Publicitātes foto

Seniori mūsdienās – kā tehnoloģijas pilnveido un papildina vecumdienas? 0

Cilvēku mūža ilguma palielināšanās nenoliedzami ir viens no svarīgākajiem mūsdienu attīstīto valstu un sabiedrību sasniegumiem.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aprēķiniem, 2050. gadā katrs sestais pasaules iedzīvotājs būs vecāks par 65 gadiem.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvija jau ir apsteigusi šo prognozi – 2019. gadā teju katrs ceturtais jeb 22,8% mūsu valsts iedzīvotāju bija vecāki par 65 gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Šodien, atzīmējot Starptautisko Veco ļaužu dienu, īpaša sabiedrības uzmanība ir vērsta senioru dzīves kvalitātes jautājumiem.

Arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta veselības aprūpes nozarei, piemērotas pilsētvides un transporta sektora attīstībai, socializēšanās iespējām un citām dzīves jomām, kuru pielāgošana vecākā gadagājuma cilvēku vajadzībām iet roku rokā ar jaunāko tehnoloģiju sniegtajām iespējām.

“Katru gadu, atzīmējot Starptautisko Veco ļaužu dienu, mēs godinam seniorus par viņu mūža sniegumu, un aicinām ikvienu aizdomāties par izaicinājumiem, ar kuriem viņi saskaras ikdienas dzīvē. Cilvēku veselīgai novecošanai būtiska ir ne tikai mūsu ķermeņa fiziskā veselība, bet arī labas prāta spējas, pilnvērtīga sociālā dzīve un saskarsme ar apkārtējiem. Uzņēmums Huawei, kā tehnoloģiju tirgus līderis, jau vairākus gadus veiksmīgi strādā šajos virzienos, apliecinot, ka inovācijas un mākslīgā intelekta priekšrocības paver izcilas iespējas sabiedrības novecošanas izaicinājumu pārvarēšanai,” uzsver Rikijs Čens, Huawei Technologies vadītājs Baltijā.

Dažādas tehnoloģijas jau tiek izmantotas gan ikdienā, sazinoties ar tuviniekiem un veicot ikdienas maksājumus attālināti, gan ikdienas aprūpes darbā, piemēram, palīdzības izsaukuma pogas, kritienu un negadījumu detektori, neklātienes medicīnas konsultācijas ar video palīdzību.

Taču tehnoloģiskais progress nestāv uz vietas un, pateicoties jaunās paaudzes 5G tīkla ieviešanai, strauji attīstās jauni risinājumi, kas veicinās senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu un ikdienas atvieglošanu

Socializēšanās iespējas un vientulības pārvarēšana

Kad mēs domājam par tehnoloģiju izmantošanu senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai, prātā nāk ierīces, kas palīdz fiziski – dažādas medicīnas iekārtas, vai citas ierīces, kas atvieglo ikdienu.

Taču katram no mums papildus fiziskajām vajadzībām ir arī garīgās, sociālās un emocionālās vajadzības. Tāpēc liela nozīme ir saziņas līdzekļiem, kas palīdz uzturēt saikni ar radiem un draugiem, nodrošina kontaktu ar apkārtējo pasauli, ļauj justies piederīgiem un līdz ar to arī laimīgākiem.

Šajā gadījumā lielu lomu spēlē ātrs un kvalitatīvs tīkla savienojums, lai sazvans ar tuvajiem dāvinātu patīkamus momentus, nevis lieku stresu nekvalitatīva signāla dēļ.

Turklāt tas palīdz arī ar ļoti praktiskām lietām, veicinot senioru patstāvību – tiešsaistes iepirkšanās, rēķinu apmaksa, saziņa ar valsts iestādēm, informācijas meklēšana.

Lai gan pastāv priekšstats, ka vecākiem cilvēkiem tehnoloģiju apgūšana ir sarežģīta, taču, neskatoties uz dažādām grūtībām, seniori izmanto informāciju un komunikāciju tehnoloģijas to priekšrocību dēļ – tās rada drošības sajūtu un mazina vientulību, jo cilvēks nejūtas atstumts, īpaši gadījumos, kad radinieki dzīvo citā valstī un nevar senioru regulāri apciemot.

Tādējādi tehnoloģijas ļauj uzturēt emocionālo saikni ar tuviniekiem un padara vecāku cilvēku ikdienu priekpilnāku.

