Latvijā
Izglītība

VIDEO. Augstskolās sākuši stāties pensionāri: vecākā RSU studente Vija gatavojas rakstīt maģistra darbu0


Vija Jansone pensijas vecumā studē RSU.
Vija Jansone pensijas vecumā studē RSU.
Ekrānuzņēmums no TV3 raidījuma “900 sekundes” video.

Ar katru gadu Latvijā pieaug studējošo skaits vecumā pēc 40 gadiem, apmēram 10% studentu ir nobriedušajā vai pat ļoti cienījamā vecumā. Pēdējo gadu tendence – augstskolās stājas pensionāri. 67 gadus vecā Vija Jansone mācās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Juridiskajā fakultātē. Viņa tikko nokārtojusi eksāmenus un sāks rakstīt maģistra darbu, vēstīja TV3 raidījums “900 sekundes”.

Vija Jansone ir vecākā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studente. Vija ir pārliecināta, ka studēšanai nav vecuma un ar to saistītu ierobežojumu. Tomēr ir padomju laika ieaudzināta nedrošība un stereotipi, kurus pārvarēt arī viņai brīžiem esot bijis grūti.

“Tā ir tāda iekšējā parasti ir tāda sajūta… Kad tu sevišķi atnāc tos dokumentus atnest, un es saprotu, ka tā meitenīte, kas pieņem dokumentus, viņa tagad skatās, skatās, un viņa nevar izrēķināt, kad es esmu dzimusi. 1952. gadā,” viņa saka.

Kļūt par juristi ir Vijas kundzes jaunības sapnis, kuru tagad viņai esot iespēja īstenot.

Studijas sievieti vienkārši aizrauj. Vija stāsta: “Tas ir kā labu grāmatu lasīt. Risināt tos kāzusus, rakstīt kaut kādus referātus, un tās iespējas. Cik interesanti! Tā tev rodas tā interese, tas internets ir ne tikai kādu filmiņu paskatīties. Tā ir tā informācija. Un tos tiesu nolēmumi, ka tev likās, ka te taču vispār neko. Un tad, kad tu sāc pa tiem pantiem braukt, – tas taču tik interesanti!”

Vija ir pārliecināta, ka vecums mācību procesu neietekmē. Kaut kādā ziņā viņai studēt pat esot vieglāk dzīves pieredzes dēļ.

Tomēr eksāmeni gan pensionārei bendējot nervus. Tikko nokārtoti astoņi eksāmeni.

“Mīļā stundiņ! Es taču šausmīgi uztraucos. Šausmīgi! Man rokas trīc, parakstīt nevaru. Atkal domāju – es taču neko neatceros! Sevišķi, kad tev jāiet uz to eksāmenu. Kauns. Kā es tāda tante. Tur ir trīsreiz jaunāks pasniedzējs par mani. Un es tagad divus teikumus tikai neuzrakstīšu. Nu tas viss nāk klāt. Dabīgi,” viņa stāsta.

Neatkarīgi no jau trešās augstākās izglītības iet strādāt pensionāre negrasās: “Ziniet, to brīvību, kas tagad ir pensijā, es nemainīšu ne pret kādu darbu. Tā ir tava absolūtā brīvība. Tas tāpat kā bērnībā bija. Tikai bērnībā to īsti neapzinājies, ka tas viss laiks piederēja tev. Un tagad tev ir tas pats.”

Savos 67 gados Vija Jansone gan ne mirkli nejūtas kā kaut kāda veca tante. Uzreiz pēc mācībām viņa ir apņēmības pilna realizēt vēl vienu savu sapni – doties divu trīs mēnešu ceļojumā uz Alpiem ar motociklu.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
Daļa Gērnsijā dzīvojošo latviešu nesaņem tur nopelnītās pensijas
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
No ēkas cēlās liesmas: divi bojāgājušie Jūrmalā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
VDD: Pašlaik nepieļaujam ēkas būvniecību citā vietā
3 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Dānija vēlreiz izskatīs patvēruma lūgumu: jaunākais Kristīnes Misānes lietā
32 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
Popovičs un sporta pasaule sēro: Nav vārdu, kas raksturotu to, kā mēs jūtamies
34 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM pārbauda lēmumus par Jelgavas tirgu un informē policiju
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
” Tele2″ optiskajam tīklam pieslēdzis centrālās bāzes stacijas, nodrošinot lielāku 4G jaudu
47 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. “Kaut kas prātam neaptverams!” Dzērveņu laukos Vidrižos janvārī aizvien vāc ražu
1 stunda