Mobilā versija
-0.8°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
9. janvāris, 2015
Drukāt

1935. gada 9. janvārī

9janv_Valoda_2

Pirms 80 gadiem, 1935. gada 9. janvārī, ”Valdības Vēstnesis” izsludināja “Likumu par valsts valodu”, kas nomainīja līdz tam pastāvējušos noteikumus par valsts valodu.

Likums valdības līmenī bija apstiprināts 5. janvārī. Prese to nosauca par ”latviešu valodas uzvaru”. Likums noteica, ka valsts valoda Latvijā ir latviešu valoda. Tās lietošana ir “obligātoriska armijā, flotē un visās valsts un pašvaldības iestādēs un uzņēmumos, kā arī visos privātos iestādījumos ar publiski tiesisku raksturu”. Likuma trešais punkts vēstīja par pāreju uz latīņu burtiem valsts un pašvaldību rakstos, kā arī mācību grāmatās. Periodiskajiem izdevumiem latviešu valodā pārejas periodu uz latīņu burtiem noteica līdz 1936. gada 15. maijam. Pašvaldībās, kurās mazākumtautību īpatsvars bija ne mazāks par pusi, “ar iekšlietu ministra atļauju, pielaižama arī vācu vai krievu valodas lietošana”. Taču tādā gadījumā runas pēc viena sēdes dalībnieka pieprasījuma bija jātulko latviski. Tas pats attiecās uz iesniegumiem.

Pievienot komentāru

Aukstums šoziem paņēmis jau 29 cilvēku dzīvības; sestdien stindzinās pat -16 grādu salsAukstums šoziem paņēmis jau 29 cilvēku dzīvības, bet vēl vairāki simti ar ķermeņa atdzišanu nonākuši slimnīcā, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.
Draugiem Facebook Twitter Google+