Foto; Toms Koklītis/LETA

Precizē nepieciešamā finansējuma apjomu onkoloģijas pacientu ārstēšanai 5

Autors : Kristīna Blaua

“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
Vāc ziedojumus Haralda Sīmaņa izvadīšanai: “Lai godam varam atvadīties no leģendārā dziesminieka” 7
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Lasīt citas ziņas

Joprojām trūkst valsts budžeta līdzekļu onkoloģisko slimību ārstēšanai, jo īpaši attiecībā uz inovatīvajiem medikamentiem, kuru klāsts pastāvīgi paplašinās, kļūstot pieejamām jaunām, efektīvākām zālēm, atzīts Saeimas Onkoloģisko pacientu atbalsta grupas sanāksmē.

Lai nodrošinātu līdzekļus kompensējamo medikamentu izmaksu segšanai, grupa nosūtījusi vēstuli Finanšu ministram Jānim Reiram, lūdzot papildu finansējumu “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāna 2022. – 2024. gadam” izpildei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saeimas Deputātu grupa onkoloģijas pacientu atbalstam 23. septembrī izteica atzinību valdībai par to, ka šī gada 6. jūlijā pieņemts “Onkoloģijas plāns”. Tā sagatavošanā iesaistījās Saeimas deputāti, Veselības ministrija, ārsti onkologi un pacientu biedrības.

“Tieši 13. Saeimas darbības laikā noticis pozitīvs pavērsiens onkoloģijas pacientu ārstēšanas uzlabošanā. Saeimas deputātu, Finanšu un Veselības ministru un ministriju speciālistu aktīvs darbs bijis izšķiroši svarīgs, lai šiem pacientiem sāktu nodrošināt pieeju modernai ārstēšanai,” teikts vēstulē.

Nepieciešama skaidrība par nākamo gadu

Tomēr, runājot par 2023. gada budžetā iekļaujamo finanšu apjomu veselības aprūpei, deputātu grupa uzklausīja Nacionālā veselības dienesta precizētu informāciju ar aktualizētiem aprēķiniem, un tie liecina, ka 20 miljonu eiro nepieciešami, lai kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) iekļautu medikamentus, kuri ir apstiprināti lietošanai, un 18 miljonu eiro vajadzīgi, lai pacienti varētu turpināt lietot tos medikamentus, kas KZS jau iekļauti 2022. gadā un agrāk, grupas sēdē skaidroja Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktora vietniece Zinta Rugāja.
Deputātu grupa onkoloģijas pacientu atbalstam lūdz Finanšu ministriju iekļaut šos izdevumus 2023. gada valsts budžeta attiecīgajos likumprojektos un arī attiecīgajos vidēja termiņa valsts budžeta likumprojektos, uzsver grupas vadītāja Evita Zālīte–Grosa (“Konservatīvie”).

Šim un nākamajiem diviem gadiem onkoloģisko slimību ārstēšanai nepieciešamo zāļu kompensācijai valsts budžetā jau paredzēti 20 miljoni eiro gadā, jo to Saeima nolēma 2021 gada rudenī, pieņemot valsts budžeta likumus. Onkoloģijas pacientu atbalsta grupas locekle Evija Papule (“Attīstībai/Par!”) to vērtē kā būtisku uzvaru, tomēr uzsverot, ka Latvijai jāpilda pieņemtais Onkoloģijas plāns, kas prasīs vēl papildu līdzekļus šai veselības aprūpes nozarei.

“Runāt par to, ka šogad valsts budžetā onkoloģisko slimību pacientu zālēm tika piešķirti 20 miljoni, nav pilnībā korekti, jo piešķīrums bija arī citām šīs nozares vajadzībām. Savukārt, runājot par 2023. gadu, neesmu vēl redzējusi nevienu dokumentu, kur šī summa Onkoloģijas plāna izpildei būtu apstiprināta,” komentē Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” vadītāja Olga Valciņa.

