Kādreizējais Karostas virsnieku rajons sadalīts mazos kvartālos, aiz metāla sētas pret ielu vērsta ēkas fasāde. Sētas puse, kur norit saimnieciskā dzīve un kur redz šķūnīšus, ir pieticīgāka. Virsnieku mājās ir četri vai seši dzīvokļi. Dažas ēkas lepojas arī ar balkoniem.
Kādreizējais Karostas virsnieku rajons sadalīts mazos kvartālos, aiz metāla sētas pret ielu vērsta ēkas fasāde. Sētas puse, kur norit saimnieciskā dzīve un kur redz šķūnīšus, ir pieticīgāka. Virsnieku mājās ir četri vai seši dzīvokļi. Dažas ēkas lepojas arī ar balkoniem.
Foto: Vivanta Volkova

“Prieks, ka latviešu jaunās ģimenes vēlas te redzēt nākotni un sakārtot vidi!” Kā Agnese, divu bērnu māmiņa, “atdzīvina” virsnieku namu Karostā 8

Vivanta Volkova, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Agnese, divu bērnu māmiņa, sapņoja par dzīvokli ar augstiem griestiem. Braukājot pa Karostas plašajām ielām, gar kurām rindojās divstāvu mūras ēkas, vienudien kādā sētā ieraudzīja rosāmies vīrieti. Viņš, kā izrādījās, bija īpašnieks vienam no četriem dzīvokļiem mājā, kura aizvien vēl izstaroja savu pamatīgumu un greznumu, lai arī tas bija stipri pabalējis…

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
Lasīt citas ziņas

Īpašnieka māte ar diviem dēliem un vedeklu savulaik šo namu privatizējusi, laika gaitā līdzekļu rūpēties par visu ēku un apdzīvot to pilnībā pietrūka, viens brālis turklāt devās strādāt uz ārzemēm. Agnesei izdevās pierunāt mājas iemītnieku un sameklēt viņa brāli, lai pārdod visu šo ēku viņas, brāļa un draugu ģimenēm.

Visi, būdami ar vienojošu nākotnes redzējumu, nolēma apvienoties biedrībā, uzrakstīt projektu un piesaistīt finansējumu no ALTUM. Šogad tiek plānots uzlikt jaunu jumta segumu un veikt pamatdarbus nama remontam, pagājušais gads pagājis, tīrot māju un sētu (tik daudz pudeļu un mēslu jaunie cilvēki savā mūžā neesot redzējuši!).

 

Mājas atbilstoši virsnieku rangam

CITI ŠOBRĪD LASA

Karosta sākta būvēt 1890. gadā, kad Krievijas imperators Aleksandrs III tur nolēma ierīkot kara pilsētu un izbūvēt cietoksni jeb fortus. Pēc ķeizara nāves (1894. gadā) viņa dēls Nikolajs II deva rīkojumu karabāzi un jaunuzcelto pilsētu nodēvēt par godu tēva piemiņai par “Imperatora Aleksandra III ostu”, bet tautā gan to dēvēja par Karostu.

Izstaigājot Karostu, redz gan nemīlīgās daudzstāvu bloku mājas, gan kazarmu un kāreizējās virsnieku ēkas ar skarbu un padrūmu vaigu, gan arī krāšņāku apbūvi. Lūk, Jūras virsnieku saieta nams, krievu jūgendstila arhitektūras pērle, kas celta pēc Pēterburgas arhitektūras ārpilsētas piļu parauga pakava formā, kur uz Balto zāli otrajā stāvā veda marmora kāpnes. Pirms dažiem gadiem greznā pils Atmodas bulvārī atkal atmirdzējusi spožā krāšņumā.

