Ventspilī restaurēta sena ēka – “Villa Langberg”.
Ventspilī restaurēta sena ēka – “Villa Langberg”.
Ekerānuzņēmums no “ReTV.lv”/foto

VIDEO. “Tas ir neticami!” Ventspilij uzdāvina restaurēto ēku – “Villa Langberg”, kuru senāk uzcēlis Dānijas vēstnieks Latvijā 0

Ventspilī valsts svētku dienu laikā atklāta kāda sena ēka, kas līdz šim pašā pilsētas centrā stāvējusi kā grausts. Ventspilnieks Rauls Vēliņš, atjaunojot ēku, ir vēlējies uzdāvināt kaut ko paliekošu savai dzimtajai pilsetai, kā arī atrast jebkādas vēstures liecības par vienu no skaistākajām Ventspils villām, tā vēstīja “ReTV.lv” sadarbībā ar “Kurzemes TV”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 4
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 133
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Lasīt citas ziņas

Pēc desmit gadu restaurācijas darbiem, ko ventspilnieks esot apmaksājis no saviem līdzekļiem, ir izdevies durvis vērt luterāņu baznīcas arhibīskapa Teodora Grīnberga un Dānijas vēstnieka Latvijā Landberga namam. Dāņu diplomāta pēcteči šajās dienās tika uzaicināti apmeklēt Latviju.

Benta Beismita, kura ir “Villas Langberg” būvētāju mazmazmeita, Latvijā ieradusies pirmo reizi. Kādu dienu viņas dzīvesvietā, netālu no Kopenhāgenas Dānijā, ciemos pieteikušies Rauls un Signe Vēliņi, kas izstāstījuši neticamu stāstu par to, kā nopirkuši 90. gadu bandītu saspridzināto ēku Ventspilī, kuru plāno restaurēt, meklē jebkādas fotogrāfijas un liecības par skaistā nama vēsturi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bija zināms vien tas, ka namā dzīvojis arhibīskaps Teodors Grīnbergs un pirms tam – dāņu konsula Langberga ģimene. “Villas Langberg” īpašnieks Rauls Vēliņš stāstīja raidījumam: “Vispār interesanti, ka Ventspils ir raksturīga ar “bergiem’’. Grīnbergs. Langbergs. Un es gribēju izrādīt respektu un cieņu pret viņiem, jo par Langbergu diezgan maz Ventspilī runāja un zināja. Un man šķiet, ka mums izdevās parādīt Landbergu ģimenei parādīt to, ka latvieši ir tauta, kas respektē to, ko citi ir radījuši, un viņi ar asarām acīs bija, kad vakar piebraucām.”

Bentas vecvecmāmiņa par namu toreizējā Windavā bija rakstījusi daudz savās piezīmēs, bet vēsturiskos notikumus Latvijā pārbaudīt ģimenei iztraucējusi kāda nianse: Ventspils tolaik saukta par Windaw. Tas skan atšķirīgi. Uzaicinājumu šogad nosvinēt Latvijas Neatkarības atjaunošanas svētkus, nakšņojot savu vecvecāku dzīvoklī, gan Benta, gan viņas meita Anna Marija uztvērušas kā vienreizeju iespēju dzīvē. Benta  atzina: “Tas ir brīnums un piedzīvojums. Sākotnēji es negribēju braukt, bet Rauls teica, ka man tas noteikti ir jāredz! Un visi mani draugi teica: tas notiek vienreiz dzīvē. Brauc!”

Savukārt “Villas Langberg” būvētāju mazmazmazmeita no Dānijas Anna Sofija sacīja: “Es tiešām nezināju, ka viņš to ir cēlis. Es zināju vien, ka viņi šeit ir dzīvojuši. Tas ir neticami!”

Vēliņu ģimene, konsula Landberga un vēlākā nama īpašnieka arhibīskapa Teodora Grīnberga namam ir veltījuši desmit savas dzīves gadus. Namā atradīsies viesnīca, bet tās pievienotā vērtība ir latviešu mākslinieku gleznu kolekcija, Jūlija Madernieka mēbeles kabinetā, visas iespējamās fotogrāfijas, kas vāktas, lai saglabātu nama vēsturi. Rauls Vēliņš: “Mihels Langbergs – tāpat kā Grīnbergs –, abi ir divkārtēji Trīszvaigžņu ordeņa kavalieri. Gan Grīnbergs, gan Langbergs. Langbergs, kura ģimene cēla šo māju, viņš bija viens no pirmajiem diplomātiem, kad Latvijā nodibinājās neatkarība, kuru Dānija iecēla diplomātiskās misijas darbam Rīgā.”

“Villas Langberg” īpašniece Signe Vēliņa sacīja: “Mums šķiet, ka tas ir ļoti nozīmīgi Latvijai. Raula ideja kaut ko veltīt Ventspilij ir lielā mērā saistīta ar ieguvumu Latvijai.”

Plašāk skatieties pievienotajā “ReTV”/Kurzemes TV video šeit:

Reklāma
Reklāma

SAISTĪTIE RAKSTI