Tengizs Gogotišvili
Tengizs Gogotišvili
Foto: no privātā arhīva

Tengizs Gogotišvili: Viena Maskava uz trim 9

Tengizs Gogotišvili, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Lasīt citas ziņas

Jūs sakāt – Ukraina, bet tikmēr pasaules pārdale norisinās Kaukāzā. Ukrainā, protams, arī, bet tur viss vairāk vai mazāk ir skaidrs. Kaukāzs, kā vienmēr, sagādā galvassāpes.

Pasaules kartē pēc 24. februāra mainījās arī “Lačinas koridora” krāsa, bet tagad arī pašā Lačinā iegājusi azerbaidžāņu armija. Tur visapkārt ir augstienes, ko augusta sākumā ieņēma azerbaidžāņu armija līdzās ceļam, kas savieno Armēniju ar Stepanakertu, neatzītās Karabahas galvaspilsētu. Teiksiet, Kaukāzā visur ir kalni. Ģeogrāfiski – taisnība. Taču ne politiski. Frontē katra augstiene ir priekšrocības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc 2020. gadā 44 dienas ilgušā kara daudzi uzsvēra, ka Krievija sodījusi premjeru Pašinjanu. Par koķetēšanu ar Rietumiem. Tomēr Armēnija, kā dēvēja Krieviju par savu galveno sabiedroto pirms kara, tā turpina to darīt arī pēc kara. Pēc tāda kara, kurā ar šā sabiedrotā klusējošu piekrišanu zaudēja kontroli pār 73% Karabahas teritorijas, kuru ar Krievijas palīdzību Erevāna bija iekarojusi 90. gadu sākumā.

Vienošanās par mieru 2020. gadā deva Krievijai milzīgas priekšrocības – tā izvietoja karabāzi Karabahā. Oficiāli – miera uzturēšanas spēkus. Tikai uz 5 gadiem (ar iespēju pagarināt, piekrītot pusēm). Taču Krievijas “miera uzturēšanas” pieredze nav devusi iemeslu optimismam – ja krievi ierodas kaut kur, tas ir uz ilgu laiku. Un ar asinīm.

Tomēr augusta sākumā azerbaidžāņu armija turpināja virzīšanos uz pozīcijām, kuras 30 gadus atradās armēņu rokās. Taču nebija miera uzturētāju reakcijas. Saprotama lieta – no diviem desanta bataljoniem Karabahā daudzus krievu karavīrus pārvietoja uz Ukrainu. Taču kaut vārdu Maskava varēja pateikt?

Ko mums parāda karstais augusts Karabahā? Divi secinājumi. Viens no tiem ir sens kā Maskavas Krievzeme – Krievijai nekādos apstākļos nedrīkst uzticēties. Vēl vairāk – uzticēt tai savu valstiskumu. Otrais secinājums ir pilnīgi jauns: Krievija sākusi pieļaut stratēģiskas kļūdas. Kā vieglprātīgs mantinieks, kas kārtīs zaudējis no saviem senčiem mantotu milzīgu bagātību. Putins ir zaudējis (vai arī tuvu zaudējumam) galveno trumpi, ar kura palīdzību Maskava vēl kopš cara laikiem kontrolēja abas konflikta puses. Tādēļ tagad pilnīgi skaidrs, ka kontrole pār Karabahu ir izkritusi no Kremļa rokām. Ja tā kaut kur atradīsies, tad, visdrīzāk, Ankarā. Tādēļ nedz Armēnijai, nedz Azerbaidžānai nav iemesla meklēt aizbildniecību Maskavā.

Pat būtu nedaudz žēl Maskavas, ja vien ne Gruzijas valdība, kas daudzējādā ziņā atņēmusi Armēnijai ne visai cienījamo labākā Krievijas drauga nosaukumu Kaukāzā. Tas viss, pateicoties Borisam (pēc Krievijas pases) Ivanišvili, kas jau desmit gadus dzimtenē atstrādā miljardus, ko 90. gados viņš sagrāba Krievijā. Gruzija demonstratīvi atteicās no sankcijām pret Krieviju, lai gan 2008. gadā uz NATO tā gāja tandēmā ar Ukrainu. Tā bija cita Gruzija. Tā Gruzija pirms Ukrainas bija samaksājusi asins cenu par centieniem kļūt par Eiroatlantiskās kopienas daļu.

2012. gadā vēlēšanās uzvarējušais Ivanišvili uzurpēja visu varu, aizvien nepārprotamāk vezdams valsti kopā ar Krieviju. Nonāca pat līdz tam, ka viņa vadītā un valdošā partija “Gruzijas sapnis” atklāti sabotēja valstij ES kandidātvalsts statusa piešķiršanu (to jūnija beigās saņēma Ukraina un Moldova). Maskavai pašlaik ir, uz ko paļauties Kaukāzā. Vismaz tik ilgi, kamēr Rietumi nepieķersies Ivanišvili krievu naudai, kas, protams, tiek glabāta Rietumu kontos. Pirmais signāls – banka “Credite Suise” iesaldējusi viņam 607 miljonu dolāru pārskatīšanu no pašam piederoša konta. Norādīts uz valsti, kur šī nauda “nopelnīta”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
Lasīt citas ziņas
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
FOTO. Dārza karalienes! Cita par citu skaistākas – Rīgas centrā 100 rožu šķirņu izstāde
Trīs zēni un viena meitene! Tallinā piedzimuši četrīši
Uz Dienvidu tilta apgāzusies kravas automašīnas piekabe ar koka dēļu atgriezumiem
Šausminošs moments: lidojuma laikā lidmašīnā uzsprāgst elektroniskā cigarete, izraisot paniku pasažieros
Bahmutas virzienā Krievijas armija pārgājusi aizsardzībā
FOTO. Aizvadīta Rīgas sezonas atklāšanas regate! Uzlabota vairāku Rīgas jahtklubu infrastruktūra
LTV par ķibeli ar hokejistu sagaidīšanas tiešraidi pie Brīvības piemineļa: “Atvainojamies ikvienam skatītājam par vilšanos…”
Nedaudz, bet tomēr – Latvijas iedzīvotāju skaits pērn palielinājies par 0,4%; Rīgā un Pierīgā dzīvo 53%
FOTO, VIDEO. Suņi, kaķi, putni un skaista Latvija: ar ko soctīklos dalās mūsu jaunais prezidents Rinkēvičs?
“Tas ir grūti. Darba vietā nemitīgi tiek baumots” – vai tam ir kāds risinājums?
PČ hokejā Latvijas ekonomikai piesaistījis 44 miljonus eiro. Par ko šī nauda tika tērēta?
“Šajā reizē sods ir par bargu,” SEPLP locekle par portāla sodīšanu vārda “deportācija” dēļ
CILVĒKSTĀSTS. “Es netīšām nošāvu govi. Pašam pilnas acis ar šaujampulveri” – Andris pēc negadījuma zaudējis redzi, taču ne dzīvesprieku
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
„Režisores priekšstatu skavās.” Dailes teātra iestudējuma „Lilioms” recenzija
“Es gandrīz nekad tās sirēnas nedzirdu…” Metla-Rozentāle norāda ne vien uz trauksmes sirēnu, bet arī mobilo tīklu darbības problēmām
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Drossinternets.lv: Sākoties vasaras brīvdienām, jāpievērš uzmanība bērnu pavedināšanas riskiem internetā
LA.LV jautā Slaidiņam: Kas varētu būt dronu sūtītājs pie Krievijas elites mājām, tādējādi pārbiedējot Kremļa svītu?