Dodos gar Karostas parku, kur uz pelēkiem granīta pieminekļiem lasāmi liepājnieku – Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru – vārdi, kuri apbalvoti par Latvijas neatkarības cīņām. Plašās ielas nes ģenerāļu Dankera un Baloža vārdus, Cēsu rotas, Studentu rotas, Neatkarības rotas nosaukumus. Šī mikrorajona ielu malās, kas veido regulāri sadalītus kvartālus, atstatu sarindojušies divstāvu nami, kur sākotnēji bijuši dzīvokļi virsniekiem.

“Arhitektoniski mājas būvēja tipveida – tādas var ieraudzīt arī citās garnizona pilsētās,” teic Juris Raķis, Karostas vēstures pētnieks (grāmatu “Noslēpumainā Karosta”, “Karostas albums” autors). “Savukārt funkcionālā jeb militārā jūgendstila sarkano ķieģeļu ēkām, kādas ir Karostā, līdzīgas ir Helsinkos, Brestā, Kauņā – tas ir standarts.”

“Karosta ir atsevišķa pilsēta, neatkarīga no Liepājas,” uzsver Juris Raķis (“Gada liepājnieks 2019). “Būvējot šādu lielu pilsētu, valsts budžets paredzēja arī dienesta dzīvokļus. Karosta gan bija iecerēta daudz lielāka, grandiozāka, tādu pašu mikrorajonu virsniekiem bija iecerēts būvēt simetriski otrpus katedrālei. Valsts pasūtījums, konkurss, valsts nauda, nosacījumi bija ļoti stingri, un galavārdu, ko būvēt un ko ne, noteica Kara inženieru pārvalde.

Visiem dzīvokļi nepienācās: pirmkārt, precētajiem un, otrkārt, augstāka ranga virsniekiem, bet parastiem mičmaņiem, “svaigiem gurķiem” dienesta dzīvokli nedeva. Augstāka ranga virsniekiem iedalīja lielāku apdzīvojamo platību četrdzīvokļu namā, bet tā sauktajā Divu admirāļu mājā ir divi lieli dzīvokļi, izvietoti simetriski abpus kāpnēm.”

J. Raķis min, ka viss virsnieku dzīvojamais rajona komplekss tapis vienā laikā – 1897.–1898. gadā. Betonu maisīja uz vietas, ķieģeļus veda no Paplakas, Virgas, Priekules, Medzes u.c. apkaimes cepļiem. Ķieģeļu bizness bija tik apjomīgs, ka dažu labu māla bedri izsmēla gluži tukšu. Materiāli tika atvesti pa pagaidu piegādes dzelzceļa līniju, kā to redz vēsturiskajās fotogrāfijās.

Nama fasādi, durvju un logu ailas bagātīgi grezno rotājumi.
Foto: Vivanta Volkova

Namu fasādes pēc tam apmeta, katram veidojot citu rakstu, rotājumus. Dzīvojamās mājas atšķiras ar lauru lapu skaitu, dekoratīviem ciļņiem utt. Agneses un viņas draugu iegādātajam namam ir arī balkoni, kurus balsta gliemežnīcas atveids. Vairākām virsnieku mājām redz arī dekorējumus ne vien pie durvīm, logiem, bet arī uz jumta.

 

Kaimiņu iekāroti brīvdienu dzīvokļi

Latvijas brīvvalsts laikā Karosta bija autonomi apdzīvota vieta ar savu infrastruktūru, elektrisko spēkstaciju un ūdensapgādi, pasta nodaļu, baznīcu un skolām. Padomju gados Karosta bija pilnībā slēgta teritorija, kas nebija pieejama pat Liepājas iedzīvotājiem, dokumentācija ar ēku plāniem u. tml. nonāca Ļeņingradas (tagad Pēterburgas) Jūras kara flotes arhīvā.

Virsnieku mājās izveidoja komunālos dzīvokļus – tātad ēkās, kur bija četri vai seši dzīvokļi, tika izveidoti attiecīgi astoņi un divpadsmit. Ņemot vērā militārā personāla rotāciju, ēkas nepiedzīvoja arī saimnieka attieksmi, tādējādi viss tika pamatīgi nolaists.

