu īpatsvars, jo vidēji brigādē nogādā 58,5% no pacientiem, savukārt jaunā brigāde – 57,2%.

Tāpat arī sniegtās palīdzības pacientiem kritiskos gadījumos kvalitāte trīs cilvēku brigādei ir līdzvērtīga divu mediķu brigādei.

NMPD Medicīniskās kvalifikācijas un mācību centra vadītāja Dzintra Jakubaņeca sacīja, ka apjoma un izsaukumu dažādības ziņā jaunās brigādes mediķi spēj nodrošināt palīdzību, kas līdzvērtīga trīs cilvēku brigādei.

Jakubaņeca sacīja, ka jauno brigāžu mediķi gan snieguši palīdzību smagi cietušam motociklistam, gan devušies uz izsaukumu, kurā pacientam bijis miokarda infarkts, kā arī dzīvību apdraudoši sirds ritma traucējumi un pat akūti galvas smadzeņu asinsrites bojājumi. Ar visiem šiem gadījumiem mediķi tikuši galā bez papildu palīdzības.

Pilotprojekta dalībnieki Andrejs Aleksejevs (no kreisās) un Imants Upīts.
Foto: LETA
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.