Publicitātes foto

Seniori mūsdienās – kā tehnoloģijas pilnveido un papildina vecumdienas? 0

Cilvēku mūža ilguma palielināšanās nenoliedzami ir viens no svarīgākajiem mūsdienu attīstīto valstu un sabiedrību sasniegumiem.

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aprēķiniem, 2050. gadā katrs sestais pasaules iedzīvotājs būs vecāks par 65 gadiem.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvija jau ir apsteigusi šo prognozi – 2019. gadā teju katrs ceturtais jeb 22,8% mūsu valsts iedzīvotāju bija vecāki par 65 gadiem.

Šodien, atzīmējot Starptautisko Veco ļaužu dienu, īpaša sabiedrības uzmanība ir vērsta senioru dzīves kvalitātes jautājumiem.

Arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta veselības aprūpes nozarei, piemērotas pilsētvides un transporta sektora attīstībai, socializēšanās iespējām un citām dzīves jomām, kuru pielāgošana vecākā gadagājuma cilvēku vajadzībām iet roku rokā ar jaunāko tehnoloģiju sniegtajām iespējām.

“Katru gadu, atzīmējot Starptautisko Veco ļaužu dienu, mēs godinam seniorus par viņu mūža sniegumu, un aicinām ikvienu aizdomāties par izaicinājumiem, ar kuriem viņi saskaras ikdienas dzīvē. Cilvēku veselīgai novecošanai būtiska ir ne tikai mūsu ķermeņa fiziskā veselība, bet arī labas prāta spējas, pilnvērtīga sociālā dzīve un saskarsme ar apkārtējiem. Uzņēmums Huawei, kā tehnoloģiju tirgus līderis, jau vairākus gadus veiksmīgi strādā šajos virzienos, apliecinot, ka inovācijas un mākslīgā intelekta priekšrocības paver izcilas iespējas sabiedrības novecošanas izaicinājumu pārvarēšanai,” uzsver Rikijs Čens, Huawei Technologies vadītājs Baltijā.

Dažādas tehnoloģijas jau tiek izmantotas gan ikdienā, sazinoties ar tuviniekiem un veicot ikdienas maksājumus attālināti, gan ikdienas aprūpes darbā, piemēram, palīdzības izsaukuma pogas, kritienu un negadījumu detektori, neklātienes medicīnas konsultācijas ar video palīdzību.

Taču tehnoloģiskais progress nestāv uz vietas un, pateicoties jaunās paaudzes 5G tīkla ieviešanai, strauji attīstās jauni risinājumi, kas veicinās senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu un ikdienas atvieglošanu

Socializēšanās iespējas un vientulības pārvarēšana

Kad mēs domājam par tehnoloģiju izmantošanu senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai, prātā nāk ierīces, kas palīdz fiziski – dažādas medicīnas iekārtas, vai citas ierīces, kas atvieglo ikdienu.

Taču katram no mums papildus fiziskajām vajadzībām ir arī garīgās, sociālās un emocionālās vajadzības. Tāpēc liela nozīme ir saziņas līdzekļiem, kas palīdz uzturēt saikni ar radiem un draugiem, nodrošina kontaktu ar apkārtējo pasauli, ļauj justies piederīgiem un līdz ar to arī laimīgākiem.

Šajā gadījumā lielu lomu spēlē ātrs un kvalitatīvs tīkla savienojums, lai sazvans ar tuvajiem dāvinātu patīkamus momentus, nevis lieku stresu nekvalitatīva signāla dēļ.

Turklāt tas palīdz arī ar ļoti praktiskām lietām, veicinot senioru patstāvību – tiešsaistes iepirkšanās, rēķinu apmaksa, saziņa ar valsts iestādēm, informācijas meklēšana.

Lai gan pastāv priekšstats, ka vecākiem cilvēkiem tehnoloģiju apgūšana ir sarežģīta, taču, neskatoties uz dažādām grūtībām, seniori izmanto informāciju un komunikāciju tehnoloģijas to priekšrocību dēļ – tās rada drošības sajūtu un mazina vientulību, jo cilvēks nejūtas atstumts, īpaši gadījumos, kad radinieki dzīvo citā valstī un nevar senioru regulāri apciemot.

Tādējādi tehnoloģijas ļauj uzturēt emocionālo saikni ar tuviniekiem un padara vecāku cilvēku ikdienu priekpilnāku.

Veselības aprūpes attīstība

Mākslīgais intelekts vairs nav nākotnes tehnoloģija un būtiska loma tai ir atvēlēta medicīnā un veselības aprūpē, kas ir viens no primāriem veco cilvēku labsajūtas nosacījumiem.

