×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. novembris, 2016
Drukāt

Alimentu nemaksātājiem liegs vadīt auto: Vai sūdzas tiesībsargam?

Foto: LETAFoto: LETA

Ilustratīvs foto

Tiesībsarga birojā atbalsta priekšlikumus, kas paredz alimentu nemaksātājiem liegt vadīt automašīnu.

“Atbalstām Tieslietu ministrijas izstrādāto redakciju, kas paredz individuālu izvērtējumu, vai transportlīdzekļa vadīšanas tiesību liegums ir samērīgs, un iespēju lēmumu (aizliegumu) apstrīdēt Tieslietu ministrijā un pārsūdzēt administratīvajā tiesā,” komentēja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesības nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Līdz šim sūdzības par šo iniciatīvu birojā nav saņemtas.

Jau ziņojām, ka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija konceptuāli atbalstījusi Tieslietu ministrijas (TM) sagatavoto priekšlikumu uzturlīdzekļu parādniekiem noteikt transportlīdzekļu vadīšanas tiesību aizliegumu.

TM sagatavotie priekšlikumi likumprojektam “Uzturlīdzekļu garantijas fonda likums” nosaka jaunus ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem,lai motivētu viņus pildīt vecāku pienākumu un nodrošināt savus bērnus ar uzturlīdzekļiem.

Kā skaidro TM, šie priekšlikumi paredz noteikt transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu, ja parādnieka vietā tiek izmaksāti valsts garantētie minimālie uzturlīdzekļi, viņš nav noslēdzis vienošanos par kārtību, kādā veic uzturlīdzekļu un likumisko procentu maksājumus un nav veicis trīs secīgus maksājumus. Tāpat, ja parādnieka vietā tiek izmaksāti valsts garantētie minimālie uzturlīdzekļi, viņš ir noslēdzis vienošanos par kārtību, kādā veic uzturlīdzekļu un likumisko procentu maksājumus, bet nav pildījis vienošanos trīs secīgus mēnešus.

TM gan uzsver, ka vienlaikus ar priekšlikumiem tiek paredzēti izņēmumi aizlieguma piemērošanai. Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācija (UGFA) izvērtēs transportlīdzekļa vadīšanas tiesību aizlieguma samērīgumu. Pirmkārt, tiks ņemts vērā, vai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības parādniekam nav nepieciešamas profesionālo pienākumu veikšanai, tādā gadījumā aizliegums netiks piemērots. Tāpat UGFA ņems vērā, vai transportlīdzekļa vadīšanas tiesību aizliegums nevarētu radīt būtisku kaitējumu parādnieka, no viņa atkarīgas personas vai cita viņa aprūpē esoša bērna interesēm. Papildus tiek paredzēts, ka transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums būs atceļams, ja tā piemērošanas laikā iestāsies kādi no apstākļiem, kas nav savienojami ar turpmāku aizlieguma piemērošanu.

Lēmums par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu būs apstrīdams TM, savukārt ministrijas lēmums pārsūdzams Administratīvajā rajona tiesā, kuras lēmums nebūs pārsūdzams. Lēmuma izpildi par transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu nodrošinās UGFA.

Gadījumos, kad parādniekam būs piemērots transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, bet uzturlīdzekļu parādnieks tomēr vadīs transportlīdzekli, viņam tiks piemērots administratīvais sods saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu.

Par likumprojektu vēl jābalso Saeimai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+