Dabā
Zaļā dzīvošana

Uz Rīgas zoodārzu pērn atceļoja 316 dzīvnieki: jaunākie dati par zoodārza kolekciju0


Āzijas ūdensagāma Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā.
Āzijas ūdensagāma Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā.
FOTO: Edijs Pālens/LETA

Rīgas Zoodārzs parasti savus “cāļus” pārskaita janvārī noslēdzot kārtējo gadu, tāpēc uzsākot 2020. gadu Zooloģiskā dārza kolekcijā ir 395 sugas ar 3340 saskaitāmiem dzīvniekiem, informē Rīgas Zooloģiskais dārzs Informācijas un Izglītības nodaļa.

Dzīvnieku pārstāvji norāda, ka nesaskaitāmo bezmugurkaulnieku – gliemežu, zirnekļu, skorpionu un kukaiņu skaits tiek vērtēts ar krustiņiem kā daži (+), vidēji daudz (++) un daudz (+++).

99 sugas ir iekļautas Pasaules Sarkanajā grāmatā, no kurām 4 (3 sugu partulgliemeži un 1 zivju suga – mirdzošā ameka) ir dabā izmirušas, 13 sugas ir kritiski apdraudētas, 22 sugu eksistence dabā ir apdraudēta.

Tas tikai apstiprina, ka daudzām dzīvnieku sugām zoodārzi ir pēdējais patvērums uz zemes, uzsver speciālisti.

Uz Rīgu pērn atceļojuši 316 dzīvnieki no 62 sugām. Pamanāmākie ir jaunās Āfrikas savannas ekspozīcijas iemītnieki – lielākās antilopes dižantilopes un mazākās antilopes Kērka dikdiki, kā arī vienas no spriganākajām antilopēm impalas.

Savannas pērtiķu māju apdzīvo, un jau veikuši pirmā iekārtojuma pārbūvi, iespaidīgā izskata pērtiķi geladas.

Uz citiem zooloģiskajiem dārziem aizceļojuši 180 dzīvnieki – 44 sugu pārstāvji, kas praktiski visi ir mūsu zoodārzā pasaulē nākušie un sekmīgi uzaugušie mazuļi.

Piemēram, 1 vilku tēviņš un 1 vliku mātīte aizbrauca uz Norvēģiju un Somiju, 2 jaunie lūši devās uz Poliju lūšu reintrodukcijas projekta ietvaros.

2019. gadā Rīgas zooloģiskajā dārzā vairojušās 127 sugas, kas ir apmēram trešā daļa zoodārzā pārstāvēto sugu, un pasaulē nākuši 540 saskaitāmie dzīvnieki, kā arī daudz (+++) neskaitāmo bezmugurkaulnieku.

2. decembrī pirmo reizi zoodārza vēsturē piedzima mazulis (meitene) retākajām savvaļas lamām vikunjām. Krietni papildinājusies mazo Dienvidamerikas pērtiķīšu saimes – pēcnācēji bijuši gan pasaulē mazākajiem pundurkalitriksiem, gan arī Ziemeļbrazīlijas kalitriksiem, kā arī Madagaskarā mītošajiem kaķu lemuriem.

Īsi pirms gadu mijas pasaulē nāca arī mazulis mākoņžurkām, uzskaite zoodārza pārstāvji.

Zoodārza filiālē “Cīruļi” pērn piedzimuši mazuļi kiangiem, Hailandes govīm, par 7 pēcnācējiem parūpējās arī vilku pāris Ķoniņš un Alise.

Zoodārzs izvēlas savu gada dzīvnieku

Saskaņā ar Austrumu kalendāru 2020. gads pasludināts par Baltās Metāla Žurkas gadu. Rīgas zooloģiskā dārza Tropu mājas naktsdzīvnieku ekspozīcijā mīt šādu gandrīz baltu, noslēpumainu Žurku saime.

Tās ir neparastās Filipīnu mākoņžurkas, kas dabā sastopamas tikai Dienvidaustrumāzijā Filipīnu lielākajā Lusonas salā.

FOTO: Rīgas Zooloģiskais dārzs/Publicitātes foto

Turklāt zoodārzā mītošais mākoņžurku pāris gadu mijā bija gatavs izrādīt atnākušos Ziemas nakšu apmeklētājus savam pirmajam kopīgajam veiksmīgi augošajam mazulim, kas pasaulē nācis pavisam nesen – 10. decembrī.

Saistītie raksti

Filipīnu mākoņžurka ir paliels grauzējs, kas sver 1,5-2 kg, bet ķermeņa garums sasniedz 30-50 cm. Filipīnu mākoņžurkas nebrīves populācijas dzīvnieki tiek reģistrēti Eiropas ciltsgrāmatā (ESB), ko uztur Prāgas zoodārzs Čehijā. Tas tiek darīts ar mērķi, lai uzturētu kvalitatīvu nebrīves populāciju.

Rīgas Zoodārza kolekcijā mākoņžurkas dzīvo jau 12 gadus un šeit ir dzimuši vairāki mazuļi. Daļa no tiem laika gaitā ir devušies uz citiem zooloģiskajiem dārziem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Dabā
Stipra snigšana turpināsies. Alūksni klāj bieza sniega sega
1 diena
LE
LETA
Dabā
Gulbenē trīs stundās uzsniguši deviņi centimetri sniega
1 diena
LE
LETA
Dabā
Ceļi ir sniegoti: daudzviet apgrūtināti braukšanas apstākļi
1 diena

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Gulbis Po pilsētā tiek līdz pusfinālam
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Parīzē pēc protestētāju izraisīta ugunsgrēka evakuē Lionas staciju
8 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 3
9 stundas