×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. maijs, 2016
Drukāt

“Ad lucem” atklās ar Hildegardes fon Bingenas meistardarbu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Introvertās mākslas festivāla “Ad lucem” atklāšanas koncertā 13. jūnijā Rīgā, Anglikāņu baznīcā skanēs viduslaiku mistiķes un komponistes Hildegardes fon Bingenas vokālais meistardarbs “Ordo Virtutum” vokālās grupas “Putni” (Latvija), dziedātājas Kristi Ketas (ASV), zviedru taustiņvijoles (nyckelharpa) virtuozes Sonjas Sālstomas (Zviedrija) un koklētājas Andas Eglītes (Latvija) izpildījumā, vēsta festivāla rīkotāji.

Amerikāņu soprāns Kristi Keta ir viena no pazīstamā Bostonas vokālā ansambļa “Tapestry” dibinātājām, kura ieraksts “Sapphire Night” ar Hildegardes fon Bingenas un Patrīcijas Van Nesas darbiem ieguvis prestižo Echo Klassik balvu, savukārt ieraksts “Fourth River”, kas arī ietver divas Hildegardes dziesmas, tika novērtēts kā Amerikas kamermūzikas gada labākais ieraksts.

Savukārt zviedru mūziķes Sonjas Sālstomas aizraušanās kopš desmit gadu vecuma ir taustiņu vijoles (nyckelharpa) spēle. Šobrīd Anna ir Stokholmas Karaliskās mūzikas augstskolas Etnomuzikoloģijas nodaļas studente, bet paralēli viņa pasniedz nyckelharpa spēli un intensīvās apmācības Zviedrijā un ASV.

Vokālā grupa “Putni” dibināta 1993. gadā, un to veido astoņas profesionālas dziedātājas, kuras dziedot Latvijas profesionālajos koros un vokālajās grupās. Ansambļa sniegums ir saņēmis augstu novērtējumu ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, Austrālijā, Japānā un ASV, tai skaitā Grand Prix septiņos starptautiskos konkursos.

Hildegardes fon Bingenas “Ordo Virtutum” ir stāsts par dziedināšanu – alegoriska liturģiska drāma, kas sarakstīta 1151. gadā, taču tās universālā ideja joprojām ir aktuāla arī mūsdienās. Hildegardes varone Anima iemieso mūs visus. Anima ir ietilpīgs tēls, kas ietver daudzas nozīmes: dvēsele, elpa, dzīves spēks, sievišķība un iekšējais es. Hildegardes Anima ir krīzes situācijā un vēršas pie Tikumiem (Virtutes) pēc mierinājuma un spēka. Tikumi ir daži no senākajiem, viduslaikos zināmajiem varoņu tēliem, tie atbild ar žēlastību un nāk talkā, lai palīdzētu Animai rast spēku, uzveikt viņas pašas dēmonus un būt stiprai.

Hildegarde fon Bingena (1098-1179) ir vācu mūķene, baznīcas doktore, rakstniece, diplomāte un pirmā mūzikas vēsturē minētā profesionālā komponiste sieviete, viena no savdabīgākajām viduslaiku personībām. Eiropā viņa bija pazīstama kā izglītota un izcili apdāvināta persona – mistiķe, valdnieku un pāvestu padomdevēja, daudzu teoloģisku, zinātnisku un medicīnisku grāmatu autore. Mūziku Hildegarde uzskatīja par iespēju atgriezties pie patiesā daiļuma, ko radījis Dievs. Hildegardes kompozīcijas rakstītas unikālā stilā, tajās jaušamas teju vai visu 11. gadsimtā pazīstamo mūzikas žanru iezīmes, viņa ir arī savu dziesmu dzejas autore.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+