Veselības aprūpes attīstība

Mākslīgais intelekts vairs nav nākotnes tehnoloģija un būtiska loma tai ir atvēlēta medicīnā un veselības aprūpē, kas ir viens no primāriem veco cilvēku labsajūtas nosacījumiem.

Jau šobrīd pasaulē ir izstrādāti risinājumi, kas palīdz ārstiem veikt attālinātas diagnostikas, tālvadības operācijas, kā arī nodrošināt efektīvāku veselības aprūpes iestāžu darbību.

Lai šie risinājumi būtu spējīgi efektīvi darboties, ir nepieciešams 5G tīkls, kas piedāvā lielu datu pārraides ātrumu un daudz mazāku tīkla reaģēšanas kavējumu jeb latentumu.

Tomēr nākotnē telemedicīnas priekšrocības neaprobežosies tikai ar kvalificēto ekspertu tiešsaistes pieejamību un pacientu konsultācijām no jebkuras vietas pasaulē.

Datu pārraides ātrums ļaus arvien plašāk iesaistīt robotus steidzamu procedūru un pat ķirurģisku operāciju veikšanā, nodrošinot iespēju robota operatoram veikt manipulācijas reāllaikā.

Tāpat tehnoloģijas ievērojami mainīs arī ikdienas veselības uzraudzību, kas īpaši svarīgi senioriem, kas dzīvo vieni vai nespēj regulāri doties ārsta vizītēs.

Jau šobrīd Peloponēsas universitātē Grieķijā notiek aktīvi izmēģinājumi arī dažādiem Huawei viedās māju risinājumiem. Viens no inovatīvākajiem risinājumiem, kas tiek testēts, ir sejas atpazīšanas tehnoloģija, kas iebūvēta spogulī.

Publicitātes foto

Tajā iestrādātais mākslīgais intelekts no spoguļattēla spēj noteikt tādus cilvēka veselības pamatrādītājus kā sirdsdarbības ātrumu, asinsspiedienu un laikus pamanīt, piemēram, potenciālas aknu slimības rašanos. Visa iegūtā informācija tiek nekavējoties nosūtīta pacienta ārstam un ģimenes locekļiem, lai dotu iespēju ātri reaģēt uz veselības izmaiņām un parūpētos par senioru.

Viens no pētījumā iesaistītajiem senioriem atzīst, ka, dzīvojot tik gudrā mājā, viņš jūtas tik droši it kā nepārtraukti blakus būtu ārsts – un tieši šādas atziņas vēl vairāk motivē tehnoloģiju uzņēmumu turpināt radīt aizvien jaunus rīkus vecāku cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Noveco visi, un sirmais vecums ir tas, kas gaida lielāko sabiedrības daļu. Taču mēdz teikt, ka mēs esam tik jauni, cik jauni ir mūsu sapņi. Izmantojot mūsdienās pieejamas iespējas un tehnoloģiju attīstības līmeni, vecums var kļūt par skaistu, mierīgu un garīgi bagātu dzīves daļu.

Par Huawei:

Huawei ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedo ierīču piegādātājs. Izmantojot integrētus risinājumus četrās galvenajās jomās – telekomunikāciju tīkli, IT, viedierīces un mākoņpakalpojumi – mēs esam apņēmušies ieviest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijās, veidojot savienotu un viedu pasauli.

SAISTĪTIE RAKSTI

Huawei kopējais produktu, risinājumu un pakalpojumu portfelis ir konkurētspējīgs un drošs. Atklātā sadarbībā ar ekosistēmas partneriem radām paliekošu vērtību mūsu klientiem. Mēs strādājam, lai sniegtu cilvēkiem iespējas, uzlabotu mājas dzīvi un iedvesmotu visu veidu organizācijas jaunām inovācijām.

Huawei inovācijas ir vērstas uz klientu vajadzībām un pētījumos tiek ieguldīts ļoti daudz, koncentrējoties uz tehnoloģiskiem sasniegumiem, kas virza pasauli uz priekšu. 2018. gada beigās Huawei nodarbināja 188 000 darbiniekus un darbojās vairāk nekā 170 valstīs un reģionos. 1987. gadā dibinātais Huawei ir privāts uzņēmums, kas pilnībā pieder tā darbiniekiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
19:56
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
19:18
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 32
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 59
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 324
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 143
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē? 31
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski 53
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim