Alojas novada aprūpes nams “Urga”.
Alojas novada aprūpes nams “Urga”.
Foto no privātā arhīva

Latvijā ir vismaz divi pansionāti, kuros ar Covid-19 nav slimojis neviens! Kuri tie ir un kā tas izdevies? 38

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Lasīt citas ziņas

Kaut gan Labklājības ministrija (LM), Slimību profilakses un kontroles centrs, kā arī Veselības inspekcija katru dienu prasa sociālās aprūpes centriem datus par saslimstību ar Covid-19, tomēr šīm institūcijām nav zināms, cik pansionātiem izdevies pasargāties no kovida visas pandēmijas laikā.

Ministrijai bija vien dati par ļoti īsu periodu, proti, šī gada pirmajiem diviem mēnešiem. Šajā laikā no 192 valsts un pašvaldības pansionātiem 80 sociālās aprūpes centros (dažos no tiem ir filiāles, kuras reģistrētas atsevišķi) kovids nav skāris nevienu iemītnieku un arī darbinieku. Dažos no minētajiem SAC ir bijuši gadījumi, kad darbinieki saslimuši vai noteikti kā kontaktpersonas, bet iemītnieki tika pasargāti no saslimšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču “Latvijas Avīzei” ir zināmi vismaz divi pansionāti, kuru vadība, sākot no aizvadītā gada marta, kad Latvijā uzliesmoja koronavīrusa infekcija, spējusi strādāt tā, lai neviens cilvēks nesaslimtu.

Viens no tiem ir Cēsu pilsētas pansionāts, kuru vada Inga Gunta Paegle un kurā patlaban dzīvo 114 cilvēki, bet otrs – Alojas novada pašvaldības kapitālsabiedrība aprūpes nams “Urga”, kura ilggadējā vadītāja ir Sandra Fiļipova un kur mīt 57 seniori.

Abu pansionātu lielākā daļa iemītnieku un arī darbinieki tagad jau ir saņēmuši pirmo poti pret kovidu un ļoti cer, ka arī turpmāk izdosies slimību neielaist pa durvīm.

Darbus neļauj savienot

Foto no privātā arhīva

Stāsta Sandra Fiļipova: “Nebija viegli no kovida uzbrukuma nosargāt mūsu aprūpes nama iemītniekus un darbiniekus, bija jāpiedzīvo pat neliels cīniņš. Rudenī kovida pirmais uzbrukums mūsu reģionā bija Vidzemes slimnīcā, bet tur par medicīnas māsu palīdzēm strādāja arī trīs “Urgas” darbinieces.

Tā viņas braukāja no mūsu iestādes uz slimnīcu un atpakaļ. Līdz brīdim, kad no masu medijiem uzzināju: Vidzemes slimnīcā konstatēti pirmie saslimušie.

Bet manas darbinieces strādāja tieši tajā nodaļā, kur tas atklājās, tāpēc pieņēmu lēmumu par viņu pašizolāciju. Biju ne pa jokam satraukusies, jo sapratu, ka epidemioloģiskās drošības dēļ nedrīkst atļaut, lai no inficētās slimnīcas vīruss tiek ievazāts pansionātā.

Diemžēl, kad aizliedzu savienot darbus, mums ar darbiniecēm radās domstarpības – viņas uzrakstīja sūdzību arodbiedrībai. Par pašizolācijā pavadītajām divām nedēļām viņām samaksāju. Tā bija likteņa ironija, ka kolēģes pirmās saslima.

Vēlāk divas no viņām uzrakstīja atlūgumu, jo bija nolēmušas strādāt tikai vienā darbavietā, proti, slimnīcā. Paldies viņām par sapratni! Par situāciju iestādē atbildu es personīgi, nevis arodbiedrība vai darbinieces.

Mana atbildība bija un ir nosargāt pansionātu no kovida. Esmu gandarīta, ka “Urgā” ir ļoti saprotošs kolektīvs, kas visu pandēmijas smagumu iznesa uz saviem pleciem.

Jāatzīst, ka tā tomēr bija kļūda, ka netika ar Ministru kabineta noteikumiem vai kā citādi noteikts, ka darbu sociālās aprūpes centros nedrīkst savienot ar darbu citās vietās. Pansionātos, kur dzīvo daudz cienījama vecuma cilvēku, vīrusu ievazā tie, kas strādā arī citur.”

No rudens stiprina imunitāti

“Vīrusa otrā uzliesmojuma laikā oktobrī, novembrī, decembrī, janvārī no pansionāta nebija nekādas kustības uz slimnīcām. “Urgā” patiešām visi turējās! Palīdzēja arī tas, ka rudenī kārtīgi sagatavojām mūsu seniorus cīņai ar koronavīrusu.

Katram devām lielākās devās C vitamīnu, ingvera tēju ar medu, karsto upeņu un dzērveņu dzērienus, paši gatavojām kvalitatīvu ēdienu, neaizmirsām senioriem piedāvāt ķiplokus.

Ja ir vajadzība, paši aizvedam savus seniorus pie ārsta. Galvenais ir saklausīt, sadzirdēt savu cilvēku vajadzības.

Personāls katru dienu pulcējās kopā, lai izanalizētu, kā pansionātā aizritējusi nakts, mērām iemītniekiem temperatūru, runājam, domājam… Nepārtraukti ir notikusi komunikācija ar Labklājības ministriju, tā sūtījusi mums vadlīnijas, ieteikumus.

Arī pati meklēju informāciju Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā internetā, sazinos ar Veselības inspekciju.

Pagājušajā gadā kovids izgrauza četru tūkstošu eiro lielu robu mūsu iestādes budžetā, jo vajadzēja papildus iegādāties individuālos aizsardzības līdzekļus darbiniekiem, arī termometrus, skābekļa oksimetrus.

Papildus neviens neko nav maksājis un nav arī piedāvājis to darīt. Acīmredzot tāpēc, ka mums nebija Covid-19 pacientu, taču bija izdevumi, lai savlaikus sagatavotos kritiskai situācijai.

Tā dīvaini sanāk, mums, kas vaiga sviedros strādāja, lai cilvēki nesaslimtu, neviens pie algas nepiemaksā. Bet tur, kur iestāde nav nosargāta, maksā dubultu algu…”

Gandrīz visi sapotēti

“Esmu noslēgusi līgumu ar Centrālo laboratoriju, un uz pansionātu brauc laboratorijas darbinieks pēc siekalu testa analīzēm, ko darbinieki un iemītnieki nodod katru nedēļu.

Šonedēļ zvanīja Veselības inspekcijas darbiniece, vēlreiz pārjautāja, cik testus esam nodevuši un kādi ir rezultāti. Tad ar lepnumu pastāstīju par mūsu vakcinācijas panākumiem.

Pagājušajā nedēļā iemītnieki un darbinieki saņēma pirmo “AstraZeneca” poti pret kovidu. Limbažu slimnīcas divi mediķi sapotēja 90% darbinieku un iemītnieku. Vakcinējamo saraksts tapa jau janvārī, to gatavoja Labklājības ministrija, mēs tikai gaidījām. Iesaistījām arī ģimenes ārstu, lai saprastu, vai visus var droši potēt, vai kādam nav kontrindikāciju.

Vakcinēties atteicās tikai trīs no 57 aprūpes nama klientiem. Šis process notika ļoti ātri. Dažiem cilvēkiem pēc vakcinācijas bija tikai nelielas blaknes, kas ātri pazuda. Biju pirmā, kas izjuta, kā tās izpaužas, – pēc potēšanas uzlēca temperatūra.

Otrajā dienā, kad ierados darbā, sacīju: “Nu, ziniet, mīļās kundzītes, jūs taču esat stiprākas par mani!” Astoņdesmitgadīgajiem un deviņdesmitgadīgajiem senioriem nekādu sarežģījumu pēc potes! Manā gadījumā laikam gan ir vainīgs stress.

Kad sākās kovida laiks, neviens nezināja, kas īsti tas ir, visu pasauli bija pārņēmis ārprāts. Daudziem bija viedoklis, bet zināšanas tikai dažiem.

Cilvēkiem šajā grūtajā laikā vajadzētu būt īpaši saprotošiem un sirsnīgiem. Bija pat tā, ka pansionāta darbinieki netika uz darbu, jo skolēnu autobuss laukos nekursēja, pati braucu viņiem pakaļ. Visus sarežģījumus varējām tikai mēs paši nokārtot.

