Foto. pexels.com/ Raul Infante Gaete

Sievietes seja burtiski sāka lobīties nost: izrādās, ka viņai trūka vienas svarīgas vielas 0

24 gadus veca mājsaimniece vērsās pie ārstiem ādas erozijas dēļ – viņas ādas virsējais slānis sāka lobīties bez redzama iemesla. Brūces izveidojās uz sejas, rokām un arī intīmās ķermeņa zonās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vēl nekas nav zaudēts! Šīs zodiaka zīmes savu patieso mīlestību sastop tikai pieaugušā vecumā
“Ar šādu tempu divu gadu laikā frontē vairs neviena nebūs,” Ukrainas armijas karavīrs atklāj mobilizācijas reālo ainu
Vai tavs telefons tevi izspiego? 5 brīdinājuma pazīmes, ko nedrīkst ignorēt
Lasīt citas ziņas

Turklāt pēdējo sešu mēnešu laikā sievieti mocīja atkārtota caureja, viņa bija zaudējusi 5 kg ķermeņa svara, un viņai izkrita mati. Pēc pārbaudēm izrādījās, ka pacientei ir traģisks cinka deficīts. Pēc cinka šķīduma terapijas nozīmēšanas sievietes āda sadzija nedēļas laikā. Ārsti nolēma, ka šoreiz veselības problēmas cēlonis ir nepareizs uzturs, lai gan viens no biežākajiem cinka deficīta cēloņiem ir alkoholisms.

Šis ir klīnisks gadījums, kas aprakstīts Indijas Dermatoloģijas žurnālā. Tātad, kas ir labi atcerēties, lai izvairītos no cinka deficīta? “Camelia” farmaceite Kristina Kurtinaitīte-Jančiukiene atzīmē, ka cinka nozīme vasarā bieži tiek novērtēta par zemu, jo daudzi uzskata, ka šis mikroelements ir nepieciešams tikai vīrusu sezonā imunitātes stiprināšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tomēr cinks ir svarīgs ne tikai imūnšūnu veidošanai, bet arī ādas veselībai, jo tas palīdz tām ātrāk sadzīt un ražot jaunas ādas šūnas, kā arī mazina iekaisuma procesus.”

“Vasarā, kad ievērojams skaits cilvēku izbauda sauļošanos un diemžēl ne vienmēr to dara, lietojot pietiekamu saules aizsardzību, uztura papildināšana ar cinku saturošiem produktiem vai uztura bagātinātājiem ir ārkārtīgi labvēlīga,” uzsvēra K. Kurtinaitīte-Jančiukiene.

Viņa arī piebilda, ka cinks ir svarīgs muskuļu audu atjaunošanai un enerģijas uzturēšanai.

Ir vērts atcerēties, ka cilvēka organisms neuzglabā cinku, tāpēc tas jāuzņem ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem.

Camelia farmaceits ievēroja, ka vesela virkne simptomu var liecināt par cinka trūkumu organismā. “Cinka deficīta gadījumā pacienti vispirms pamana izmaiņas ādā un matos: āda var kļūt sausa, var parādīties izsitumi, mati var izkrist un lūzt, pat nelielām brūcēm ir grūtības dzīt, un ādas infekcijas var kļūt biežākas.

Turklāt var tikt traucēti gremošanas procesi, biežāk var rasties caureja un kopumā samazināties imūnsistēmas aizsardzība, tāpēc cilvēks var biežāk saslimt,” sacīja K. Kurtinaitīte-Jančiukiene. Pēc viņas teiktā, cilvēki reti izjūt cinka deficītu, jo tas ir atrodams pamata pārtikas produktos: mājputnu gaļā, liellopu gaļā, cūkgaļā, dažos riekstos un sēklās, olās, pilngraudos, pākšaugos un piena produktos.

“Tomēr, ja cilvēkam ir gremošanas trakta slimības vai viņš ir gados vecāks, kā arī lieto dažus medikamentus, kas veicina biežāku urinēšanu vai apgrūtina cinka uzsūkšanos, cinka deficīta risks palielinās.” Turklāt šo mikroelementu varam zaudēt arī svīstot, esot fiziski aktīviem vai vienkārši karstā un mitrā laikā, tāpēc vasarā palielinās nepieciešamība pēc cinka,” atzīmēja K. Kurtinaitīte-Jančiukiene.

Reklāma
Reklāma

Kalcijs, magnijs, B6 vitamīns, kā arī A vai E vitamīni var palīdzēt organismam vienmērīgāk absorbēt cinku. Turpretī cinka preparātus nedrīkst lietot kopā ar dzelzi, varu un fosforu.

Un kas ir svarīgi atcerēties, lai mēs sev nenodarītu ļaunumu ar cinka pārpalikumu? “Cinka pārdozēšana no pārtikas produktiem ir diezgan reta, taču uztura bagātinātāji jālieto atbildīgi – pirms tam vislabāk ir veikt asins analīzes, lai noteiktu nepieciešamību, vai vismaz konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, lai izvēlētos drošas devas.”

Piemēram, ja lietojat vitamīnu un minerālvielu kompleksus, kas satur cinku, kā arī koncentrētus cinka piedevas, pārdozēšanas iespējamība palielinās. Šajā gadījumā var rasties slikta dūša, sāpes vēderā, vemšana un caureja,” sacīja K. Kurtinaitīte-Jančiukiene.

Turklāt cinka pārpalikums organismā var izraisīt metālisku garšu mutē. Ieteicamā cinka dienas deva, pēc farmaceita teiktā, ir 10–20 mg. Parastais cinka lietošanas kurss ir 2–3 mēneši, nepārsniedzot noteikto dienas devu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.