Foto: Paula Čurkste/LETA

Satversmes tiesas signāls pašvaldībām: “Ja dome secina, ka neviena no teritorijām nav piemērota azartspēļu organizēšanai, tas ir jāpamato” 12

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, “Latvijas Mediji”

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“AP”) ceturtdien varēja svinēt pirmo uzvaru cīņā pret, viņaprāt, nesamērīgiem azartspēļu biznesa ierobežojumiem, kas atstāja negatīvu iespaidu arī uz politiķa tēlu priekšvēlēšanu laikā.

Satversmes tiesa savā nolēmumā atzina, ka A. T. Pleša rīkojums par Ķekavas novada saistošo noteikumu apturēšanu bijis pamatots, jo nevienā likumā pašvaldība nav pilnvarota noteikt vispārēju azartspēļu organizēšanas aizliegumu savā teritorijā, preses konferencē informēja Sa­tversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš.

CITI ŠOBRĪD LASA
Viņš paskaidroja, ka pašvaldībai ir jāpamato, kāpēc katrā no teritorijām azartspēļu rīkošana neatbilst iedzīvotāju interesēm.

Taču šādu vērtējumu dome nebija veikusi. “Satversmes tiesa vēlas dot skaidru signālu visām pašvaldībām, kā šādā situācijā būtu jārīkojas,” piebilda A. Laviņš.

Azartspēļu un izložu likumā ir paredzētas tiesības pašvaldībām noteikt vietas un teritorijas, kurās nav atļauts organizēt azartspēles. Taču Ķekavas novada dome pieņēma saistošos noteikumus, tās ierobežojot visā novada teritorijā.

Toreizējais ministrs A. T. Plešs apturēja Ķekavas novada domes saistošos noteikumus, bet pašvaldība ministra rīkojumu apstrīdēja Satversmes tiesā. Drīz pēc ST sprieduma pasludināšanas ceturtdien A. T. Plešs, kurš publiskajā telpā pēc partijas neveik­smes Saeimas vēlēšanās nebija daudz manīts, sociālajos tīklos izteica gandarījumu: “Satversmes tiesa atzina, ka Ķekavas pašvaldības populistiskais lēmums ir bijis prettiesisks. Agrāk vai vēlāk lietu kārtība atgriežas tiesiskuma rāmjos.”

Jāatgādina, ka pirms Saeimas vēlēšanām, kurās “Attīstībai/Par” pietrūka pavisam nedaudz iekļūšanai Saeimā, tās tēlam par labu nenāca arī politisko konkurentu izteiktās aizdomas par azartspēļu biznesa lobēšanu.

Daļēji azartspēļu ierobežošanas dēļ ministrs apturēja arī Rīgas teritorijas plānojumu, bet Rīgas dome savu prasību Satversmes tiesā atsauca pēc tam, kad jaunā Saeima atrada risinājumu, kā atjaunot Rīgas teritorijas plānojuma darbību.

Bijušais ministrs Artūrs Toms Plešs pēc Satversmes tiesas sprieduma pauda savu gandarījumu par to.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Satversmes tiesas priekšsēdētājs A. Laviņš preses konferencē uzsvēra, ka nevienā no likumiem pašvaldībai nav dots pilnvarojums noteikt vispārēju azartspēļu organizēšanas aizliegumu, tāpēc ministra A. T. Pleša rīkojums bijis pamatots.

Tiesa gan, ministrs ir atsaucies tikai uz Teritorijas attīstības plānošanas likumu, kam Satversmes tiesa nevarot piekrist, jo arī Azartspēļu un izložu likumā ir normas, kas regulē pašvaldību tiesības. Taču jebkurā gadījumā pašvaldībai ir jāvērtē katra teritorija individuāli.

“Ja dome secina, ka neviena no teritorijām nav piemērota azartspēļu organizēšanai, tas ir jāpamato,” vairākkārt uzsvēra A. Laviņš.

Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Juris Žilko (“Izaugsme”) uzskata, ka līdz ar Satversmes tiesas spriedumu ir ieviesta skaidrība, kā pašvaldība var rīkoties. Taču tā negrasoties padoties.

Ķekavas novada dome vispirms gaidīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atzinumu par pašvaldības jauno teritorijas plānojumu, kurā paredzēts, ka azartspēļu organizēšanas kārtību dome nosaka atsevišķos saistošajos noteikumos.

Novada priekšsēdētājam gan bija šaubas, vai līdz sasaukuma beigām dome pagūs izstrādāt jaunos noteikumus par azartspēļu organizēšanas kārtību, no kā izriet, ka azartspēles būs aizliegtas, jo nebūs noteikumu par to organizēšanas kārtību.

J. Žilko “Latvijas Avīzei” atzina, ka pašvaldībai būšot jāver vaļā maciņš un katrai teritorijai, kurā plānots ierobežot azartspēļu biznesu, būšot jāizstrādā pamatojums, kāpēc to atrašanās šajā vietā neatbilst iedzīvotāju interesēm.

J. Žilko jau nosauca vairākas vietas, kurās nebūtu pieļaujama azartspēļu zāļu izvietošana.

Tās ir visas pilsētas – Ķekava, Baldone, Baloži, kā arī, iespējams, Daugmale un Katlakalns.

Tikmēr sociālajos tīklos prieku par ST spriedumu izteica ne tikai A. T. Plešs, bet arī “Latvijas attīstībai” līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce, pēc kura domām ir pielikts punkts politiskajām intrigām, kas bija saistītas ar šo jautājumu un vērstas pret “Latvijas attīstībai”.

“Sa­tversmes tiesas nolēmums, atzīstot ministra rīkojumu par atbilstošu, ir augstākais iespējamais atzinums,” uzsvēra J. Pūce. Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nav pārsūdzams.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas