Ugunsgrēki Grieķijā nopostījuši vairāk nekā 55 tūkstošu hektāru platību.
Ugunsgrēki Grieķijā nopostījuši vairāk nekā 55 tūkstošu hektāru platību.
Foto: AFP/CANPIX/LETA

Ugunsgrēkā bojāgājuša cilvēka dzīvības cena ir prātam neaptverama – “dārgāko” vērtība ir 2,5 miljoni. VUGD veicis teorētiskus aprēķinus 33

Viena ugunsgrēkā miruša cilvēka dzīvības vērtība svārstās no 400 000 līdz 2,5 miljoniem eiro, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) teorētiskie aprēķini.

Reklāma
Reklāma
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis 100
RAKSTA REDAKTORS
“Darbinieki aizraujas ar iebiedēšanu. Jūtu pazemošanu un pārākuma sajūtu.” Krīzes centrā esošās Līnas dienasgrāmata ar pozitīvu pavērsienu 1
Lasīt citas ziņas

VUGD priekšnieks Mārtiņš Baltmanis trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē norādīja, ka patlaban notiek VUGD ilgtermiņa stratēģijas izstrāde līdz 2033.gadam, un dienests sadalījumā pa vecumiem aprēķinājis cilvēka dzīvības vērtību, tam mirstot ugunsgrēkā.

“Tas viss ir teorija. Teorētiski tas ir aprēķināts, un tie ir 400 000 eiro līdz 2,5 miljoniem eiro atkarībā no vecuma,” norādīja Baltmanis.

CITI ŠOBRĪD LASA

VUGD aģentūrai LETA skaidroja, ka cilvēka dzīvības vērtības aprēķins ir balstīts uz pieņēmumu, ka cilvēka dzīvei ir piemērojama monetāra vērtība,

balstoties uz paredzamo atlikušo gadu skaitu, ko cilvēks atbilstošā vecuma grupā varētu nodzīvot. Šo vērtību nosaka cilvēka dzīves ekonomiskais pienesums, kas rodas no cilvēka saimnieciskās darbības un patēriņa.

Cilvēkam piedzimstot, rodas potenciāls tā paredzamā mūža laikā radītam cilvēka dzīves ekonomiskajam pienesumam, kas rezultējas no konkrētā cilvēka saimnieciskās darbības un patēriņa. Šis kopums veido statistisko dzīvības vērtību. Ņemot vērā bojāgājušas personas vecumu un salīdzinot to ar statistiski vidējo paredzamo mūža ilgumu, iespējams aplēst tās varbūtējo atlikušo statistisko dzīvības vērtību.

Ņemot vērā dažādu cilvēka dzīvības vērtības aprēķina metožu daudzveidību, atšķirīgos skatījumus uz pieņēmumiem un, galvenais, atšķirīgos aprēķina rezultātus, Latvijas situācijā par skaidri saprotamu un vienkāršotu metodi

tiek piedāvāts aprēķins, kas paredz IKP vērtību izmantošanu cilvēka statistiskā dzīves gada vērtības noteikšanai, to diferencējot cilvēkiem darbspējas vecumā.

“Ja pieņem, ka viena statistikā dzīves gada vērtība ir salīdzināma ar gada iekšzemes kopprodukta (IKP) vērtību, un, ievērojot, ka darbspējas vecums Latvijā ir 15-63 gadi, un uz šo vecuma grupu attiecinot IKP uz vienu nodarbināto rādītāju, bet uz pārējiem – IKP uz vienu iedzīvotāju, iespējams aplēst cilvēka dzīvības vērtību,” norādīja dienestā.

“Izmantotā aprēķina metode uzrāda viena vidējā statistiskā ugunsgrēkos bojāgājušā vīrieša atlikušā mūža cilvēka dzīvības vērtību 417 497 eiro apmērā, savukārt sievietes – 399 684 eiro apmērā. Izmantojot statistiku par bojā gājušo vīriešu un sieviešu skaitu, aplēšams, ka vidējā ugunsgrēkos bojā gājušā cilvēka dzīvības vērtība 2022.gadā bija 411 440 eiro,” norādīja dienestā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.