Latvijā
Kriminālziņas

Vergu laiki Latvijā? Saimnieks verdzību un kalpināšanu neatzīst, slaucējs viņu apmelojot3

Foto: Zilgma Kukle/ LETA

Jau vairākkārt esam rakstījuši par Vidzemes rajona tiesa Cēsīs skatīto lietu, kurā apsūdzēts Dainis Gipters par divu cilvēku turēšanu kalpībā Cēsu novada Vaives pagasta fermā “Mežmaļi”.

Atgādināsim, ka policija un prokuratūra uzskata, ka ekspluatācijas nolūkos 2016. un 2017. gadā kalpībā turēti divi slaucēji – tolaik 60 gadus vecais Gunārs un tikpat vecā Agrita.

Gunāram bijušas ierādītas dzīvošanai nepiemērotas telpas, vairākas nedēļas strādājis bez atlīdzības.

Ne mazāk kā divas nedēļas vīrieša vienīgais iztikas avots bijis piens un kaimiņu nestā pārtika.

Gunārs gan tiesā atzina, ka gluži ar varu neesot turēts, varējis doties projām, ko vēlāk arī izdarījis.

Līdzīgā situācijā nokļuva arī Agrita, kura fermā ieradusies 2016. gada decembrī. Viņai solīts maksāt 15 eiro dienā uz rokas. Taču par darbu līdz 2017. gada aprīlim Gipters viņai samaksājis 50 eiro, reizi divās nedēļās vedis pārtiku. Apsūdzētais savu vainu neatzīst.

Apsūdzībai piekrīt arī cietušie un Giptera mātesbrālis Modris Zukulis, kurš apsūdzētajam bija iznomājis fermu ar lopiem. Savukārt pats Gipters un viņa māte, kas palīdzējusi dēlam saimniekot, noliedz sliktu izturēšanos pret slaucējiem, kuri bijuši slimi un nespējīgi pienācīgi veikt savus pienākumus.

Nav bijis kas strādā, tāpēc saimnieks viņus pacietis, esot samaksājis visu līgto, pat žēlojis, vedis zāles un pārtiku.

Ar varu nav turējis: gan viens, gan otrs jebkurā brīdī varējis doties projām.

Iepriekšējais slaucējs par darbu un apstākļiem īpaši nesūdzas

Šodien tiesā uzklausīja pēdējo liecinieku – Artūru, kurš fermā strādāja pirms pirms abiem, kā uzskata policija un prokuratūra, paverdzinātajiem Gunāra un Agritas. Artūrs par darbu saņēmis 700 eiro mēnesī un kopā ar sievu un četriem bērniem dzīvojis telpās pie fermas – tajās pašās, kuras Gunārs ar Agritu uzskatīja par nepieņemamām, bet Artūrs teica, ka tās bijušas pieņemamas dzīvošanai, ar auksto, karsto ūdeni, vannas istabu.

Aizgājis no fermas, jo sakašķējies gan ar saimnieku Daini, kurš devis mājienu, ka, ja grib saņemt algu, kritušo teļu vietā vajadzētu nozagt teļus no kaimiņa Modra ganāmpulka (to arī Artūrs ar kompanjoniem izdarījis), gan arī nesen atnākušo Gunāru, kuram mācījis slaukt un citus fermas darbus. Artūrs arī pamanījis, ka Gunārs esot galīgi švaks uz kājām.

Bijis galīgi švaks uz kājām no pašā sākuma

Tāpat šodien liecības sniedza apsūdzētais Dainis Gipters. Gunāru ieteicis paziņa, jo saimniecībā vajadzēja palīgstrādnieku, bet nevis slaucēju. Gan Dainis, gan Artūrs viņu apmācījis darbiem, sākuši mēģināt likt ko darīt, lai saprastu, ko viņš māk. Tas bijis augusta sākumā.

Kādas trīs nedēļas Gunārs uz darbu braucis ar savu automašīnu, bet, kad Artūrs ar ģimeni aizgājuši projām, lūdzis, lai atļauj dzīvot tur, kur mitusi ģimene – telpās fermas ēkā.

Telpas bijušas labā stāvoklī, bet Gunārs tolaik dzīvojis netālu sabrukušā mājā bez logiem. Daini gan brīdinājuši, ka Gunārs ir bijušais cietumnieks, Artūra automobilim riepas pārdūris, bet nebijis, kas strādā, kas slauc govis pēc Artūra aiziešanas, un Dainis atļāvis ievākties.

Slaucis patstāvīgi Gunārs esot tikai reizes sešas, jo fiziski nespējis. Pārsvarā slaucis pats Dainis vai palīgos pasauktā māte. Saimnieks atkārtoja, ka jau sākumā Gunārs līgts kā palīgstrādnieks par 15 eiro dienā. Pircis arī zāles un pārtiku Gunāram, par ko nolēmis pakāpeniski atskaitīt no algas. Slaucējam vajadzējis vienu vai divas ampulas kājās špricēt, pretējā gadījumā bijis galīgi slikti.

Reiz Gunārs gulējis istabā un nevarējis piecelties: Dainis piedāvājis izsaukt ārstus, taču slaucējs negribējis. Kāpēc Gunārs pats nebraucis pie ārsta, Dainis nezinot.

“Bez zālēm Gunārs vispār nevarēja pastrādāt – tikai gulēja un vaidēja. Pa tiem diviem mēnešiem no augusta sākuma līdz septembra beigām nostrādāja kādas 7- 10 dienas. Badā viņš nebija: vedu gaļu, desu, maizi, citu ko, piens bija uz vietas,” tiesā teica Dainis.

Saistītie raksti

Vienreiz slaucējs pielēja slimo govju pienu pie veselo piena un viss slaukums bijis sabojāts. Kad redzējis, kad Gunārs kontaktējas ar mātesbrāli Modri, ar kuru Dainim pasliktinājušās attiecības, viņš licis Gunāram iet projām. Viņš teicis, ka to nedarīšot, taču tomēr savācis mantas un aizbraucis.

Ar Gunāru darba līguma nebija, jo viņš to negribējis.

“Nevienu neesmu turējis kalpībā vai verdzībā, vienmēr bija brīvas iespējas aiziet,” teica D. Gipters

Rīt turpināsies apsūdzētā pratināšana un plānotas tiesu debates.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Pirmdien vairāk līs Austrumlatvijā
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Piešķir 5000 eiro Nacionālās pretošanās kustības muzejam Rendā
16 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pērn Valkas novadā palielinājies jaundzimušo skaits un samazinājusies mirstība
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Sports
Mediji: Helikoptera avārijā gājis bojā leģendārais basketbolists Kobe Braients
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
ENAP, iespējams, sācis kriminālprocesu par “Olainfarm” padomes veiktajām darbībām Rebenoka laikā
10 stundas
LE
LETA
Laukos
Raidījums: “Latvijas valsts meži” izveido amatu Gerharda uzticamības personai 1
9 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Nemiro apturējis dienesta pārbaudi par ministrijas valsts sekretāra vietnieka Valanta nepadarītajiem darbiem 1
9 stundas
IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Vai mulda ir meita, kas melo? Izveidota Blaumaņa valodas vārdnīca 1
12 stundas