Artūrs Bukonts: “Te jāuzdod jautājums lēmumu pieņēmējiem – latvietis būs tas, kurš koka krēslu saražos, vai tas, kuram liks pastāvēt kājās?”
Artūrs Bukonts: “Te jāuzdod jautājums lēmumu pieņēmējiem – latvietis būs tas, kurš koka krēslu saražos, vai tas, kuram liks pastāvēt kājās?”
Foto no privātā arhīva

Ražosim vai pastāvēsim kājās? Mežu nozare vairāk cietusi no lēmumu pieņēmējiem nekā no paša vīrusa 10

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni 77
Lasīt citas ziņas

“Trīsreiz pārspļaujot pār kreiso plecu, var teikt, ka pandēmija samērā maz ietekmējusi meža nozari saslimstības ziņā – lai gan bija atsevišķi uzņēmumi, kam bija uz laiku jāaptur ražošana, tomēr nozare kopumā vairāk cietusi no lēmumu pieņēmējiem nekā no paša vīrusa,” tā aizejošo gadu raksturo Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas un Latvijas Kok­apstrādātāju un eksportētāju asociācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts.

Mājsēde palielina kokmateriālu pieprasījumu

CITI ŠOBRĪD LASA

Artūrs Bukonts norāda, ka globālā mājsēde deva pozitīvu stimulu koksnes būvmateriālu pieprasījumam, kas kombinācijā ar norisēm pasaules tirgos Latvijas meža nozarei 2021. gadā ļāva pārtrumpot iepriekšējos rekordus ar vairāk nekā trīs miljardu eiro eksporta vērtību.

Tikmēr lielākās neskaidrības uzņēmējiem radīja mainīgie normatīvie akti par epidemioloģiskās drošības prasībām. Vēl mainīgāki bija valdības publiskie paziņojumi par pieņemtajiem lēmumiem, kas bieži vien jau nākamajā sēdē sagrozīti pretējā virzienā.

Bet arī tas nebūtu tik traki, ja vien nekonsekvenci regulāri nepavadītu loģikas trūkums – tas būtiski apgrūtināja nozares organizāciju darbu, šos lēmumus skaidrojot.

“Protams, darba devējiem jāiesaistās, lai kopīgi šo laiku pārvarētu, tomēr gada otrās puses lēmumi praktiski visu atbildību par vīrusa ierobežošanu un vakcinācijas tempa kāpināšanu pārnesa uz uzņēmēju pleciem.

No 15. decembra klātienē strādājošajiem jābūt ar sertifikātu. Loģisks bija uzņēmēju jautājums – ja nodrošinām, ka meža mašīnu operators darba laikā nesatiek nevienu kolēģi, kādā veidā viņa radītais drauds epidemioloģiskajai drošībai ir lielāks nekā grāmatvedim, kurš strādā no mājām?

Atbilde nesekoja, bet Valsts darba inspekcija norādīja – darbs klātienē nozīmē darba pienākumu veikšanu ārpus mājas jebkādā vidē – ārtelpās, autovadītāja kabīnē, atsevišķā norobežotā telpā u. tml.

Tātad stāsts nav bijis par izplatības ierobežošanu, bet gan vakcinācijas aptveres palielināšanu, kas, protams, ir būtiski, lai novērstu veselības sistēmas pārslodzi. Tad tā arī tas bija jāpasaka, nevis jāmaldina ar klātienes un attālinātā darba dalījumu,” spriež A. Bukonts.

Nelegālie pieaugs

Viņaprāt, nesertificēto darbinieku kontrolei valsts institūcijām papildu resursu nebūs, līdz ar to zaudētāji būs uzņēmumi, kas, godprātīgi pildot prasības, pārtraukuši darba attiecības ar tiem aroda meistariem, kas kategoriski iestājas pret vakcināciju.

