Foto-LETA

SVF: algas Latvijā var kāpt tikai reizē ar ražīgumu 0

Algu līmenis Latvijā, kuru daudzi saista ar nabadzību un darba spējīgu iedzīvotāju emigrāciju, varētu celties tikai kopsolī ar darba ražīguma pieaugumu un uz stabila valsts makroekonomikas fona, teica Starptautiskā valūtas fonda (SVF) pārstāvniecības Latvijā aizejošais vadītājs Deivids Mūrs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 skaitļiem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

“Emigrācijas rādītāji ir bijuši ļoti augsti, vairāk nekā 200 000 pēdējā desmitgadē no kopējā iedzīvotāju skaita ap divi miljoni. Skaidrs, ka cilvēki saredz iespējas ārzemēs un redz arī zemās algas šeit Latvijā. Ar to arī, dabiski, rodas stimuls. Tas, kas būtu vēlams, ir algu kāpums, kas mazinātu šo plaisu. Vienlaikus algu kāpumam apakšā ir jābūt ražīguma kāpumam. “Treknajos gados” redzējām, kas notiek, ja algas aizsteidzas priekšā darba ražīgumam. Un pēc tam algas atkal samazināja… ” Mūrs teica.

SVF ekonomists, kurš šajās dienās atstās Latviju un slēgs krīzes laikā veidoto SVF pārstāvniecību, arī saredz saikni starp izglītību un bezdarbu, taču uzsver, ka padomu došana šādos jautājumos nav SVF kompetencē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atsaucoties uz sarunas brīdī neseno Izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa demisiju un ekonomista Vjačeslava Dombrovska (RP) stāšanos viņa vietā, Mūrs teica: “Ar problēmām augstākajā un arodizglītībā būtu jātiek galā jebkuram, kas ieņem izglītības ministra amatu, vienalga no kuras partijas. Izaicinājumi izglītības sistēmai ir skaidri redzami 2011.gada ziņojumā par Latvijas konkurētspēju. Izglītība nav SVF kompetences nozare, taču tā ir nozare, kurā var iegūt ekspertu padomus no ārpuses. Kaut vai no Pasaules Bankas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organisation for Economic Co-operation and Development/OECD), kurām ir īpašas ekspertu zināšanas. Starptautisku organizāciju ekspertu zināšanas ir pieejamas un būtu izmantojamas.

“Pats galvenais, lai Latvijas skolu beidzējiem būtu izglītība, kas palīdzēs viņiem celt savu dzīves standartu,” Mūrs uzsvēra.

Mūrs atturīgi komentēja mediju stāstus par sliktu darba devēju attieksmi pret strādājošiem un dažu uzņēmēju tendenci pirkt lepnas mašīnas, nevis investēt jaunās tehnoloģijās, darbinieku apmācībā un darba apstākļu uzlabošanā.

“Protams, ka vēlamies, lai uzņēmēji pieņem saprātīgus lēmumus un iegulda līdzekļus cilvēkresursos un “cilvēku kapitālā”. Tomēr SVF pats galvenais ir nodrošināt makroekonomisko stabilitāti. Tādas nebija krīzes laikā un savā ziņā arī gados pirms krīzes,” Mūrs teica.

Austrālijas pilsonis Deivids Mūrs ieradās Latvijā 2009.gada jūnijā SVF palīdzības programmas ietvaros. Mūrs strādājis SVF kā ekonomists kopš 1999.gada un ir strādājis ar vairāku valstu ekonomiku analīzi, tostarp Lietuvu, Horvātiju, Slovākiju un Rumāniju. Pirms darba SVF Mūrs strādāja kā ekonomists Austrālijas centrālajā bankā “Reserve Bank of Australia”. Augstāko izglītību viņš ieguvis Makvairas universitātē Austrālijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.