FOTO: LA.LV kolāža (Horizontal Russia/Telegram; The Insider/Twitter)

Rotaļu laukumi kļūst par parādes laukumiem un vēstures fakti tiek sagrozīti: Krievijas skolās veido paaudzi Z 251

Krievijas rotaļu laukumi kļūst par parādes laukumiem. Pirmsskolas klasēs bērni valkā formas tērpus un piedalās gājienos. Vecākiem bērniem tiek mācīts, kā rakt tranšejas, mest granātas un šaut, izmantojot īstu munīciju, vēsta “CNN“.

VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti? 10
Lasīt citas ziņas

Skolās visā valstī tiek slavināts dienests bruņotajos spēkos, veidojas pusaudžu “brīvprātīgie uzņēmumi” un tiek mainīts valsts mācību saturs, akcentējot dzimtenes aizsardzību.

Īsāk sakot, Krievijas bērni tiek gatavoti karam.
CITI ŠOBRĪD LASA

Krievijas skolu militarizācija ir pastiprinājusies kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā un to veicinājis nevis spontāns patriotisku jūtu uzliesmojums, bet gan Maskavas valdība.

Investīcijas ir milzīgas. Izglītības ministrs Sergejs Kravcovs nesen sacīja, ka šobrīd Krievijas skolās un koledžās ir aptuveni 10 000 tā saukto “militāri patriotisko” klubu. Šie klubi ir daļa no daudzpusīgiem centieniem, kas ietver radikālu mācību programmu pārskatīšanu. Ir obligātās nodarbības par militāri patriotiskajām vērtībām un atjauninātas vēstures grāmatas, kurās akcentē Krievijas militāro spēku.

Mācību grāmatu maiņa

Augustā prezidents Vladimirs Putins parakstīja likumu, kas ievieš skolās jaunu obligāto kursu: “Dzimtenes drošības un aizsardzības pamati”.

Pēc tam Izglītības ministrija šīs iniciatīvas ietvaros organizēja kursus, tajos iekļaujot ekskursijas uz militārajām bāzēm, sporta spēles, tikšanos ar militārajām personām un veterāniem, kā arī dronu nodarbības.

Ministrija norāda, ka vidusskolēniem tiks mācīta arī kaujas munīcijas lietošana “pieredzējušu militāro vienību virsnieku vai instruktoru vadībā”.

Programma, kas tiek testēta šogad un tiks ieviesta 2024. gadā, ir izstrādāta, lai ieaudzinātu skolēnos “izpratni, militāro rituālu un kaujas tradīciju estētiku,” teikts Izglītības ministrijas dokumentā, ko atklāja kāds Krievijas neatkarīgais medijs.

Arī mūsdienu vēsture tiek pārrakstīta.

Standarta mācību grāmatai “Krievijas vēsture” uz vāka tagad ir Krimas tilts un jauna nodaļa, kas veltīta Ukrainas nesenajai vēsturei. Ir sadaļas ar nosaukumu “Vēstures falsifikācija”, “Nacisma atdzimšana”, “Ukrainas neonacisms” un “Krievija ir varoņu valsts”.

Putins Krievijas iebrukumu Ukrainā vairākkārt maldīgi nosaucis par “īpašu misiju”, lai aizsargātu krievvalodīgos no “neonacistu” īstenotā genocīda.

Jaunā nodaļā nepatiesi tiek apgalvots, ka Ukraina “atklāti paziņoja par savu vēlmi iegūt kodolieročus” un “pret Krieviju ir ieviestas bezprecedenta sankcijas, jo Rietumi visādā ziņā cenšas sagraut Krievijas ekonomiku”.

Šķiet, ka grāmata ir izstrādāta, lai radītu vēsturisku aizvainojuma sajūtu krievu bērnos un izklāstītu eksistenciālu cīņu par nācijas izdzīvošanu, kas ir izplatīta tēma valsts plašsaziņas līdzekļos.

