Bijušais kriminālpolicijas šefs par tiem, kas nemaksā nodokļus: Nekādas indeksācijas! Lai iet un strādā arī pēc pensijas 244

Nekādas indeksācijas! Lai iet un strādā arī pēc pensijas! Tik skarbi par tiem, kas nemaksā nodokļus TV24 raidījumā “Preses klubs” izteicās bijušais kriminālpolicijas priekšnieks, drošības eksperts Valdis Pumpurs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Mūsu tētis šodien atkal precas…” Bijusī sieva pavēsta, ka komponists Jānis Lūsēns iestūrējis laulības ostā 61
Kokteilis
VIDEO. Latvieši pauž viedokļus par NBA čempiona Kristapa Porziņģa rīcību pēc iegūtā titula
Tik vienkārši tomēr nebūs – “makaronu krīze” Ukrainā. Graudu trūkums radīs maizes deficītu vai pat badu? 28
Lasīt citas ziņas

Viņš uzskata, ka pensiju indeksācija ir jāpārskata un ļoti kardināli, taču uzsver, ka tas ir ļoti smags, sarežģīts, politisks process.

Pumpurs atzīst, ka viņam kā pilsonim, kas visu mūžu strādājis un maksājis nodokļus, ir uzspļaut tai personai, kura nav maksājusi nodokļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kur būs vienlīdzība, ja es sūri, grūti strādājot, maksāju katru centu, bet kāds strādā pelēkajā zonā?” viņš retoriski vaicā.

Pumpurs uzskata, ka  pensija cilvēkam, kurš nav maksājis nodokļus, nebūtu jāindeksē: “Lai tas mīļais draugs strādā arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas, jo viņš nemaksāja nodokļus.”

Bijušais kriminālpolicijas priekšnieks pret nodokļu nemaksātājiem ir ļoti skarbs un aicina arī politiķus pret viņiem izturēties ar tādu pašu skarbumu.

“Kāpēc man viņi ir jāuztur,” viņš ir neizpratnē.

Jau vēstīts, ka šajā gadā visām valsts pensijām – vecuma, izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un atlīdzībām – 1.oktobrī tiks piemērots indekss 1,064,  informēja Labklājības ministrijā (LM).

Atbilstoši normatīvajam regulējumam pensiju indeksu veido faktiskais patēriņa cenu indekss (jeb inflācija) par 12 mēnešu laika posmu un daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas, kas ir summēta visa nauda, no kuras gada laikā bijis jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, pozitīva reālā pieauguma procentiem.

LM skaidro, ka šogad situācija ir atšķirīgāka no iepriekšējiem gadiem. Tā kā pagājušā gada augstās inflācijas rezultātā apdrošināšanas iemaksu algu summas reālais pieaugums 2022.gadā ir bijis mazāks par nulli jeb negatīvs, tad tas nav ietverts indeksa aprēķinā, un šogad indeksu veido tikai faktiskais patēriņa cenu indekss, kas noteikts par laikposmu no 2022.gada 1.augusta līdz 2023.gada 31.jūlijam. Tādējādi arī vecuma pensiju indeksācijā, neatkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža, tiks piemērots viens indekss – faktiskais patēriņa cenu indekss.

Reklāma
Reklāma

Labklājības ministre Evika Siliņa (JV) norādīja, ka pensiju indeksācija oktobrī palielinās pensijas apmēru senioriem, kā arī invaliditātes pensiju saņēmējiem. Aprēķinot indeksācijas koeficientu ir ņemta vērā inflācija gada griezumā, kas ar katru mēnesi samazinās.

“Gādājot par godīgu un cieņpilnu finansiālo atbalstu mūsu senioriem, esmu arī nākamā gada budžetā rosinājusi piemaksu pie pensijām pakāpenisku piešķiršanas atjaunošanu pie tām vecuma un invaliditātes pensijām, kas piešķirtas laikā no 2012.gada visiem vecuma un invaliditātes pensijas saņēmējiem par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim,” uzsvēra ministre.

Šogad tiks pārskatītas pensijas un atlīdzības vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz 609 eiro, tas ir 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī.

Tas nozīmē, ka tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 609 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 609 eiro, indeksēs daļu no piešķirtās summas – jau pieminētos 609 eiro. Palielinājums būs atkarīgs gan no pensijas un atlīdzības apmēra, gan piemērojamā indeksa. Izņēmums ir politiski represētie, cilvēki ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiks indeksēts viss pensijas apmērs.

Gan personām ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem, gan tiem, kuriem pensija piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos, gan personām ar stāžu no 30 līdz 39 gadiem, gan personām ar stāžu no 40 līdz 44 gadiem, gan personām ar stāžu no 45 gadiem un vairāk – visiem piemēros vienādu indeksu – 1,0640, skaidro LM.

Piemēram, ja vecuma pensijas piešķirtais apmērs ir 450 eiro, tad gan senioram ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem, gan senioram ar apdrošināšanas stāžu no 45 gadiem no oktobra pensijas apmērs būs 478,8 eiro jeb par 28,8 eiro lielāks.

Arī piešķirtās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, šogad indeksēs, piemērojot tikai faktisko patēriņa cenu indeksu. Indeksējot piemaksu, attiecīgo indeksu piemēros piemaksas apmēram 1,43 eiro par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995.gada 31.decembrim un piemaksas apmēram 2,14 eiro par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995.gada 31.decembrim, ja vecuma pensija piešķirta līdz 1996.gada 31.decembrim vai arī invaliditātes pensija piešķirta un vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums sasniegts līdz 1996.gada 31.decembrim.

Tas nozīmē, ka esošais piemaksas apmērs, kas šobrīd ir 1,43 eiro un 2,14 eiro par vienu apdrošināšanas stāža gadu, tiks pārskatīts, piemērojot indeksu 1,064. Līdz ar to cilvēki, kas saņēma 1,43 eiro par katru stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada beigām, turpmāk saņems 1,52 eiro, bet tie, kas saņēma 2,14 eiro – turpmāk saņems 2,28 eiro, norāda LM.

Piemēram, senioram, kura piešķirtā vecuma pensija ir 450 eiro par kopējā apdrošināšanas stāža 45 gadiem un pie tās ir noteikta piemaksa 35,75 eiro par 25 darba gadiem līdz 1995.gada beigām, no šā gada oktobra vecuma pensija – 478,8 eiro un piemaksa pie pensijas – 38 eiro.

Indeksētas tiks vecuma, izdienas, invaliditātes un apgādnieku zaudējuma pensijas un atlīdzības, kuras piešķirtas vai pārrēķinātas līdz 2023.gada 30.septembrim.

Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju un atlīdzību aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu.

LM aicina ņemt vērā, ka no kopējā pensijas un piemaksas apmēra var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo summu. Pensionāriem pašiem nekas nav jādara – pensiju indeksāciju nodrošinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, un tā notiek automātiski.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.