“2022. gadam bija piešķirta viena trešā daļa no vajadzīgās summas. Pieļaujam, ka tas ir ielikts bāzē, jo 2023. gadā kopumā vajadzīgā summa tāpat nav mazāka – vairāk nekā 100 miljoni eiro, bet, kā būs realitātē, šobrīd neviens nezina – par to lems jaunā valdība.
Veselības ministrijā tiek veidota grupa Onkoloģijas plāna izpildes uzraudzībai, bet vispirms jābūt skaidrībai, kuram no visa lielā vajadzību klāsta finansējums tiks piešķirts, bet kurš paliks bez naudas.

Atbildīgie bieži neizprot būtību

““Onkoalianse” šo jautājumu apspriešanai uz tikšanos aicināja politiķus un valdības pārstāvjus. Kļuva skaidrs, ka daļa atbildīgo amatpersonu neizprot atšķirīgo pieeju, kāda vajadzīga attiecībā uz inovatīviem medikamentiem iepretī parastajām valsts kompensētajām zālēm, piemēram, medikamentiem asinsspiediena kontrolei, ko cilvēki iegādājas aptiekā. Diemžēl daudzi nesaprot, ka nepiešķirts finansējums vai neveikts izmeklējums var nozīmēt letālu iznākumu pacientam,” komentē O. Valciņa.

O. Valciņa pauda cerību, ka deputāti, kas darbosies 14. Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā un Sociālo un darba lietu komisijā, sapratīs lietas būtību, jo būs ar iepriekšēju pieredzi šajā jomā – mediķi, labklājības jomas darbinieki vai cilvēki, kuri paši pieredzējuši cīņu ar onkoloģisku saslimšanu. “Zināšanas šo komisiju locekļiem ir ļoti svarīgas! Tas pats attiecas uz Onkoloģisko pacientu atbalsta grupu Saeimā, kas, kā mēs ceram, atkal tiks izveidota. Reizi četros gados pacientu aizstāvji likumdevējā sāk no nulles, un kompetences problēma ir pats lielākais trūkums to darbā.”

Zāles – ļoti svarīgas dzīvildzes palielināšanā

“Medikamenti ir ārkārtīgi svarīgi: ja kāda no onkoloģiskajām slimībām ilgi bijusi neārstējama, tagad daudzos gadījumos pacientam var palīdzēt un ievērojami pagarināt dzīves ilgumu. Farmācijas nozare strauji attīstās, piemēram, par diviem medikamentiem melanomas ārstēšanai piešķirta pat Nobela prēmija – tik ļoti nozīmīgas ir šīs inovācijas. Tās ir zāles, kas glābj dzīvības,” ārstēšanas nozīmīgumu raksturo O. Valciņa. “Tāpēc mēs iestājamies arī par zālēm un sakām, ka zāles dod lielāko pienesumu dzīvildzes paaugstināšanai esošajiem pacientiem.”

Runājot par profilakses nozīmi, O. Valciņa atzina, ka tā arī ir svarīga, tomēr tikai attiecībā uz veselajiem cilvēkiem un nākotnes pacientiem. Esošajiem pacientiem visvairāk palīdz medikamenti un mūsdienīgas medicīniskas manipulācijas. “Turklāt daudzi lēmumpieņēmēji nesaprot, ka onkoloģiskajiem pacientiem zāles nepieciešamas nevis vienai dienai un vienam gadam – tās jālieto ilgstoši, nereti vairākus gadus pēc kārtas. Var būt situācijas, kad sākumā jālieto viens medikaments, pēc tam jāpāriet uz citu un jāturpina kurss trīs, četrus gadus.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Ārstēšanas rezultātus nemēra naudā: ja šogad kāda pacientu grupa saņems kompensētu inovatīvo medikamentu, cilvēki gribēs turpināt to lietot arī pēc šī laika, lai ārstēšanas rezultāts būtu paliekošs un viņi turpinātu dzīvot.