Bērnus māca izjaukt un salikt ieročus

“CNN” aptaujā atklājās, ka jau septiņus un astoņus gadus veci bērni tiek iesaistīti militārajā apmācībā. Viņi ir piedalījušies mācībās, kas ietvēra automātisko ieroču lietošanu, ložmetēja salikšanu un šķēršļu joslas pārvarēšanu.

Maijā Krasnodarā desmitiem bērnu, kuri izskatījās ne vairāk kā septiņus vai astoņus gadus veci, soļoja armijas un jūras spēku formastērpos, daži satvēra automātisko ieroču imitācijas, ejot garām amatpersonām, kas atradās uz pjedestāla.

Līdzīgas ainas ir manītas arī citās Krievijas pilsētās. Daži bērni izskatās satraukti, daži apmulsuši. Jeiskā kāds pirmsskolnieks vadīja robežsargu gājienu, vienaudžiem skandējot: “Viens, divi, trīs. Pa kreisi, pa kreisi, pa kreisi!”

Tiek atbalstīta arī simbolika tam, ko Kremlis dēvē par “speciālo militāro operāciju” Ukrainā. Astrahaņas bērnudārza bērniem ir rotaļu transportlīdzekļi ar burtu Z — propagandistu simbolu, ko izmanto, lai apliecinātu atbalstu karam Ukrainā.

Nākamā paaudze tiek gatavota dienestam armijā

Paredzams, ka arī Krievijas bērni praktiskā veidā tiks iesaistīti karā. Valdošā partija “Vienotā Krievija” Vladivostokā uzsāka programmu, kurā skolas bērni šuj karavīriem bikses un cepures (pēc partijas parauga).

Vladimirā bērni darba stundās šuj balaklavas militārpersonām kampaņas “Mēs šujam saviem vīriem” ietvaros.

Voroņežas tehnikuma audzēkņiem tika uzdots izgatavot pārvietojamās krāsnis un tranšeju sveces Krievijas militārpersonām. Pusaudžu meitenēm ar invaliditāti Usūrijā tika dots uzdevums šūt galvas lentes un pārsējus Ziemeļu militārajam apgabalam. Un Burjatijā Krievijas Tālajos Austrumos bāreņi šuva “veiksmes” amuletus karavīriem, kas iesaistīti karā Ukrainā.

Ir arī vēstuļu rakstīšanas kampaņas.

Visas šīs aktivitātes tiek publicētas reģionālajos plašsaziņas līdzekļos kā daļa no plašākiem centieniem saliedēt patriotisko garu Ukrainas kampaņas atbalstam.

Jaunatnes militārās sporta spēles

Orenburgas reģionā tikko noslēdzās sacensības. 180 sportisti no 14 komandām – tostarp no nelikumīgi anektētajiem Ukrainas reģioniem – piedalījās dažādās sacensībās: granātu mešanā, šķēršļu joslas pārvarēšanā, ekipējuma komplektēšanā un militārās vēstures viktorīnā.

Mērķis, kā norāda Aizsardzības ministrija, ir “izkopt savstarpējas palīdzības un biedru atbalsta sajūtu, augstas morālās un psiholoģiskās īpašības, kā arī sagatavot jauno paaudzi dienestam Krievijas Federācijas bruņotajos spēkos”.

Militāristi apmeklē arī skolas. Bērni Burjatijā runāja par ievainota karavīra vizīti, kurš apgalvojis, ka Ukrainā karojis ar poļu algotņiem, un sacījis, ka paši ukraiņi “nevēlas karot un tiek piespiesti”.

