Mobilā versija
+23.0°C
Vineta, Oļegs
Ceturtdiena, 17. augusts, 2017
5. jūlijs, 2016
Drukāt

1876. gada 5. jūlijā

5jul_Greste_2

Pirms 140 gadiem, 1876. gada 5. jūlijā, Smiltenes pagasta skolotāja ģimenē dzimis pedagogs, rakstnieks, skolu muzeju kustības aizsācējs, viens no pirmajiem Latvijas dabas dzīļu pētniekiem Jānis Greste.

Viņš bija arī pirmais latviešu muzeoloģijas teorētiķis. Grestes vadītais Latvijas Derīgo izrakteņu muzejs mūsdienās ir viena no Dabas muzeja bāzēm, bet kopumā savas dzīves laikā viņš nodibināja deviņus muzejus un bija kaislīgs kolekcionārs. Kā pedagogs Greste turējās pie principa, ka skolotāja uzdevums ir nevis “dzīt” audzēkni, bet “iet pašam pa priekšu, lai ziņkārīgo skolēnu bars skrietu no pakaļas, ķertu skolotāju aiz stērbeles un teiktu: pag, paņemiet mūs arī līdzi”. Pat pēc 50 – 60 gadiem tie, kuri bija dažādos laikos mācījušies pie Grestes Valmierā, Rīgā, Jelgavā, ar to lepojās un sauca sevi par “grestiešiem”. Citastarpā Greste bija Rūdolfa Blaumaņa draugs, un viņa atmiņas par šo draudzības laiku, īpaši rakstnieka mūža pēdējo cēlienu, ir vērtība no literatūrvēstures viedokļa.

Pievienot komentāru

"Oligarhu sarunas": KNAB deputātiem neļauj kopēt lietas. Prokurori atbild - paši vainīgi! (5)"Oligarhu lietas" parlamentārā izmeklēšanas komisija turpina skaidrot, vai krimināllietas izbeigšana bijusi pamatota. Vakardienas sēdē uzzinājām, ka deputāti nonākuši grūtībās, jo KNAB neļauj kopēt un nest līdzi divus svarīgus lēmumus, kas pievienoti krimināllietā.
Draugiem Facebook Twitter Google+