Latvijā
Vēsture

1929. gada 12. jūlijā. Amerikāņu tehnikas brīnums Daugavmalā0

Pirms 90 gadiem Rīgu pārsteidza neredzēta mašīna, kas lēni dārdināja pa krastmalu un tad pa veco Dzelzs tiltu uz Pārdaugavu.

Tas bija Zemkopības ministrijas ASV iegādātais “bagars – tanks”, faktiski kāpurķēžu ekskavators “Northwest Engineering & Co”.

“Jaunākās Ziņas” skaidroja: “Bagars nodots kultūrtehniskai upju padziļināšanai. Bagars – tanks piemērots arī grāvju rakšanai un citiem zemes darbiem. Jaunā mašīna no līdzšinējām ierīcēm atšķiras caur to, ka nepeld pa ūdeni, bet ar nepilnu 2 km/h virzās gar padziļināmās upes krastu vai grāvja malu.

Milzenis izmaksājis 78 000 latu un sver 26 tonnas. Bagars tuvākās dienās no Dalbes stacijas uzsāks Misas upes padziļināšanu.

Tankveidīgais bagars, liela ļaužu pūļa apbrīnots, vēža gaitā virzījās gar Daugavmalu uz dzelzstiltu, kad bagars uzbrauca uz vecā dzelzstilta pirmās izgriežamās fermas, tā zem lielā smaguma nodrebēja. Piesteidzās policijas kārtībnieks un bagaru vadītājus apturēja.

Nelīdzēja paskaidrojumi, ka mašīnu vada zemkopības resora speciālisti. Pastāvot noteikumi, ka par 9 tonnām smagākas kravas bez sevišķas atļaujas pa dzelzstiltu noliegts pārvest. Jautājumu beidzot noskaidroja, un lielais bagars – tanks pa veco dzelzstiltu šķērsoja Daugavu.”

Neredzētās mašīnas iegāde bija notikusi, pateicoties apstāklim, ka 1929. gadā valsts budžets meliorācijai, upju padziļināšanai un iztaisnošanai paredzēja četrreiz lielāku summu nekā parasti.

Nosusināmas bija valsts mežu platības, lauksaimniecības zemes, regulējams Lubāna ezers. “Brīvā Zeme” skaidroja, ka bagarmašīnas iegādājamas, jo “roku darbs iznāk par dārgu”, turklāt valstī trūka darbaroku. Tika plānots piesaistīt grāvračus no Polijas un Lietuvas. Tie prasīja uz pusi mazāku samaksu nekā strādnieki Latvijā.

LA.lv
VV
Vivanta Volkova
Latvijā
Vienos ziedos… Dzintra Lūse pēc vīra mīklainās nāves atjauno izdemolēto baznīcu
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Petraviču apmierina jaunā LM parlamentārā sekretāra darbs
15 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Prāta vētras” koncerts Liepājā noritējis mierīgi
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
6 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
7 stundas