“Meža nozarē tas nozīmē, ka cīņā ar ēnu ekonomiku tiekam atsviesti pāris gadu atpakaļ, jo ir darboņi, kas šos speciālistus pārpērk, solot darbu bez sertifikāta, un visticamāk, ka tam komplektā nāk arī alga aploksnē. Neviens valdībā šo tēmu nav pat sadūšojies pieminēt, kur nu vēl risināt.

Jā, šādu negodprātīgu uzņēmēju nav daudz, bet, tā kā kvalificētu speciālistu trūkst (mežsaimniecībā, kokapstrādē un mēbeļu ražošanā 2027. gadā Ekonomikas ministrija prognozē 4000 speciālistu trūkumu), katra kokapstrādes iekārtu vai meža mašīnu operatora zaudējums uzņēmumam ir sāpīgs,” saka A. Bukonts.

Viņš arī atgādina, ka gada vidū veiktā aptauja norādījusi uz smagu darbaspēka iztrūkumu, kas ar samērā labiem koksnes sortimentu līmeņiem koklaukumos un izcilu pieprasījumu no klientu puses daudziem kokapstrādes uzņēmumiem lika secināt – nauda zemē mētājas, bet nav roku, kas to paceltu.

“Pagājušā gada nodarbinātības statistikā redzam netipisku ainu – pēkšņi pazuduši 20 000 bezdarbnieku un tikpat darba ņēmēju. Neatbildēts paliek jautājums – vai pandēmija un obligātā vakcinācija 40 000 cilvēku ir aizdzinusi ēnu ekonomikā un emigrācijā?”

Apkures rēķins paslēpjas baļķa cenā

Līdzīgi kā visās citās nozarēs, arī kokrūpniekiem gada izskaņa nāca ar drudzi enerģētikas tirgū. Kok­apstrādes procesi cieši saistīti ar jaudīgu elektroiekārtu izmantošanu, līdz ar to pašizmaksā šī daļa sasniedz 5–8%.

“Daļa uzņēmumu paglābās no mežonīga izmaksu pieauguma, jo bija noslēguši ilgtermiņa sadarbības līgumus ar elektroenerģijas piegādātājiem. Tiesa – ne visiem šie līgumi bija glābiņš, īpaši, ja piegādātājs bija “Latvenergo”, kas ar pāris aprēķiniem secināja, ka līguma laušana iznāk lētāk nekā piegāžu turpināšana par iepriekš fiksēto cenu.

No vienas puses, nozari no nelaimes paglāba neatkarība no fosilā kurināmā – ar siltumenerģiju uzņēmumi bieži sevi apgādā paši, bet tas nozīmē, ka apkures rēķins pašizmaksā ir vienkārši paslēpies baļķa cenā, kas it nemaz nav kļuvis lētāks.

No šīs situācijas izejas tikai dažas – kāpināt produktivitāti, vienoties ar klientiem par cenu pieaugumu vai “noēst taukus”, ja tādi ir.

Visticamāk, jākombinē visi varianti, jo neviens nav no gumijas. Turklāt pirmais vēl prasa laiku un investīcijas, un ne jau tikai enerģijas cenu kāpums ir jāsagremo. Viens no būtiskajiem jautājumiem, atgādinu, ir kārtējais haoss valdībā – kā izrādās, mēs šādas situācijas neesam pat teorētiski paredzējuši un plāns, ko tad darīt, ir jārada “post factum”.”

Būtiski, ka arī nākamajos gados Latvijas labklājība būs atkarīga no meža nozares. Vai tas būtu Zaļais kurss, bioloģiskās daudzveidības stratēģija vai klimata glābšanas plāni – mežsaimniecībai un kokapstrādei ir viena no centrālajām lomām. Tomēr viss būs atkarīgs no tā, vai mācēsim šīs iespējas izmantot, spriež A. Bukonts, saskatot analoģijas ar svarīgā mēbeļu galdniecības izstrādājuma – krēsla – tapšanu.