Tomēr iekšējās bailes par vīrusa uzbrukumu jo­projām nekur nav pazudušas. Valdība mūs brīdina, ka tuvojoties trešais koronavīrusa daudz lipīgākās mutācijas vilnis.

Aicinu visu mūsu valsts un pašvaldību pansionātu darbiniekus tomēr pieturēties pie vienas darbavietas. Kaut esam vakcinēti, būsim uzmanīgi, lietosim mutes un deguna aizsegu, ievērosim divu metru distanci, lai tiktu galā ar šo ļaunumu.”

Inficēšanās pansionātos mazinoties

Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretārs Ingus Alliks šonedēļ Saeimas komisijas sēdē teica, ka patlaban sociālās aprūpes centros (SAC) inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits pakāpeniski samazinās.

Visos SAC 1. februārī ar Covid-19 inficējušies bija 648 klienti jeb 4,9% no iemītnieku kopskaita, bet 22. februārī inficēšanās bija apstiprināta 371 klientam jeb 2,8%.

Visvairāk inficēšanās gadījumu skaits krities tieši valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) – februāra sākumā valsts aprūpes iestādēs bija 319 inficēšanās gadījumi, bet 22. februārī – 97. Tikmēr pārējos SAC šajā laikā tas sarucis no 319 līdz 274 gadījumiem.

Kopumā no Covid-19 izārstējušies 1202 SAC klienti, no kuriem 489 ir valsts aprūpes iestādēs, bet 713 – pašvaldību. Tikmēr 65 jeb 0,5% no klientiem tikuši stacionēti – 18 valsts, bet 47 pašvaldību aprūpes centros.

No pēdējās nedēļās valstī kopā jaunatklātajiem Covid-19 gadījumiem 7% konstatēti sociālās aprūpes centros.

SAISTĪTIE RAKSTI

Sociālās aprūpes centros līdz šim vakcinēta ir aptuveni trešdaļa no visiem klientiem. Daļa klientu nevar vakcinēties, jo viņi jau nesen ir izslimojuši Covid-19.

Avots: LETA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Lasīt citas ziņas
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Pieci grādi dievkalpojuma laikā, segas, silti mēteļi – baznīcas nespēj samaksāt rēķinus par siltumu
FOTO, VIDEO. “Muzikālajā bankā” pārliecinoši uzvar grupa “Citi zēni”. Kuras dziesmas ierindojās otrajā un trešajā vietā?
Analizējot notikumus neuztver visu pārāk personiski! Horoskopi no 30. janvāra līdz 5. februārim
14:55
“Tālsa Mōgõn” – Talsu novadā tiks izvietotas ceļazīmes lībiešu valodā 1
13:46
Dīvaina īpatnība, kas nav nejaušība… Kāpēc senajām statujām nav degunu?
13:33
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija izšāvusi S-300 raķetes uz dzīvojamo namu rajonu Ukrainā – trīs cilvēki miruši, ievainoti 17
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru
“Tālsa Mōgõn” – Talsu novadā tiks izvietotas ceļazīmes lībiešu valodā 1
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Noskaidrots Eiropas Gada auto titula ieguvējs. Šī marka triumfē pirmo reizi 70 gadu vēsturē
Dīvaina īpatnība, kas nav nejaušība… Kāpēc senajām statujām nav degunu?
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju? 10
VIDEO. Grūtniece Purvciemā izraisa smagu autoavāriju – taranē skolnieku mikroautobusu un pati nokļūst slimnīcā 7
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
Sinoptiķu prognozes svētdienai – ne pārāk iepriecinošas
VIDEO. Ziemeļkoreja, Irāna vai Kuba? Propagandas TV raidījumā eksperti prāto – kuras valsts modelis Krievijai tagad būtu vispiemērotākais? 57
Brīnumainā izglābšanās Krievijā: 66 gadus vecs pensionārs apmaldījies un četras dienas mīnuss 40 grādos ar slēpēm klīdis pa apkārtni 11
Pēc neveiksmes vēlēšanās partija “Saskaņa” cer uz “reanimēšanos” ar Nilu Ušakovu vadībā
“Saskaņas” politiķis Jānis Urbanovičs atzīst – partija vēlēšanās zaudēja, jo viņš atļāvās “agresoru nosaukt par agresoru” 50