×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. maijs, 2014
Drukāt

Straujuma uzdod IZM līdz mēneša beigām sakārtot pedagogu algu sistēmu (papildināts) (7)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Mītiņā Doma laukumā, kur bija pulcējušies aptuveni septiņi tūkstoši cilvēku, skolotāji pirmdien uzsvēra, ka par viņu darbu tiek maksāts nepietiekami. Pēc skolotāju mītiņa premjere Laimdota Straujuma (V) uzdeva Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) līdz 31.maijam izveidot kompleksus priekšlikumus konkurētspējīgam pedagogu atalgojumam.

Sākotnēji tika plānots, ka protesta akcijā varētu piedalīties aptuveni pieci tūkstoši cilvēku, taču Valsts policijas pārstāve Ance Rozīte aģentūrai BNS norādīja, ka laukumā bija pulcējušies aptuveni septiņi tūkstoši cilvēku.

Uzrunājot pedagogus, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško uzsvēra, ka skolotāji jūtas “apdalīti, jo dara darbu, par kuru netiek maksāts”. Kolēģiem no citām valstīm esot jāstāsta, ka 420 eiro nav alga nedēļā, bet mēnesī.

Vienlaikus LIZDA priekšsēdētāja pauda pārliecību, ka valdības vadītāja skolotāju problēmas saprot.

Protesta akcijā uzrunas teica arī skolotāji, kas atbraukuši no citām Latvijas pilsētām. “Pat sērkociņu kastīte maksā. Vai mēs esam tik lēti, kā to nosaka Ministru kabineta noteikumi?” jautāja viena no skolotājām.

Skolotāji, kritizējot esošo situāciju, norādīja, ka pašreizējais darba samaksas modelis un nepietiekamais atalgojums, liek jaunajiem skolotājiem un zinātniekiem pamest šo valsti.

Uz pedagogu mītiņu bija ieradusies arī valdības vadītāja, kura teica, ka labi saprot skolotāju problēmas. Viņa pateicās pedagogiem, ka tie sagatavo jaunos zinātniekus, un skolēnus, kuri gūst panākumus arī starptautiskā līmenī. Taču Straujuma arī norādīja, ka izglītības sistēmā ir vairākas problēmas, kuras nekavējoties ir jārisina.

“Atbalstu prasības, bet jādomā par to, kā sakārtot sistēmu,” teica Straujuma un aicināja pedagogus iesaistīties darbā, lai padarītu izglītības sistēmu kvalitatīvāku. Akcijas dalībnieki gan atsevišķas reizes Straujumu pārtrauca, skandējot saukļus: “neticam”, “algu”.

Protestējošos pedagogus uzrunāja arī izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V), kura atgādināja, ka Izglītības un zinātnes ministrija pašlaik strādā pie tā, lai izveidotu jaunu pedagogu darba samaksas modeli, kurā skolotājiem tiek maksāts par visu padarīto darbu, meklē risinājumus, lai alga tiktu palielināta, kā arī paaugstināta izglītības kvalitāte.

“Lai protesta akcija ir mudinājums mums visiem aktīvāk strādāt,” vēlēja Druviete. Akcijas dalībnieki ministres uzrunu uztvēra bez lielām emocijām, neitrāli, novēroja BNS.

Noslēdzoties akcijai, LIZDA vadītāja pauda cerību, ka skolotāju prasības ir sadzirdētas un pedagogiem rudenī nebūs jārīko akcijas, kurās varētu piedalīties vairāk cilvēku. “Ceru, ka rudenī mums nebūs jānāk kopā vēl lielākā skaitā,” pauda Mikiško.

Pēc pirmdienas skolotāju mītiņa premjere Straujuma uzdevusi Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) līdz 31.maijam izveidot kompleksus priekšlikumus konkurētspējīgam pedagogu atalgojumam, sistēmas sakārtošanai un sociālajām garantijām.

“Skaidrs ir viens, ka IZM līdz 31.maijam jābūt kompleksiem priekšlikumiem gan par konkurētspējīgu atalgojumu, gan par sistēmas sakārtošanu, gan par sociālajām garantijām pedagogiem. Visiem šiem nosacījumiem ir jābūt skaidriem vienlaicīgi,” pirmdien pēc koalīcijas partiju sanāksmes sacīja Straujuma.

Viņa norādīja, ka Latvija, salīdzinājumā ar Baltijas un Eiropas Savienības (ES) valstīm, no Iekšzemes kopprodukta (IKP) izglītībai atvēl ļoti lielu daļu finansējuma, tomēr pedagogu algas Latvijā ir vienas no zemākajām.

Skolotāji pirmdien bija izgājuši protesta akcijā – gājiens notika no Ministru kabineta uz Vecrīgu Doma laukumā. Skolotāji devās gājienā ar plakātiem “Skolēns nav prece”, “Kvalitatīva izglītība nav par velti”, “Apmaksāt visus darba pienākumus”.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Mikiško metusies vienā kompānijā ar Lindermani, iznāk tīri labs tandēms nekārtību provocēšanai valstī un
  arī izglītotu mietpilsoņu, ko musināt netrūkst.

 2. Diemžēl tikai daži skolotāji strādā tik kvalitatīvi, ka būtu pelnījuši algas paaugstinājumu.
  Lai nodrošinātu algas , divas trešdaļas skolotāju būtu jāatlaiž, jo skolēnu skaits klasē ir vairāk kā 3 reizes mazāks nekā tais laikos , kad es mācījos, un tad valsts bija pārtikusi un neviena bomza uz ielām nebija.

 3. Protestu pilnīgi neatbalstu.

 4. lauku skolotājs Atbildēt

  tieši šo svilpjošo un protestējošo “skolotāju” dēļ man skolā strādāt vairs negribas, lai arī alga ir daudz augstāka nekā apkārtējiem šeit laukos dzīvojošiem.

 5. izskatās ,ka komentētājiem ir bērnības traumas un skolā nav gājuši,pie tam’laukosjau nuvar izdzīvot ja strādā

 6. Bijušie padomijas skolu ideologi protestē , ka viņiem maza alga – 558 euro mēnesī. Es dzīvoju un strādāju laukos, tāpēc būtu priecīgs, ja man būtu tāda alga. Ja gribat lielākas algas, SāCIET KAUT KO RAžOT, nevis tikai sniedziet pakalpojumus un visā vainojat valsti. Valsts nav slaucama govs un tai ļoti trūkst tieši ražotāju, jūs esat pietiekoši izglītoti un varat pārkvalificēties par tādiem. Vispār izskatās, ka skolās šo pedagogu ir par daudz, ir jāatstāj kvalificētākie un pārējie lai iet pensijā, tur arī varēs turpināt savus protestus.

 7. kas kauna neprot,tas badaa nemirst

Draugiem Facebook Twitter Google+