
“Migrēnas man sākās pirms desmit gadiem, šobrīd tās divreiz mēnesī jau ir mana ikdiena, būtībā trešdaļa mēneša paiet galvassāpēs,” tā LA.LV stāsta vecmāte Katrīna.
Viņa ir divu bērnu mamma, strādā par vecmāti slimnīcā, sporto un cenšas dzīvot veselīgi, tomēr migrēnas nereti ikdienu sabiezina tumšākās krāsās. “Man vienmēr ir migrēnas pirms mēnešreizēm, protams, ka epizodes izsauc arī stress un negulētas naktis, bet tā ir mana ikdiena, jo slimnīcā strādāju 24 stundu maiņas, no saullēkta līdz saullēktam,” Katrīna norāda.
Migrēnas gadu no gada progresējušas un šobrīd katra epizode rezultējas četru dienu ilgās galvassāpēs kopā ar reiboņiem un sliktu dūšu.
Pirmās pazīmes ir arī balti pleķīši, kas pēkšņi parādās, tāds kā aizmiglojums redzē, visbiežāk, sēžot tieši pie datora. Katrīna lieto sumatriptanum (Cinie) — 50 mg vai 100 mg tabletes, bet atzīst, ka priecātos, ja Latvijā būtu pieejami arī citu veidu medikamenti, piemēram, pūšamā veidā.
Kā iespējams tik nopietnas migrēnas epizodes savienot ar vienu no svarīgākajiem darbiem pasaulē? Bērniņi paši izvēlas laiku, kad piedzimt, un kā Katrīna tiek galā, ja nakts vidū zvana: “Sākušās dzemdības, brauc uz slimnīcu?”. Viņa atklāj, ka tad lieto pretsāpju medikamentus, lai iedarbībā būtu ātrāka, slimnīcā to pilina caur sistēmu, kolēģes ir saprotošas, jo arī pašas vairākas sadzīvo ar migrēnām, tāpēc, ja iespējams, ļauj Katrīnai atgulties klusumā, tumšā telpā un kaut mazliet ievilkt elpu.
“Interesanti, ka grūtniecības laikā migrēnu nebija, to man stāstījušas arī citas sievietes, bet korelāciju starp šiem diviem faktiem vēl neesmu izpētījusi, arī neviens neirologs man šo nav spējis izskaidrot,” Katrīna stāsta.
Lēkmju laikā viņa patiešām cenšas gulēt, bērni un vīrs tad pārņem mājas darbus, ļaujot mammai atpūsties, bet, kā jau vecmātei, teju jebkurā brīdī var pienākt (un arī pienāk) liktenīgais zvans, ka jābrauc atkal uz slimnīcu un, bērniņi jāpieņem, arī pašai cīnoties ar neizturamām sāpēm.
Uz jautājumu, kas migrēnas pacientiem Latvijā trūkst, viņa min, ka iespēja saņemt apmaksātu brīvdienu smagāko migrēnas epizožu laikā, būtu tikai godīgi.
Arī citādāka sistēma, kas ļautu ātrāk tikt vizītē pie neirologa, jo Latvijā to ir tik maz, ka rindā jāstāv neizturami ilgi, bet migrēna jau negaida.