Jau šobrīd pasaulē ir izstrādāti risinājumi, kas palīdz ārstiem veikt attālinātas diagnostikas, tālvadības operācijas, kā arī nodrošināt efektīvāku veselības aprūpes iestāžu darbību.

Lai šie risinājumi būtu spējīgi efektīvi darboties, ir nepieciešams 5G tīkls, kas piedāvā lielu datu pārraides ātrumu un daudz mazāku tīkla reaģēšanas kavējumu jeb latentumu.

Tomēr nākotnē telemedicīnas priekšrocības neaprobežosies tikai ar kvalificēto ekspertu tiešsaistes pieejamību un pacientu konsultācijām no jebkuras vietas pasaulē.

Datu pārraides ātrums ļaus arvien plašāk iesaistīt robotus steidzamu procedūru un pat ķirurģisku operāciju veikšanā, nodrošinot iespēju robota operatoram veikt manipulācijas reāllaikā.

Tāpat tehnoloģijas ievērojami mainīs arī ikdienas veselības uzraudzību, kas īpaši svarīgi senioriem, kas dzīvo vieni vai nespēj regulāri doties ārsta vizītēs.

Jau šobrīd Peloponēsas universitātē Grieķijā notiek aktīvi izmēģinājumi arī dažādiem Huawei viedās māju risinājumiem. Viens no inovatīvākajiem risinājumiem, kas tiek testēts, ir sejas atpazīšanas tehnoloģija, kas iebūvēta spogulī.

Publicitātes foto

Tajā iestrādātais mākslīgais intelekts no spoguļattēla spēj noteikt tādus cilvēka veselības pamatrādītājus kā sirdsdarbības ātrumu, asinsspiedienu un laikus pamanīt, piemēram, potenciālas aknu slimības rašanos. Visa iegūtā informācija tiek nekavējoties nosūtīta pacienta ārstam un ģimenes locekļiem, lai dotu iespēju ātri reaģēt uz veselības izmaiņām un parūpētos par senioru.

Viens no pētījumā iesaistītajiem senioriem atzīst, ka, dzīvojot tik gudrā mājā, viņš jūtas tik droši it kā nepārtraukti blakus būtu ārsts – un tieši šādas atziņas vēl vairāk motivē tehnoloģiju uzņēmumu turpināt radīt aizvien jaunus rīkus vecāku cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Noveco visi, un sirmais vecums ir tas, kas gaida lielāko sabiedrības daļu. Taču mēdz teikt, ka mēs esam tik jauni, cik jauni ir mūsu sapņi. Izmantojot mūsdienās pieejamas iespējas un tehnoloģiju attīstības līmeni, vecums var kļūt par skaistu, mierīgu un garīgi bagātu dzīves daļu.

Par Huawei:

Huawei ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedo ierīču piegādātājs. Izmantojot integrētus risinājumus četrās galvenajās jomās – telekomunikāciju tīkli, IT, viedierīces un mākoņpakalpojumi – mēs esam apņēmušies ieviest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijās, veidojot savienotu un viedu pasauli.

Saistītie raksti

Huawei kopējais produktu, risinājumu un pakalpojumu portfelis ir konkurētspējīgs un drošs. Atklātā sadarbībā ar ekosistēmas partneriem radām paliekošu vērtību mūsu klientiem. Mēs strādājam, lai sniegtu cilvēkiem iespējas, uzlabotu mājas dzīvi un iedvesmotu visu veidu organizācijas jaunām inovācijām.

Huawei inovācijas ir vērstas uz klientu vajadzībām un pētījumos tiek ieguldīts ļoti daudz, koncentrējoties uz tehnoloģiskiem sasniegumiem, kas virza pasauli uz priekšu. 2018. gada beigās Huawei nodarbināja 188 000 darbiniekus un darbojās vairāk nekā 170 valstīs un reģionos. 1987. gadā dibinātais Huawei ir privāts uzņēmums, kas pilnībā pieder tā darbiniekiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 7
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu, viņš pats par to neko nezina
52 minūtes
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 5
8 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
10 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
10 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 32
22 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu
18:17
TA
Tatjana
Ziņas
Atklāj, cik daudz Covid-19 gadījumu aizvadītajā diennaktī reģistrēti Rīgā
18:06
LE
LETA
Veselam
Vienam no mākslas centra “Zuzeum” darbiniekiem apstiprināta infekcija ar Covid-19
18:03