Foto. FB/Patērētāju tiesību aizsardzības centrs

Šobrīd Latvijā gandrīz pusei liftu jau beidzies lietošanas “termiņš”. Vai ir kāds rīcības plāns? 11

Apritējis gads, kopš 2022. gada 1. aprīlī stājās spēkā Ministru kabineta 2020. gada 17. novembra noteikumi Nr. 679 “Liftu un vertikālo cēlējplatformu drošības un tehniskās uzraudzības noteikumi” (turpmāk – Noteikumi Nr. 679). Šie noteikumi būtiski maina lietošanā esošo liftu, sevišķi to, kuri uzstādīti līdz 2000. gada 1. septembrim, tehnisko uzraudzību, un liftu valdītājiem ir jārēķinās ar augstākām drošuma prasībām, kas tiek izvirzītas liftiem, vēsta vietne ptac.gov.lv.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Lasīt citas ziņas

Šobrīd Latvijā gandrīz pusei no lietošanā esošajiem liftiem jau ir beidzies ražotāja noteiktais lietošanas resurss, tādēļ arvien aktuālāks kļūst jautājums par lifta modernizāciju vai nomaiņu. Noteikumi Nr. 679 paredz, ka t.s. “vecajiem” liftiem jāveic drošuma novērtējums, kas ietver inspicēšanas institūcijas sagatavotu novērtēšanas protokolu, lifta valdītāja izstrādātu risku novēršanas/samazināšanas plānu un plāna reģistrēšanu Bīstamo iekārtu reģistrā.

Risku novēršanas/mazināšanas pasākumi jāuzsāk uzreiz pēc tam, kad aktualizēta Bīstamo iekārtu reģistra informācija, un jāpabeidz ne vēlāk kā līdz attiecīgajam liftu tipam un riska kategorijai noteiktajam termiņam.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kā liecina PTAC uzturētā Bīstamo iekārtu reģistra (turpmāk – BIR) dati, šobrīd reģistrēti aptuveni 3800 lifti, kuri uzstādīti līdz 2000. gada 1. septembrim un atrodas lietošanā.

Aptuveni 200 lifti ir ar manuāli veramām šahtas durvīm, kuriem drošuma novērtēšanas pārbaude jāveic līdz 2024. gada 1. aprīlim.

Pēc PTAC aplēsēm lietošanā atrodas aptuveni 3600 lifti, kuriem drošuma novērtēšanas pārbaude jāveic līdz 2025. gada 1. aprīlim. Liela daļa no tiem ir daudzdzīvokļu ēku pasažieru un kravas lifti.

PTAC aicina gan liftu ar manuāli atveramām šahtas durvīm, gan ar automātiski atveramām šahtas durvīm valdītājus savlaicīgi plānot un veikt drošuma novērtēšanas pārbaudes. Kā liecina PTAC novērojumi, ja pārbaudes tiek atliktas uz pēdējo brīdi, veidojas rindas uz inspicēšanas institūciju pakalpojumiem, pārbaudes nevar veikt laikus un lifts nedrīkst atrasties ekspluatācijā.

Vienlaikus PTAC aicina dzīvokļu īpašniekus savlaicīgi sākt veidot uzkrājumus, kas palīdzētu segt liftu risku novēršanas izmaksas. Lifti lielākajā daļā gadījumu ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums, un dzīvokļu īpašnieki var ietekmēt, kas nodrošina liftu tehniskās apkopes un remontdarbus.

Jāņem vērā, ka Noteikumos Nr. 679 noteiktā liftu pakāpeniskā drošuma līmeņa paaugstināšana aptver tikai tos riskus, kas nebija izvērtēti lifta ražošanā, jo tā laika pieņemtais drošuma līmenis šādus riskus neparedzēja.

PTAC

Tā kā šodien noteiktais drošības līmenis ir augstāks, tad gadījumos, kad liftu īpašnieks plāno turpināt liftu ekspluatāciju, liftiem ir jāveic risku novēršanas/samazināšanas pasākumi.

Ekonomikas ministrija atgādina, ka daudzdzīvokļu ēku iedzīvotāji var saņemt valsts atbalstu – aizdevumu no 10 – 400 tūkstošiem eiro uz termiņu līdz 20 gadiem māju remontiem,

apkārtējās teritorijas labiekārtošanas darbiem un saistīto pakalpojumu izmaksām, t.sk. liftu remontdarbiem vai pilnīgai to nomaiņai. Aizdevuma līgums ar Altum jānoslēdz līdz šā gada 31. decembrim; papildu informācija par atbalsta programmu pieejama Altum mājaslapā. Aizdevumam var pieteikties, ja:

– iedzīvotāji ir nobalsojuši par projekta realizāciju un aizdevuma saņemšanu (lēmums ir pieņemts, ja “par” nobalso dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vairāk nekā pusi no visiem dzīvokļu īpašumiem (50 % +1). Regulējums attiecībā uz kopīpašumā esošiem dzīvokļiem – nepieciešams 100% balsis);
– mājas parādsaistības par saņemtajiem pakalpojumiem (apsaimniekošana, atkritumi, siltumapgāde, ūdens u.c. pakalpojumi) ir mazāks par 10% no visu pakalpojumu rēķinu summas pēdējo 12 mēnešu laikā;
– ir pamatota aizdevuma atmaksāšanas iespēja;
– ir saņemts kredītiestādes atteikums aizdevuma piešķiršanai.

Reklāma
Reklāma

PTAC savās pārbaudēs konstatējis daudzas nepilnības arī gadījumos, kad tiek projektēti un uzstādīti jauni lifti jaunbūvēs, kā arī esošajās ēkās nomainot veco liftu – pasūtījumos liftu uzstādītājiem netiek iekļautas speciālās prasības liftiem, ja tādas ir paredzētas projektā, piemēram, lai liftu varētu ērti lietot personas ar funkcionāliem traucējumiem, tādējādi tiek uzstādīts jauns, bet speciālajām prasībām neatbilstošs lifts, un speciālo prasību izvērtēšana netiek iekļauta atbilstības novērtēšanas procesā (lifts izpilda tikai obligātās prasības attiecībā uz pamatkomplektāciju).

PTAC atgādina, ka saskaņā ar normatīvo aktu prasībām visiem liftiem, kas ir laisti tirgū un nodoti lietošanā pēc 2000. gada 1. septembra, ir jābūt aprīkotiem ar abpusējās saziņas ierīcēm.

Veicot liftu uzraudzību, PTAC konstatējis arī sistemātiskas neatbilstības liftu aprīkošanā ar abpusējiem saziņas līdzekļiem – normatīvo aktu prasībām neatbilst gan pašas ierīces, gan to uzstādīšana.

PTAC aicina valdītājus un dzīvokļu īpašniekus pievērst uzmanību Noteikumos Nr. 679 iekļautajai liftu drošuma novērtēšanai, risku novēršanas/samazināšanas pasākumu veikšanai un šo pasākumu izpildei noteiktajiem termiņiem. Aicinām liftu valdītājus nekavēties ar risku izvērtēšanu, īpaši daudzdzīvokļu ēkās uzstādīto liftu gadījumā, lai savlaicīgi varētu lemt par veicamajiem risku novēršanas/samazināšanas pasākumiem vai, ņemot vērā lifta morālo un ekspluatācijas nolietojumu, par lifta nomaiņu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.