
Laika līdz katastrofai atlicis pavisam maz: zinātnieki nākuši klajā ar satraucošu vēstījumu 0
Jauns pētījums liecina – cilvēcei atlikuši vien trīs gadi, līdz tiks pārsniegts globālās temperatūras pieauguma slieksnis par 1,5 grādiem pēc Celsija. Šāda scenārija sekas var būt ārkārtīgi nopietnas, raksta “Live Science”.
Zinātnieki brīdina, ja oglekļa dioksīda emisijas atmosfērā turpināsies līdzšinējā tempā, jau pēc trim gadiem tiks pārsniegts 1,5 °C temperatūras pieauguma slieksnis, kas noteikts Parīzes klimata nolīgumā kā kritiska robeža.
Ja tas notiks, planētai draud klimata katastrofa, kas var izjaukt ekosistēmu līdzsvaru un izraisīt jūras līmeņa celšanos, apdraudot daudzas piekrastes teritorijas.
Pētījuma autori aicina steidzami samazināt oglekļa dioksīda emisijas un uzlabot oglekļa uzglabāšanas tehnoloģijas, lai izvairītos no katastrofas.
Saskaņā ar pētījumu cilvēcei ir atlicis ierobežots “oglekļa budžets” — mēs atmosfērā vēl varam izlaist aptuveni 143 miljardus tonnu oglekļa dioksīda, pirms, visticamāk, tiks pārsniegta kritiskā globālās temperatūras pieauguma robeža.
Šo robežu noteica 195 valstis Parīzes klimata nolīgumā, lai censtos ierobežot klimata pārmaiņas.
Salīdzinājumam – katru gadu atmosfērā nonāk aptuveni 46 miljardus tonnu CO₂, liecina Pasaules Meteoroloģijas organizācijas dati. Tas nozīmē, ka šādā tempā pieļaujamais emisiju apjoms tiks izsmelts aptuveni trīs gadu laikā.
Pašlaik Zemes vidējā temperatūra jau ir par 1,2 °C augstāka nekā pirmsindustriālajā laikmetā, un šis pieaugums pārsvarā ir cilvēku saimnieciskās darbības sekas.
Liela daļa liekā siltuma jau ir uzkrājusies okeānos, un tas turpinās izdalīties atmosfērā vēl vairākas desmitgades – pat tad, ja oglekļa emisijas tiktu strauji samazinātas.
Pētījumi nepārprotami norāda – ja globālā temperatūra pārsniegs bīstamo 1,5 °C robežu, sekas būs dramatiskas. Okeāni, kas darbojas kā milzīgi siltuma absorbētāji, uzkrās kolosālu papildu enerģijas daudzumu.
Šis uzkrātais siltums vēlāk atbrīvosies, vēl vairāk pastiprinot klimata pārmaiņas un radot neparedzamas sekas. Tāpēc minētais slieksnis ir īpaši bīstams un kritiski svarīgs.
Temperatūras pieaugums virs 1,5 grādiem pēc Celsija var neatgriezeniski izmainīt Zemes ekosistēmas, izjaucot dabisko līdzsvaru un apdraudot bioloģisko daudzveidību.
Turklāt tas izraisīs ievērojamu jūras līmeņa celšanos, ledājiem un polārajiem reģioniem kūstot vēl straujāk, nekā prognozēts.
Lai patiešām apturētu klimata pārkaršanu, nepietiek tikai ar to, ka pārstājam piesārņot atmosfēru ar oglekļa dioksīdu. Zinātnieki uzsver – mums ir jāpanāk, lai gaisā nonāktu mazāk oglekļa nekā šobrīd tiek emitēts.
Tikai tādējādi, samazinot kopējo oglekļa daudzumu atmosfērā, mēs varētu apturēt globālo sasilšanu un pasargāt mūsu planētu no neatgriezeniskām sekām.