Untumainais pavasaris agronoma skatījumā: “Atrautība no reālās dzīves novedusi pie tā, ka kalpojam Briseles instrukcijām, nevis saviem cilvēkiem” 15

Autors: Latvijas Agronomu biedrības prezidents Ringolds Arnītis                     

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
“Jūs aizbraucāt, bet kaut ko šeit uz ēdamgalda aizmirsāt!” – kempingā paviesojušies “sivēni”? 78
Lasīt citas ziņas

Tuvojas vasaras saulgrieži un Līgo svētki. Latvijas laukos tiek pļauta pirmā zāle un gatavojas raža- graudi, kartupeli, dārzeņi. Tomēr šis pavasaris nav mūsu lauksaimniekus lutinājis. Pavasara sausums ir būtiski samazinājis dažādu augkopības kultūraugu ražu un un lielais sals ir smagi trāpījis pašā augļu koku ziedonī.

Arī katrs augu draugs, kam pieder mazdārziņš ir izjutis pavasara untumus un negulētas naktis. Bet tāda ir daba un tāpēc arī lauksaimniecība ir ļoti neprognozējama. Un vēl jau aktīvi darbojas augu kaitēkļi un slimības, kas novārdzinātos augus īpaši nomāc un apdraud. Bet šiem apdraudējumiem katrs var likt pretī savas zināšanas, praksi un iemaņas. Bet ko pretim likt mūsu pašu ierēdņiem, kuri ir sagatavojuši un Briselē saskaņojuši tādus plānus, kas nav balstīti  uz agronomiskām zināšanām un ir neizpildāmi?

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens piemērs. Vai ap lauku malām ir vajadzīgas tādas neapstrādātas 4m joslas, kurās vairosies kaitēkļi un latvāņi?  Tas kopumā ir 15000 km vai 6000 hektāri. No neiegūtās kviešu ražas tie varētu būt ap 50 MILJONI maizes kukuļi. Šādi milzīgi skaitļi situācijā, kad Ukrainā ir karš un pēc Pasaules Pārtikas un Lauksaimniecības organizācijas datiem  vairāk nekā 800 miljoni planētas iedzīvotāju katru dienu izjūt badu…. Vai tiešām mums nav citas metodes un risinājumi, kā aizsargāt dabu un rūpēties par vides aizsardzību? Esmu pārliecināts, ka iesaistot profesionālas organizācijas un ņemot vērā to priekšlikumus, atrodami citi risinājumi, kas nedegradē Latvijas ainavu un negrauj lauksaimnieka galveno misiju- pabarot savu ģimeni un tautu.

Neticība cilvēku godprātībai, kalpošanai burtam un atrautība no reālās dzīves ir novedusi pie tā, ka kalpojam Briseles instrukcijām nevis paši saviem cilvēkiem. Šobrīd lauksaimniecība un lauku attīstība ir zaudējusi savu virzienu un pārvērsta par zinātnē un praksē nepamatotu un nerealizējamu prasību kopumu, kam nav nekāda saistība ar ilgtspējīgu un integrētu saimniekošanas modeli.

Tāpēc ir pēdējais laiks pārskatīt iepriekšējos gados Latvijā radīto prasību kopumu, lai pēc būtības īstenotu ilgtspējīgu un videi draudzīgu saimniekošanu, kā arī novērstu pārmērīgu birokrātiju un praktiskas saimniekošanas kropļojumus. Latvijas Agronomu biedrība ir sagatavojusi savus priekšlikumus un gatava iesaistīties kopējā darbā.

Lai beidzot uzlīst lietus un visiem jauka vasara ar lustīgu līgošanu!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.