Mobilā versija
+3.1°C
Aldonis, Agija
Trešdiena, 29. marts, 2017
16. jūnijs, 2014
Drukāt

1904. gada 16. jūnijā

16jun_Saumans_2

Pirms 110 gadiem, 1904. gada 16. jūnijā, nacionāli noskaņots somu jauneklis Eižens Šaumans Senāta ēkā Helsinkos ar trim šāvieniem nāvējoši ievainoja Somijas lielkņazistes ģenerālgubernatoru un Somijas kara apgabala karaspēka pavēlnieku Nikolaju Bobrikovu.

Bobrikovs bija izpelnījies somu naidu ar savu rusifikācijas politiku. Šaumans tūdaļ pēc atentāta izdarīja pašnāvību. Atvadu vēstulē zviedru cilmes soms vērsās pie Krievijas cara, norādot, ka sodījis Bobrikovu par viņa noziegumiem pret somu tautu, un tas ir protests pret Somijas, kā arī Baltijas un Polijas tautu apspiešanu. Nikolajs II patiešām reaģēja uz šo terora aktu, padarot rusifikācijas spiedienu Somijā mērenāku. Šaumanu līdz 20. gadsimta vidum nešaubīgi godināja kā somu tautas varoni, tomēr 21. gadsimtā sākās diskusijas, vai terorisms būtu apsveicams kā politiskās cīņas līdzeklis. Neskatoties uz to, aptaujas Eiženu Šaumanu joprojām ierindo visu laiku dižāko somu rindās.

Pievienot komentāru

Lielbritānija oficiāli sāks izstāšanos no ESLielbritānija trešdien spers bezprecedenta soli nezināmajā, sākot divus gadus ilgu izstāšanās procesu no Eiropas Savienības (ES). Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas oficiāla vēstule
Lietuvas prokuratūra atklāj baisā nozieguma detaļas Lietuvas prokuratūra paziņojusi, ka bažas rada aizdomās par četru ģimenes locekļu nogalināšanu aizturētā 26 gadus vecā Egidija Anupraiša psihiskais stāvoklis.
Draugiem Facebook Twitter Google+