Mobilā versija
Brīdinājums -1.3°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
9. janvāris, 2015
Drukāt

1935. gada 9. janvārī

9janv_Valoda_2

Pirms 80 gadiem, 1935. gada 9. janvārī, ”Valdības Vēstnesis” izsludināja “Likumu par valsts valodu”, kas nomainīja līdz tam pastāvējušos noteikumus par valsts valodu.

Likums valdības līmenī bija apstiprināts 5. janvārī. Prese to nosauca par ”latviešu valodas uzvaru”. Likums noteica, ka valsts valoda Latvijā ir latviešu valoda. Tās lietošana ir “obligātoriska armijā, flotē un visās valsts un pašvaldības iestādēs un uzņēmumos, kā arī visos privātos iestādījumos ar publiski tiesisku raksturu”. Likuma trešais punkts vēstīja par pāreju uz latīņu burtiem valsts un pašvaldību rakstos, kā arī mācību grāmatās. Periodiskajiem izdevumiem latviešu valodā pārejas periodu uz latīņu burtiem noteica līdz 1936. gada 15. maijam. Pašvaldībās, kurās mazākumtautību īpatsvars bija ne mazāks par pusi, “ar iekšlietu ministra atļauju, pielaižama arī vācu vai krievu valodas lietošana”. Taču tādā gadījumā runas pēc viena sēdes dalībnieka pieprasījuma bija jātulko latviski. Tas pats attiecās uz iesniegumiem.

Pievienot komentāru

Dīvainie ieteikumi atklāj deputātu neizglītotību (2)Deputāti nezina ne to, ka skolās ir veselības mācība, ne arī to, kā piešķir Eiropas Savienības fondu naudu
Var beigties traģiski: Latvijā bērnu vidū strauji izplatījusies "nāves spēle" (3)Desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu Latvijas Drošāka interneta centram (Drossinternets.lv) liecina, ka Latvijā strauji izplatījusies suicidālā spēle "Zilais valis".
Draugiem Facebook Twitter Google+