Mobilā versija
+1.7°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
5. jūlijs, 2016
Drukāt

1876. gada 5. jūlijā

5jul_Greste_2

Pirms 140 gadiem, 1876. gada 5. jūlijā, Smiltenes pagasta skolotāja ģimenē dzimis pedagogs, rakstnieks, skolu muzeju kustības aizsācējs, viens no pirmajiem Latvijas dabas dzīļu pētniekiem Jānis Greste.

Viņš bija arī pirmais latviešu muzeoloģijas teorētiķis. Grestes vadītais Latvijas Derīgo izrakteņu muzejs mūsdienās ir viena no Dabas muzeja bāzēm, bet kopumā savas dzīves laikā viņš nodibināja deviņus muzejus un bija kaislīgs kolekcionārs. Kā pedagogs Greste turējās pie principa, ka skolotāja uzdevums ir nevis “dzīt” audzēkni, bet “iet pašam pa priekšu, lai ziņkārīgo skolēnu bars skrietu no pakaļas, ķertu skolotāju aiz stērbeles un teiktu: pag, paņemiet mūs arī līdzi”. Pat pēc 50 – 60 gadiem tie, kuri bija dažādos laikos mācījušies pie Grestes Valmierā, Rīgā, Jelgavā, ar to lepojās un sauca sevi par “grestiešiem”. Citastarpā Greste bija Rūdolfa Blaumaņa draugs, un viņa atmiņas par šo draudzības laiku, īpaši rakstnieka mūža pēdējo cēlienu, ir vērtība no literatūrvēstures viedokļa.

Pievienot komentāru

Latvija grimst nabadzībā: no katriem desmit cilvēkiem - trīs ir nabadzīgi (62)Zem nabadzības riska - 606 000 Latvijas iedzīvotāju. To par šokējošu situāciju dēvē tiesībsargs Juris Jansons, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu Top 10”.
Jūra atkāpjas: LA reportāža no Kolkas un Karostas (4)Papildināta. Aizvadītajās brīvdienās iedzīvotāji steidza baudīt diezgan retu parādību piekrastē – jūras atkāpšanos tālu no ierastās krasta līnijas. Sestdien Kolkasragā veidojās interesanti
Draugiem Facebook Twitter Google+