Foto – Shutterstock

Septiņas patiesības par šķību muguru. Kā ar tādu sadzīvot? 0

Šķība mugura un uzrauti pleci mēdz būt ne tikai pusaudžiem, bet arī pieaugušajiem. Nereti tādēļ, ka vaina nav laikus labota. Kāpēc mugurkauls saliecies un kā ar tādu sadzīvot?

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Spoguļattēlā pamanot, ka pleci ir atšķirīga augstuma un vienā pusē lāpstiņa izcēlusies vairāk, rodas aizdomas – vai tik šķībums neliecina par skoliozi? Ārsti šo slimību raksturo kā mugurkaula izliekumu uz sāniem par vairāk nekā desmit grādiem ar vienlaicīgu skriemeļu rotāciju – tas vienā vai vairākās vietās savērpies ap savu garenisko asi.

Veselam cilvēkam mugurkaulājs ir gandrīz taisns. Tā deformācija par vairāk nekā 40 grādiem parasti liek par sevi manīt ne tikai kosmētiski, bet arī ar sāpēm, skaidro P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ortopēds un vertebrologs Jānis Osītis.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Bieži vien šķības muguras iemesls ir nevis skolioze, bet stājas traucējumi, kas radušies vāju muskuļu dēļ.

Tad ir izliekumi uz sāniem, bet skriemeļu rotācijas nav. Šī vaina ir labojama ar apziņas palīdzību. Taču, tā kā muskuļi, locītavas un saites tiek pārslogotas, var uzliesmot sāpes.

Stājas traucējumu gadījumā nekādu ierobežojumu aktīvai dzīvei nav, bet, rodoties diskomfortam, to var novērst ar atbilstošiem vingrojumiem, stāsta Baltijas fizioterapijas centra fizioterapeite Elita Salgrāve.

2. Nereti skolioze neskaidru iemeslu dēļ sāk izpausties jau pusaudžiem.

Tā saukto idiopātisko skoliozi vajadzētu censties mazināt līdz divdesmit viena gada vecumam, kamēr mugurkauls nav stabilizējies un radušās izteiktas izmaiņas.

Bērniem un pusaudžiem muguras izliekums (parasti – uz labo pusi) sāpes izraisa reti. Izliekumi, kas veidojas tīņa gados, nereti skar vairākas mugurkaula daļas. Lai ķermenis saglabātu līdzsvaru, tie cits citu pilnībā vai daļēji kompensē, piemēram, jostas daļā tas var būt uz vienu pusi, bet krūšu zonā – pretējo. Galvenais no tiem ir stīvāks, mazāk lokans. Rodas muskuļu asimetrija – vienā pusē tie ir pārstiepti jeb pagarināti, bet otrā – saīsināti.

Sāpes parasti rodas pēc divdesmit ceturtā dzīves gada un vēlāk, pasliktinoties asinsritei un mazinoties muskuļu aktivitātei.

Pat nelielas skoliozes gadījumā mugurkauls var likt par sevi manīt – ātrāk rodas nogurums stāvot vai sē
žot. Slimībai saasinoties, smeldze sāk ceļot – vienu dienu tā var būt kakla, otru – jostas, bet citā – krūšu daļā.

Reklāma
Reklāma

Mainoties skriemeļu pozīcijai, cieš viss mugurkauls un arī citas ķermeņa daļas. Var sašaurināties muguras smadzeņu kanāls, rasties vājums kājās, muskuļu izdilums, jušanas traucējumi, sāpes pa nervu saknīšu gaitu.

Izliekumu zonā pieaugušam cilvēkam rentgena attēlā var pamanīt deģeneratīvas izmaiņas – spondilozi, ko nereti dēvē par radziņiem. Novecošana, nepareiza slodze un mazkustīgums, kas izraisa pārmaiņas kaulos, locītavās un starpskriemeļu diskos, rada papildu diskomfortu.

Muskulatūrai, kurā zudis līdzsvars, jāpieliek lielāks spēks, lai noturētu ķermeni taisni, it sevišķi izliekuma pusē. Dažam sākas sāpes jau pēc dažām minūtēm, citam – vairākām stundām. Mainot pozu, tās pāriet, taču ar laiku var rasties arvien biežāk.

Smags pārbaudījums šķībai mugurai ir grūtniecība. Daudzas sievietes par smeldzi mugurā sāk sūdzēties pēc bērniņa piedzimšanas, taču katra organisma spēja deformāciju kompensēt ir atšķirīga. Citas, kurām ir izteikta skolioze, nejūt sāpes pat pēc vairāku mazuļu iznēsāšanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.