Latvijā
Izglītība

Uzraksti labu zinātniski pētniecisko darbu un tiec augstskolā bez konkursa. 155 izcilnieki izmanto iespēju1

Publicitātes (Ilmāra Znotiņa) foto

155 Latvijas zinošākie skolēni sestdien saņēma atzinības rakstus un iespēju bez konkursa iestāties Latvijas Universitātē izvēlētās studiju programmas budžeta grupās kā balvu par kvalitatīvi izstrādātiem un prezentētiem zinātniskās pētniecības darbiem. Pavisam Latvijas skolēnu 42. zinātniskās pētniecības darbu konferencē piektdien un sestdien piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 978, vēsta Valsts izglītības satura centrs.

Centīgākie un prasmīgākie jaunie zinātnieki mācās Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā. Apbalvojumus saņēma astoņu jelgavnieku iesniegto pētījumu autori. Žūrijas atzinību izpelnījās arī 7 Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas darbi un pa pieciem Rīgas 64.vidusskolas, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas un Siguldas valsts ģimnāzijas audzēkņu zinātniskās pētniecības darbiem. Vēl sešas skolas saņēmušas 4 apbalvojumu, bet piecas – 3. Pavisam apbalvoti 122 darbi no 61 Latvijas vispārizglītojošās skolas.

Trīs darbi saņēma speciālbalvas. Rīgas Tehniskās universitātes balva piešķirta Liepājas Raiņa 6. vidusskolas skolēnam Ralfam Putenim par pētījumu «Uz infrasarkanās plēves sildelementa bāzes veidota sildītāja pielietojums apkurē un tā efektivitāte», Rīgas Stradiņa universitātes balvu saņēma Elīza Marija Masule no Siguldas Valsts ģimnāzijas par darbu «Glikozes koncentrācijas izmaiņas asinīs fiziskās slodzes ietekmē ar pirmā tipa cukura diabētu slimam un veselam cilvēkam», bet pie Izglītības un zinātnes ministrijas speciālbalvas tika Luīze Strogonova no Saldus novada pašvaldības Druvas vidusskolas par pētījumu «Ārzemēs dzīvojošo tautiešu iespējas atgriezties Latvijā».

Paralēli iespējai bez konkursa iestāties augstskolā laureāti iegūs iespēju pārstāvēt savu valsti starptautiskās skolēnu zinātniskā darba konferencēs Eiropā un ASV.

«Skolēnu zinātniskās pētniecības darbībai ir ilggadējas un noturīgas tradīcijas. Vairāk nekā ceturtā daļa no Latvijas skolām ik gadu motivē skolēnus no mācībām brīvajā laikā veikt patstāvīgi pētnieciskos darbus visdažādākajās nozarēs, radot padziļinātu interesi par zinātni un vēlmi pievienoties jauno zinātnieku saimei. Pēdējos divos gados Latvijas augstskolas ir aktīvi palīdzējušas gan konsultējot skolēnus darbu izstrādē, gan piedaloties skolēnu darbu vērtēšanā. Kā apliecinājums tam ir arī augstie mūsu skolēnu sasniegumi starptautiskajos konkursos un izstādēs,» saka Valsts izglītības satura centra Neformālās izglītības departamenta direktore Agra Bērziņa.

LU Fizikas un matemātikas fakultātes Fizikas nodaļas vadītājs Guntars Kitenbergs, uzrunājot jauniešus salīdzināja zinātniskās pētniecības darba izstrādi ar to, kas viņam ļoti garšo – šokolādes saldējumu uz kociņa, kur pamatne ir literatūras apskats, bet garšīgākā ir izpētes praktiskā daļa: «Esmu pilnīgs zinātniskās pētniecības produkts. Jau kopš 9. klases, kad tapa mans pirmais darbs, mani aizrāva pētnieciskais gars, kas gadu no gada urdīja mani radīt jaunus pētnieciskos darbus, izzinot jaunas parādības. Brīdī, kad domāju par profesijas izvēli, es atcerējos, kas man «garšo» visvairāk. Taču pētnieciskā pieeja palīdz ne tikai tiem, kuri vēlas saistīt dzīvi ar zinātni. Tā vienlīdz labi palīdz uzņēmējiem un citiem sava ceļa gājējiem, kuri vēlas bīdīt savas lietas un idejas».

Šogad zinātniskās pētniecības darbu konferences 3. posmā – valsts konferencē – piedalījās 978 audzēkņi, kas ir divreiz vairāk nekā parasti. Viņi divās dienās Latvijas Universitātē un Rīgas Tehniskajā universitātē prezentēja 798 pētnieciskos darbus 23 zinātņu sekcijās.

Pasākums notiek Eiropas Sociālā fonda projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros. Projekts tiek īstenots kopš 2017. gada un paredz ilgtspējīgu zinātniski pētniecisko darbu tradīciju attīstību sadarbībā ar augstskolām 4 gadu garumā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
Pandēmija kontrabandistus nebaida – cigarešu kontrabandas TOP “ķērieni” maijā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Zeme atvērās! Rīgā, Ģertrūdes ielā auto iebrūk pazemē 1
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izmeklēšanā atklāj, kā augsta ranga bankas darbinieks izkrāpis 100 000 eiro no uzņmēmuma
5 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Saeima pieņēma Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumprojektu – kā tas ietekmēs mūsu ikdienu?
42 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Vasara Dzintaros būs un arī šogad – mūzikas skaņu piepildīta,” saruna ar koncertzāles direktoru Guntaru Ķirsi
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Vietām īslaicīgs lietus, citviet pat pērkona negaiss. Kāds laiks mūs sagaida sestdien?
32 minūtes
FG
Franks Gordons
Latvijā
Franks Gordons: No “sociālistiskās revolūcijas” – ne smakas. Visu izšķīra padomju tanki
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Zeme atvērās! Rīgā, Ģertrūdes ielā auto iebrūk pazemē 1
4 stundas