
“NATO pieļauj fundamentālu kļūdu, gatavojoties iespējamam karam,” brīdina bijušais Ukrainas ģenerālis 0
NATO valstis izvairās no savas militārās doktrīnas pārskatīšanas un vienkārši pārapbruņo savas armijas ar modernākiem ieročiem, taču ar to vien nepietiek, lai patiesi sagatavotos nākamajam karam. Šādu viedokli intervijā izdevumam “Levij Bereg” izteicis bijušais Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlnieks, tagadējais Ukrainas vēstnieks Apvienotajā Karalistē Valērijs Zalužnijs.
“NATO valstīs uzskata, ka šī pārapbruņošanās būs kā burvju nūjiņa, kas izglābs viņus jebkurā brīdī. Bet es saku – nē. Jo jaunie ieroči paredz jaunu taktiku un jaunas lietošanas metodes, kas savukārt nozīmē jaunas struktūras, kurās tos izmantot.
Un tas nozīmē nepieciešamību pēc jaunas lietošanas doktrīnas. Tālāk – nepieciešamību pēc jaunas sagatavošanas sistēmas un jauna finansējuma. Un jebkurai NATO valstij tas prasīs vismaz piecus gadus,” skaidroja Zalužnijs.
Viņš arī atzīmēja, ka NATO šobrīd ir apstiprināta doktrīna, kas regulē pielietojumu, attīstību, politiku u.tml., taču tā pilnībā nesakrīt ar realitāti un jaunajām tehnoloģijām, kas jau tiek izmantotas kaujas laukā.
“Pieci gadi – tas ir, ja viņi pievienojas procesam jau šodien. Bet es jau vismaz pusotru gadu vēroju, kā šī “šodiena” viņiem vēl nav pienākusi. […]
Starp politiķu paziņojumiem un praktiskajām darbībām aizsardzības sistēmā diemžēl ir milzīga plaisa. Jo viņu nacionālā aizsardzība balstās uz kolektīvās drošības iespējām un savu dalību šajā sistēmā,” viņš piebilda.
Zalužnijs norāda, ka Ukrainas pieredze “modernajā” karā un jauno tehnoloģiju pielietojums rada papildu slodzi attiecībās ar NATO valstīm.
“Mums ir jāpalīdz NATO valstīm to visu apgūt, jāizveido efektīvas platformas. Un jau šobrīd viņiem jāpiesaista savas apmācību sistēmas, lai viņi redz, kā šie ieroči maina kaujas lauka izkārtojumu, maina taktiku,” norādīja Zalužnijs.
Viņš uzsvēra, ka šodien NATO joprojām ir vienīgais orientieris Ukrainai, jo tā ir visjaudīgākā militārā apvienība.
“Taču aliansei ir nepieciešama pārveide. [..] būtu jāatmet politiskās ambīcijas un vispirms jādomā par drošību – un tas nozīmē arī par Ukrainu. Tikai pēc tam – uz kāda pamata veidot šo lielo drošības apvienību [..],” uzsvēra Zalužnijs.