2018. gada etnofestivālam “Sviesta ķērne” Jordi NN bija izveidojis ugunsskulptūru “Sviesta ķērne”.
2018. gada etnofestivālam “Sviesta ķērne” Jordi NN bija izveidojis ugunsskulptūru “Sviesta ķērne”.
Publicitātes foto

Starp galdnieku, inženieri un mākslinieku: etnofestivālu “Sviests” vainagos uguns skulptūra 0

Kā ik gadus, arī trešā etnofestivāla “Sviests” kulminācija būs uguns rituāls – šoreiz iespaidīgu priekšnesumu “Astrolābija” Valmiermuižas parkā gatavo par “uguns pavēlnieku” dēvētais skulptūras autors Jordi NN no Spānijas, informē Valmiermuižas kultūras biedrība.

Reklāma
Reklāma
Vai tavs telefons tevi izspiego? 5 brīdinājuma pazīmes, ko nedrīkst ignorēt
Eksperts nosauc 5 ļoti uzticamas automašīnas: tās kalpos līdz pat pensijai
Viedoklis
Linda Tunte: “Prāta Vētra” koncerta laikā slēgs Lielupi – ārprāts, ārprāts, vai tiešām viņiem žēl? 80
Lasīt citas ziņas

Jordi NN, kurš savus uguns mākslas darbus Latvijā demonstrējis vairākkārt, pārstāv īpašu Valensijas kultūras tradīciju, kas iekļauta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Tradicionālajos “Fallas” svētkos Valensijas centrālajos laukumos tiek būvētas milzu skulptūras, kas svētku izskaņā tiek sadedzinātas.

Par iedvesmas objektu etnofestivāla “Sviests” 2019 ugunsskulptūras radīšanai Jordi NN izvēlējies astrolābiju – senu mērinstrumentu, kuru radījuši arābi un kas plaši lietots Senajā Grieķijā un pat vēl viduslaiku Eiropā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Astrolābijs ļauj noteikt laika un vietas attiecības pēc saules un zvaigžņu stāvokļa, un to izmantoja laika noteikšanā un mērīšanā, ģeogrāfijā, astronomijā un daudzās citās jomās.

“Uguns skulptūru veidošana ir pa pusei galdnieka, pa pusei inženiera darbs.

Kad esam vienojušies par ideju, man jāņem vērā daudzi dažādi apstākļi – ainava un reljefs, meteoroloģiskie apstākļi, vietas pieejamība un daudzi citi.

Kad izpētes darbi ir veikti, es strādāju ar trīsdimensionālām skicēm, lai aprēķinātu nepieciešamo konstrukciju, materiālu daudzumu, savienojuma vietas, degšanas un sabrukšanas procesus un tamlīdzīgi. Un tikai tad var ķerties pie skulptūras būvniecības.

Vidēja izmēra, teiksim, 5 x 6 m lielas skulptūras būvniecība, kā tas ir šajā gadījumā, ilgst apmēram mēnesi atkarībā no tehniskās sarežģītības. Bet darbs pie tās sākas jau mēnešiem ilgi pirms būvniecības,” stāsta mākslinieks, kurš šobrīd uzturas un skulptūru veido Drabešos.

Jordi NN piebilst – šī nebūšot lielākā skulptūra, kādu nācies būvēt, taču noteikti vissarežģītākā.

Atbildot, kāpēc vērot ugunsskulptūru klātienē, Jordi NN saka: “Jūs varat to aplūkot ļoti skaistā fotogrāfijā vai pat video. Bet vai jutīsiet uguns siltumu? Vai dzirdēsiet, kā krakšķ degošais koks? Vai varēsiet izvēlēties, no kāda skatu punkta vērot skulptūru sabrūkam? Vai izbaudīsiet patīkamu sarunu ar kādu līdzās pie skulptūras atlieku ugunskura, kamēr uz skatuves skan mūzika? Tās ir neaizmirstamas izrādes, kuras ir vērts pieredzēt klātienē.”

Reklāma
Reklāma

“Astrolābiju” varēs vērot 15. jūnija vakarā Valmiermuižas parkā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.