Kā pozitīvu aspektu O. Valciņa minēja vispārējo sapratni, ka veselība ir prioritāra joma. Tāpat jāņem vērā, ka Eiropas Savienība atzinusi onkoloģisko slimību ārstēšanu kā prioritāru veselības aprūpes jomu, jo vēzis ir novēršams un daudzos gadījumos veiksmīgi izārstējams. “Onkoloģiskās slimības attiecas uz novēršamajiem nāves gadījumiem – gan ar profilakses palīdzību nākotnes pacientiem, gan atklājot tās sākuma stadijās un uzlabojot ārstēšanu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
Vāc ziedojumus Haralda Sīmaņa izvadīšanai: “Lai godam varam atvadīties no leģendārā dziesminieka” 7
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Lasīt citas ziņas
Kā veidojas Dziesmu un Deju svētku izmaksas? Skaidro pasākuma režisors
“Aizsardzības dienests būs prestiža lieta!” Saruna ar Pabriku
Ekonomists skaidro, ko darīt iedzīvotājiem, ja viņiem tiek palielināts hipotekārā kredīta maksājums bez brīdinājuma
Ar ko Covid-9 ir tik īpašs? Kāds skatītājs ir neizpratnē par balstvakcīnām
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
09:58
Kā atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību?
09:45
Kā šobrīd klājas Lietuvas zemessargiem?
09:42
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
Vai tiešām operdziedātāji pirms uzstāšanās dzer jēlu olu?
VIDEO. Atbrīvotā ciema iedzīvotāji Mikolajivas reģionā apraksta nežēlīgos krievu okupantus
“Esmu stāvoklī. Strādāju fiziski smagu darbu. Vai drīkstu priekšniekam prasīt vieglāku darbu?” – satraukta lasītāja
Logu nomaiņa – viens no efektīvākajiem veidiem, kā taupīt siltuma enerģiju
Planētas Noslēpumi. Sadedzinātās zviedru raganas jeb Velna Antesera dzīres
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, Eiropas valstis, Latviju ieskaitot, nesalūzīs grūtās ziemas laikā un nesāks mazināt atbalstu Ukrainai?
“Balets ir visa mana dzīve!” Saruna ar balerīnu Evelīnu Godunovu
“Soli pa solim uz atjaunojošo lauksaimniecību!” Saruna ar zemnieku Māri Freimani
“Ievācos jaunā dzīvoklī, kuram iegādājos plīti, cepeškrāsni, ledusskapi utt.” Cik svēra to lietošanas instrukcijas?
Kā šobrīd klājas Lietuvas zemessargiem?
Levits: Patlaban neredzu nepieciešamību aizsardzības ministra biedra amata izveidei
VIDEO. Bučā pagaidu mājās mītošie iedzīvotāji cīnās ar zemajām temperatūrām un elektrības padeves pārrāvumiem 19
“Tā ir īsta laimes spēle…” Olga Valciņa par medikamentu pieejamību onkoloģijā 1
Vāc ziedojumus Haralda Sīmaņa izvadīšanai: “Lai godam varam atvadīties no leģendārā dziesminieka” 7
VIDEO. Maestro Raimonds Pauls: “Mēs esam tajās pēdējās vietās, un kas tad pie tā ir vainīgs?”
VIDEO. Kijivas bērnu kora dziedājums aizkustina ņujorkiešus
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
NEPLP ierosinājis vēl vienu lietu pret “TV Rain” par aicinājumu palīdzēt Krievijas armijai 67
FOTO. Ziemassvētku tirdziņi ir atpakaļ! Kādi tie ir Latvijā, mēs zinām, bet kādi tie ir citās valstīs? 29
FOTO. Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga radījusi īpašu rotu kolekciju
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Ruks: “Policijas ģenerāļa dalība un loma medībās ar bojāgājušo ir neskaidra”
pilsētām vienā novadā var būt atšķirīgi tarifi? Skaidrot mēģina Ivars Zariņš