Foto: Edijs Pālens/LETA
Foto: Edijs Pālens/LETA
Andris Ameriks (foto – no kreisās) un Nils Ušakovs.

Ušakova jaunajā lietā KNAB tur aizdomās arvien plašāku personu loku, to starp Ameriku un Jakrinu 45

Eiropas Parlamenta (EP) deputāta un bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova (S) jaunajā lietā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizdomās tur arī EP deputātu un Rīgas bijušo vicemēru Andri Ameriku (GKR), Aleksandru Brandavu, Leonu Bemhenu un Emīlu Jakrinu, svētdien vēsta “Latvijas Televīzijas” raidījums “de facto”.

FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Lasīt citas ziņas

Raidījums ziņo, ka Ušakovam, tāpat kā Amerikam, tiek inkriminēta kukuļa pieprasīšana, savukārt par kukuļa apsolīšanu KNAB tur aizdomās Amerika kādreizējo partijas biedru Brandavu, kura vārds ir saistīts ar uzņēmumu “Rīgas mikroautobusu satiksme” (RMS).

Vienlaikus Rīgas domes Satiksmes departamenta kādreizējais vadītājs Jakrins un pašvaldībai piederošās “Rīgas satiksmes” bijušais vadītājs Bemhens tiek turēti aizdomās par citiem amata noziegumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“de facto” atzīmē, ka KNAB izmeklēšanu veic par iespējamiem nodarījumiem, kas pieļauti konkrētas juridiskas personas interesēs un saistīti ar 2018. gada martā Rīgas domes pieņemtajiem saistošajiem noteikumiem par braukšanas maksas atvieglojumiem galvaspilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā.

Šīs izmaiņas, pēc raidījumā minētā, paredzēja, ka Rīgas domes Satiksmes departaments nosaka paaugstināta servisa pārvadājumu maršrutus, kuros tiek piemērotas tādas pat atlaides konkrētām pasažieru kategorijām kā “Rīgas satiksmes” tīklā. Rīgas domes lēmums nozīmēja, ka pašvaldība apmaksāja RMS pārvadāto skolēnu, pensionāru un trešās grupas invalīdu braucienus. Palielinoties braucēju skaitam, augtu arī kompānijas ieņēmumi. Divus gadus vēlāk Rīgas domes Satiksmes departaments gan šīs atlaides minibusos atcēla, jo secināja, ka tās nelabvēlīgi ietekmē mobilitāti pilsētā.

Raidījumā norāda, ka KNAB ir aizdomas, ka pirms Rīgas domes balsojuma notikušas nelikumīgas darbības, proti, toreizējais Rīgas mērs Ušakovs un vicemērs Ameriks par lēmumu esot pieprasījuši 50% no RMS piešķirtās kompensācijas par atsevišķu kategoriju pasažieru pārvadāšanu. Savukārt Brandavs, kurš 2018.gadā bija RMS patiesais labuma guvējs, politiķiem esot apsolījis 30% no kompensācijas summas.

Ušakovs raidījumam īsziņā atbildējis, ka nevar komentēt KNAB lēmumu. “Un, godīgi sakot, es lielāko daļu no teksta vispār nevarēju saprast – kāds man ar to visu ir sakars. Bet es droši varu jums apliecināt: nekādu kukuli neesmu ne ņēmis, ne prasījis, ne par kaut ko vienojies. Un aizdomu tādu nav,” viņš paudis.

Savukārt Ameriks raidījumam atzīmējis, ka informāciju, ka ir aizdomās turamais, saņēmis e-pastā. “Saturiski – divi gudrinieki, divas kaut kādas privātpersonas kaut kur tiekas, un viena melo otrai, ka ar politiķiem viss ir sarunāts, notirgots, viss jau ir kārtībā. Nu, politiķis par to, par šādu sarunu uzzina tagad un kļūst par aizdomās turamo. Nu, ja kas attiecas uz mani, esmu gatavs iet uz melu detektoru, vēl kaut kur, taču par tādu sarunu es uzzināju tikai tagad, kad man to e-pastu atsūtīja,” sacījis Ameriks.

Jautāts, vai ar “gudriniekiem” domājis Brandavu un uzņēmēju Māri Martinsonu un viņu sarunu pirtī, Ameriks norādījis, ka nezin un detaļās neies. “Es nezinu, es detaļās šobrīd neiešu, jo tas tad varētu skart kaut ko. Es kā tādu piemēru minēju,” viņš teicis.

Brandavs uz “de facto” zvaniem un īsziņām nav atbildējis. Arī viņa advokāta Normunda Duļevska iesaistīšana nekādu rezultātu nav devusi. Tikpat nesekmīga komunikācija bijusi arī ar Bemhenu – Bemhens “de facto” zvanus un īsziņas ignorējis, savukārt viņa advokāts Varis Klotiņš raidījumam apgalvojis, ka ne par kādiem jauniem procesiem pret klientu neko nezinot.