Arī pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Karosta līdz 1994. gadam palika Krievijas armijas kontrolē. Pēc tās aiziešanas te palika daudz tukšu ēku, kuras piedzīvoja nežēlīgu izlaupīšanu, izdemolēšanu un noārdīšanu. J. Raķis min, ka dzīvokļu privatizācijai 90. gados Karostā bija ierobežojumi, Liepājas vadība, uzskatot to sev par lielu krustu (dzīvojamajām mājām nav nekādu rasējumu un viss ir nolietots), tad nolēma uz šejieni, īpaši piecstāvu bloku mājās, pārvietot nemaksātājus, bomžus – veidojot tādu kā sava veida geto.

Vienīgi vēlākajos gados caur Satversmes tiesu tika panākts lēmums, ka tas nav bijis likumīgi, un beidzot kāds varēja kaut ko privatizēt. Tiesa, ja no četriem dzīvokļiem divi stāvēja tukši un mājai caurs jumts, tad māja turpināja iet postā.

Neatkarības rotas ielā viens skaisti atjaunots nams.
Foto: Vivanta Volkova

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēdējā laikā Karostas dzīvokļus iegādājas lietuvieši un baltkrievi, kas brauc atpūsties pie jūras vai arī izīrē tos atpūtniekiem. Tāpēc prieks, ka latviešu jaunās ģimenes vēlas te redzēt nākotni un sakārtot vidi. Agnese vēl plāno, kādā krāsā nākotnē varētu izskatīties viņu nams.

Neatkarības rotas ielā jau redz vienu skaisti atjaunotu namu, nokrāsotu rozīgos toņos – laškrāsā. Bet J. Raķis min, ka par fasādes krāsas izvēli likuma noteiktā kārtībā jādodas uz Liepājas pilsētas Būvvaldi. Vēsturiski militārajā pilsētā ēkas nedrīkstēja būt spilgtas, viegli pamanāmas – tām bija jābūt klusinātos toņos, protams, arī ne augstākām kā divstāvu, lai ienaidnieks, no jūras puses pietuvojoties, nepamanītu. Bet tagad laiki mainījušies…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi
3 stundas
Ķiršu tomātu zupa ar saldo krējumu un tīģergarnelēm
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 66
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
8 stundas
Lasīt citas ziņas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Puisītis ar dēmonisko skatienu: 20.gadsimta beigu modernie “dekori”. Vai tavās mājās tāds bija? 8
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 166
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kā pareizi sildīt telpu – lēni un pakāpeniski vai strauji? Kas draudzīgāk maciņam? 5
4 dienas
Ātrā pica: mīklas vietā – bagete!
4 dienas
AJ
Avita Jasliņa
Praktiski
Dārznieks atbild: ko darīt ar tūjām, ko “salauzis” sniegs? 4
5 dienas
Pupiņu zupa ar rīsiem
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Trešdien visā valstī atgriezīsies atkusnis
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Holivudas kino zvaigzne Džons Malkovičs kāps uz Dailes teātra skatuves
18 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas
29 minūtes
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Kas mūs kā “homo sovieticus” noveda līdz barikādēm?
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas vienkārši daudziem cilvēkiem būs nepanesami!” Deputāts par to, ka šī ir lielākā enerģētikas krīze, kādu Latvija ir piedzīvojusi
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
21 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 66
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
“Nav ko kavēties ar sēšanu, ja vēlas agri pavasarī tikt pie pašu audzētiem zaļumiem!” Uz rosību dārzā mudina garšaugu audzētāja 1
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
16:53
LE
LETA
Ziņas
Pēc ministru ieteikumiem apņemas risināt jautājumu par Covid-19 pārslimošanu tikai ar antigēnu testiem pārbaudītajām personām
16:50
LE
LETA
Ziņas
Rumbulā atkritumos atrastā ķīmiskā viela ir kodīgs sārms – kālija hidroksīds
16:36