Daži skolotāji, kuri nav bijuši iepriecināti par izmaiņām, ir atlaisti, lai gan ir grūti spriest, cik daudz. Piemēram, Permas skolas direktors atkāpās no amata pēc kara atbalstītāju kritikas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ir arī grūti spriest, vai vecāki atbalsta šo mācību programmu ieviešanu. Daži vecāki ir pauduši iebildumus, taču, šķiet, ka lielākā daļa atbalsta šo militāri patriotisko kampaņu, spriežot pēc sabiedriskās domas aptaujām. Valsts ziņu aģentūra RIA Novosti vēstīja, ka saskaņā ar aptauju 79% vecāku atbalsta video par karu demonstrēšanu saviem bērniem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
Kādus vēl valsts zīmolus varētu pārdevēt? Soctīkli “jūsmo” par jauno “Vivi” un piedāvā citiem “PifPaf”, “ĻurĻur”, “PudumPudum”
Lasīt citas ziņas
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Maskava aktivizējusi “guļošo” spiegu tīklu. Ko tas nozīmē Ukrainai?
Krimināls
Atkal pazudusi Samanta Zālīte. Vecāki ir noguruši un izmisuši, saprotot, ka meitas klaiņošana ir bīstama viņas dzīvībai un veselībai
VIDEO. “Ko var palīdzēt viens papīrs? Tas viss ir “fufelis”!” Aivars Lembergs pauž savu nostāju pret Stambulas konvenciju
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
12:31
VIDEO. “Ko var palīdzēt viens papīrs? Tas viss ir “fufelis”!” Aivars Lembergs pauž savu nostāju pret Stambulas konvenciju
12:24
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
12:00
Latvijā tik liels IT speciālistu trūkums? Tos meklēs un aicinās pie mums no Nigērijas, Kenijas un Armēnijas
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Kādus vēl valsts zīmolus varētu pārdevēt? Soctīkli “jūsmo” par jauno “Vivi” un piedāvā citiem “PifPaf”, “ĻurĻur”, “PudumPudum”
TV24
Skatītājs jautā pavāram Dreibantam: “Mēs vairāk šturmējam humpalu bodes, nekā pa restorāniem staigājam! Kas vispār uz tiem iet?”
Mājas
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
Apsnigušo lidlauku dēļ iespējama reisu kavēšanās; Rīgā kavējas sabiedriskais transports par stundu, spēkā “puteņa biļetes”
Šogad mājokļu kredītos izsniegti 500 miljoni eiro; vidējā summa – 84 000 eiro uz laiku līdz 30 gadiem
Ģenerālprokuratūra pārbauda lidmašīnu nomu Kariņa vajadzībām. Braukts divreiz biežāk, nekā iepriekš izskanējis
Receptes
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
Kokteilis
VIDEO. “Sievietēm ir jāēd kā putniņiem!” Liene Kiviča dalās slaiduma noslēpumos
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā
Mājas
FOTO. Kaltētas apelsīnu un citronu ripiņas Ziemassvētku dekoros un vainagos
TV24
Vaivods par sniegoto ielu uzturēšanu Rīgā: Kopumā 99% gadījumos viss ir kārtībā, bet ir atsevišķas astītes
Snigšana ceturtdien turpināsies. Naktī visvairāk sasnidzis Daugavgrīvā, Rīgas centrā, Ogresgalā un Bauskā
Rīgā šodien darbojas “puteņa biļetes” – transports kavējas, sasnidzis 21 cm sniega. Iespējams, tās būs spēkā arī piektdien
Ameriks: Vienprātība Eiropas lēmumos izmaksā aizvien dārgāk
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
TV24
Saeimā lemj par soda palielināšanu ātruma pārsniedzējiem. Vai tas atrisinās problēmu?
Borels: Lavrovam EDSO sanāksmē būs derīgi dzirdēt kritiku un skaidrojumu par Krievijas izolāciju
Izraēla un “Hamās” pagarina pamieru: Operacionālā pauze turpināsies
TV24
Slaidiņš par Izraēlas iespējām iznīcināt “Hamās”: Var jau nosist līderus, bet viņi vienalga parādīsies
Norkārklis: Pārtikai sadārdzinoties, cenu atšķirība starp bioloģiskajiem produktiem un konvencionālo pārtiku ir izlīdzinājusies