Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

VIDEO. “Auto stāv pagalmā, nekur tālāk netieku…” ASV hibrīdauto sertifikācija Latvijā dzen izmisumā Ilzi18


Ilze stāsta par savu hibrīdauto, kas ražots ASV tirgum. Tagad viņai problēmas rada auto sertifikācija Latvijā.
Ilze stāsta par savu hibrīdauto, kas ražots ASV tirgum. Tagad viņai problēmas rada auto sertifikācija Latvijā.
Ekrānuzņēmums no TV3 raidījuma “Bez Tabu” video.

Rīdziniece Ilze ir nopirkusi 2014. gada “Subaru” automašīnu, kas ražota Amerikas Savienoto Valstu (ASV) tirgum, bet mēnešiem to nevar lietot Latvijā, jo auto jāveic individuālā sertifikācija. Automašīnas jaunajai īpašniecei pārbaudes šķiet absurdas. Pārbaužu ietvaros jātestē arī spēkrata troksnis, ko var darīt, braucot maksimālā jaudā trasē siltākos laikapstākļos. Līdz ar to ar auto vēl nevarēs braukt ilgu laiku, vēsta TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Ilze pērn iegādājās “Subaru XV Crosstrek” automašīnu ar hibrīda dzinēju. Spēkrats ražots ASV tirgum. Kopš pērnā gada nogales auto novietots sievietes mājas pagalmā un nav lietots. Pārbūvējusi apgaismes elementus atbilstoši Eiropas Savienības (ES) prasībām, Ilzi nepatīkami pārsteidz automašīnas sertifikācija, lai pirkumu varētu lietot Latvijā.

Ilze raidījumam stāsta: “Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) uzzināju, ka ir vajadzīgas divas lietas: pirmā ir trokšņu tests, kas esot jāveic Biķernieku trasē, braucot ar maksimālo jaudu, un ko varot darīt tikai sausā laikā. Teorētiski – pārbaude varēs notikt aprīlī. Nekas mašīnai nav pārbūvēts, uz visām izplūdes detaļām, uz visa ir rūpnīcas marķējums. Otra prasība ir mistiska: elektromagnētiskās savietojamības pārbaude. Tas viss ir ievilcies. Kopš decembra vidus auto stāv pagalmā, nekur tālāk netieku.”

Automašīnas, kas ražotas tirgiem ārpus Eiropas Savienības, piemēram ASV, Krievijai, Japānai, ir individuāli jāsertificē, lai varētu piedalīties ceļu satiksnē ES, tā skaidro CSDD.

CSDD Tehniskā departamenta direktors Jānis Liepiņš norāda: “Piemēram, ja runājam par ASV tirgum ražoto automašīnu kopu, tādiem vieglajiem automobiļiem parasti prasības aprobežojas ar izmešu, bremžu un trokšņu normām. Runājot par hibrīdautomobiļiem, kas ir gana populāri, tiem ir papildu pārbaude, tā saucamā elektromagnētiskā savietojamība. Šobrīd pat jebkuru lampiņu, kas tiek ražota automobilim, ir jāpārbauda atbilstoši elektromagnētiskās savietojamības nosacījumiem. To dara, lai jebkura elektroierīce neradītu traucējumus citu ierīču darbībai, tādējādi novēršot automašīnas bīstamību.”

Savukārt trasē tiek pārbaudīts trešo valstu tirgum ražoto spēkratu bremzes un troksnis. “Salīdzinot, piemēram, ar Igauniju, mēs klientiem piedāvājam veikt šos testus uz vietas, Latvijā. Igaunijā tādas iespējas nav. Tur var vest tikai ārpus Igaunijas un testēt,” uzsver Liepiņš.

“Subaru” īpašniece Ilze uzskata, ka visu nepieciešamo informāciju būtu iespējams uzzināt no ražotāja, savukārt CSDD Tehniskā departamenta direktors Jānis Liepiņš norāda, ka tā vis nav.

“Tas, kurš ražojis automašīnu ASV tirgum, paredz, ka komplektācija paredzēta ASV tirgum. Ražotājs uz doto brīdi nevar atbildēt, vai tā komplektācija ir līdzvērtīga Eiropas tirgum. No ražotāja nav tādas atbildes,” teica Liepiņš.

Sertificējot spēkratus no trešajām valstīm lietošanai ES, parasti nāk talkā CSDD sadarbības partneri – vairākas laboratorijas Eiropā.

Saistītie raksti

To rīcībā ir dati par daudzu marku un modeļu automašīnām, kas ražotas ārpus ES tirgiem. No laboratorijām iegūtas izziņas aiztaupa galvassāpes. Tā, piemēram, laboratorijai Vācijā ir dati par Ilzes “Subaru” elektromagnētisko savietojamību, bet trasē tāpat būs jābrauc, jo konkrētais modelis ir rets, laboratorijai nav visu nepieciešamo datu.

Ilze norāda: “Es nedaudz ironiski viņiem [CSDD – red.] jautāju, vai varbūt vispār nesanāks pārbaudīt trasē, ja būs slapja vasara, uz ko man atbildēja, ka gan jau nebūšot.”

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Nākamnedēļ notiks pirmais Kurzemes biznesa klubs tiešsaistē
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
“Hesburger” piedāvās jaunu veģetāro burgeru līniju “Veke”
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Nodokļu nomaksas pagarinājumus VID piešķīris 949 uzņēmumiem
2 dienas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Latvijā
Levits: Mediji noteikti pieder pie stratēģiskajām nozarēm. Tāpat kā policija, robežsargi, medicīnas sistēma
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Politika epidēmijas laikā: neskatoties uz partiju ķildām, Kariņš un Levits tic valdības stabilitātei
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Darbu Covid-19 izraisītās krīzes dēļ zaudējuši vairāki tūkstoši cilvēku. Bezdarbniekos arī bijušie RD deputāti
8 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Raidījums: Reģionālās slimnīcas nav gatavas Covid-19 pandēmijai
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Latvijā modelē Covid-19 attīstības scenārijus. Ko māca pasaules pieredze?
7 stundas