“Te mums ir trīs izvēles. Pirmā – krēslu ražojam no plastmasas (var, bet nāk par sliktu klimatam un dabai), otrā – no koka (nu jau labāk klimatam un dabai, bet ar nosacījumu, ka esam rūpīgi savas zemes saimnieki). Un trešā – pastāvēsim kājās (vislabāk klimatam un dabai).

Līdz ar to, ja sēdētgribētāju kļūst aizvien vairāk un viņi vienlaikus vēlas būt iespējami draudzīgāki dabai un mazināt klimata pārmaiņas, tomēr ir zināmā mērā egoisti un kājās pārāk ilgi stāvēt nevēlas, mums ir jāizvēlas koka krēsls. Te arī jāuzdod jautājums lēmumu pieņēmējiem – latvietis būs tas, kurš koka krēslu saražos, vai tas, kuram liks pastāvēt kājās?”

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
“Vakar vakarā bija pirmā reize, kad Rūdiņš neatnāca vakariņās” – skumjš stāsts par kāda ielas kaķēna dzīvi
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
Lasīt citas ziņas
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
Uz Ventspils šosejas, pie Tukuma notikusi avārija, kurā iesaistīta kravas automašīna un pasažieru autobuss “Ecolines”
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Uz Ventspils šosejas, pie Tukuma notikusi avārija, kurā iesaistīta kravas automašīna un pasažieru autobuss “Ecolines”
11:39
Krievijas uzbrukums Ukrainai: notriektas teju visas okupantu šorīt raidītās spārnotās raķetes
11:18
VIDEO. Saeimas sēdē, diskutējot par PVN likmēm, deputāti nespēj valdīt emocijas un izceļas pamatīga vētra: “Jūs to izdarījāt! JŪS!”
11:01
Palaikam snigs un kļūs siltāks. Laika prognoze nākamajai nedēļai
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
Tas bija pēdējais, ko viņi savā mūžā ēda… “Divas jaukas meitenes” okupantus pacienā ar saindētiem gardumiem
Dārzs
Desmit telpaugi ideālam mikroklimatam mājās. Kuri augi uzsūc mitrumu, kuri mitrina gaisu?
TV24
Kariņa lidojumi ar privātajām lidmašīnām. Vai šobrīd viņš būtu rīkojies citādāk?
Nepareizi novietotu auto dēļ, kas traucēja tramvaju kustību, līdz pavasarim aizliedz apstāties Miera ielā
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Baidena dēls atkal iekūlies nepatikšanās – viņam izvirzītas apsūdzības nodokļu nemaksāšanā
Krievu okupanti naktī veikuši raķešu triecienus Harkivai, trāpot dzīvojamiem namiem un ievainojot cilvēkus
TV24
Sauka par akcīzes nodokļa celšanu beztabakas produktiem: “Kontrole netiek palielināta, līdz ar to tur nekas labs nav sagaidāms”
Ēdot, viņa sapratusi, ka košļā cilvēka pirkstu: kliente iesūdz tiesā restorānu ķēdi, atrodot salātos baisu sastāvdaļu
Receptes
Kartupeļu – biezpiena plācenīši ar zaļumiem
Ostins esot nikns par palīdzības atteikumu Ukrainai – sola kongresmeņu tuviniekus sūtīt karā pret Krieviju
Šorīt atkal lielā daļā Latvijas braukšanas apstākļi ir apgrūtināti
Darinām sveci ar Ziemassvētku smaržu. Soli pa solim
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
Baltijas valstīm joprojām ir spēkā 1993. gadā noslēgts juridiskās palīdzības līgums ar Krieviju. Vai tiešām mēs Krievijai juridiski uzticamies?
Kokteilis
VIDEO. “Ļoti īpaša dzimšanas dienas dāvana!” Roberto Meloni jubilejā saņēmis aizkustinošu apsveikumu no pašmāju mūziķiem
Uz vienu gadu nosaka 12% PVN likmi svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem
Atsevišķās jomās būtiski palielinās dabas resursu nodokļa likmi. Par ko būs jāmaksā vairāk?
Igaunijā būtiski paaugstina minimālo algu. Cik liela tā būs?