Savukārt Jakrins vēl pirms jebkādu jautājumu saņemšanas uz raidījuma zvanu atbildējis ar aicinājumu sazināties ar viņa advokātu, kā arī apstiprinājis savu statusu kriminālprocesā. Vienlaikus Jakrina advokāts Rinalds Bušs raidījumam norādījis, ka aizdomas šobrīd ir neskaidras. “Un tas, kas ir izvirzīts pret viņu, vairāk pēc tāda apraksta, romāna izskatās. Skaists stāsts. Bet nu nekādā gadījumā viņš nekādas aizdomas neuzskata par pamatotām. Pie tam vēl mēs mēģināsim saprast, kas ar to vispār ir domāts,” viņš teicis.

LETA jau vēstīja, ka ceturtdien, 16.martā, KNAB paziņoja, ka sākts jauns kriminālprocess pret Ušakovu. Šogad 13.februārī pieņemts lēmums sadalīt 2019.gadā sāktu kriminālprocesu.

KNAB izdalītajā kriminālprocesā veic pirmstiesas izmeklēšanu aizdomās par kukuļa lielā apmērā piedāvājuma pieņemšanu, ja kukuli pieprasījusi valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, kukuļa lielā apmērā piedāvāšanu un apsolīšanu pēc tā pieprasīšanas, kā arī dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas.

KNAB izmeklēšanu veic par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas pieļauti konkrētas juridiskas personas interesēs un saistīti ar 2018.gada 28.martā Rīgas domes pieņemtajiem saistošajiem noteikumiem par braukšanas maksas atvieglojumiem galvaspilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā.

Kriminālprocesā piecas personas atzītas par aizdomās turētām. Nevienai personai nav piemēroti drošības līdzekļi.

Tāpat ziņots, ka Rīgas pilsētas tiesa pērn decembrī attaisnoja Ušakovu krimināllietā par aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu. Prokuratūra apsūdzību Ušakovam uzrādīja 2021.gada nogalē pēc Krimināllikuma panta par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu aprites aizlieguma pārkāpšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI

2021.gada novembrī EP atcēla Ušakovam deputāta imunitāti. Ušakovs gan saglabā EP deputāta pilnvaras, jo tās ir Latvijas valsts piešķirtas viņam kā eiroparlamentārietim un neviena cita iestāde tās nevar atņemt.

KNAB 2019.gada janvārī Ušakova, kurš tobrīd bija Rīgas mērs, darba kabinetā Rīgas domē izņēma ierīci, kas izmantojama sevišķā veidā veicamajiem operatīvās darbības pasākumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Zaporižjes apgabalā appludināti lauksaimniecības lauki. Kāpēc?
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
Lasīt citas ziņas
Ukrainas premjerministrs: Kahovkas HES iznīcināšana ir viena no lielākajām vides katastrofām Eiropā pēdējās desmitgadēs
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
Ilona Bērziņa: Jāšaubās, vai “JV” triks ar koalīcijas paplašināšanu izvērtīsies tikpat veiksmīgi, kā pirms pāris gadiem ar tās sašaurināšanu
15:45
Ceturtdien Latvijā gaidāms saulains un īsti karsts laiks
15:22
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
15:15
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
VIDEO. Princis Harijs un Megana Mārkla soctīklos publicē ļoti mīļu video
Ceturtdien Latvijā gaidāms saulains un īsti karsts laiks
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
Lauki Ukrainas dienvidos pēc Kahovkas HES iznīcināšanas nākošgad var kļūt par tuksnesi
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem
FOTO. 4 praktiski šefpavāra padomi: kā gatavot, esot dabā?
VK skarbi secinājumi par NBS pārtikas iepirkumu – tas neatbilst aizsardzības resora un nacionālās drošības interesēm
Advokāte: “Par spīti skaļajiem paziņojumiem patiesības noskaidrošana Bunkus slepkavības lietā vēl tikai priekšā”
Zvejsalnieks: Apziņošanas sistēma un regulārā trauksmes sirēnu pārbaude stipri izskatās pēc formālisma
rīkoties, ja dzīvnieks krīt uz nerviem vai ir apnicis? Kā tikt vaļā no mājdzīvnieka?
FOTO. Ātri, gudri un drosmīgi: Latvijas dienesta suņi starptautiskās sacensībās parāda savu meistarību
VIDEO. “Mana lielākā kļūda bija to suni paņemt…” Agrita Bindre komentē Mailo skandālu TV šovā
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Starp Jelgavas un Liepājas šosejām uz Rīgas apvedceļa slēdz bīstamos 32 kreisos pagriezienus
“Runājam divās valodās…” Kariņu doma par koalīcijas paplašināšanu nav pametusi jau kopš valdības izveidošanas
Armijas pārtikas iepirkuma lieta: No amata atbrīvots vēl viens darbinieks, bet divām amatpersonām izteikts rājiens
Sahāras seno cietokšņu pilsētas ir īsts kultūras dārgakmens! Kopš 2002.gada tur gan nav klejojis neviens tūrists…
Amsterdama aizliedz publisku zālītes smēķēšanu sarkano lukturu rajonā un ap kanāliem
10 augļu koki un ogas, kas lieliski aug arī toveros un podos
Vēstniece: Zviedrija cer, ka Viļņas samits būs vēsturisks samits, lai Zviedriju pievienotu NATO