Kultūra
Kultūrpolitika

Arboristi Rīgā sākuši darbus pie vides objekta “Laika priekškars” izvietošanas1

Publicitātes foto

SIA “Labie koki eksperti” arboristi šorīt sākuši darbus, lai nodrošinātu vides objekta “Laika priekškars” izvietošanu alejā pie Latvijas Nacionālā teātra, aģentūru LETA informē Rīgas domes Īpašuma departamenta pārstāve Baiba Gailīte.

Sākotnēji Edgara Neilanda vadītā uzņēmuma arboristi bija atzinuši, ka projekts var negatīvi ietekmēt starp pilsētas kanālu un teātri augošos ozolus, ja vien iecere netiks pamainīta, taču tagad eksperti izstrādājuši veidu, kā kokiem kaitējumu nenodarīt.

Kā informēja Neilands, šīs nedēļas laikā atbilstoši sniegtajām rekomendācijām, lai palielinātu koku dzīvotspēju, ar gaisa lāpstu, kas netraumēs sakņu sistēmu, tiks izņemta esošā sablīvētā augsne un aizvietota ar strukturētu augsni – porainu un ar organiskajām vielām bagātīgu augsnes sastāvu. Arī koku zaļās zonas zemsedzei izstrādāts risinājums, kas pasargās augsni no sablīvēšanās – pāri zaļajai zonai tiks izvietots metāla režģis, saglabājot atstarpi starp režģa konstrukcijām un augsnes virskārtu.

Rīgas domes Īpašuma departaments ir parakstījis trīspusējo līgumu par vides objekta “Laika priekškars” uzstādīšanu alejā pie Nacionālā teātra ar projekta autoriem SIA “H2E” un sertificētiem arboristiem no SIA “Labie koki”. Esot rasts jauns tehniskais risinājums, kas paredz vides objektu stiprināt pie uzstādītā zemsedzes režģa un atsevišķus urbpāļus izvietot tikai arboristu izpētītās un norādītās vietās. Pēc arboristu ieteikuma ir plānots nomainīt arī alejas segumu no asfalta pret bruģa segumu.

Atsaucoties uz Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētāju Oļegu Burovu (GKR), Gailīte uzsvēra, ka objekta izvietošana esot vienbalsīgi apstiprināta arī Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomē, kurā norādīts, ka tas ir skaidrs un mūsdienīgs veids kā pilsētvidē atainot mūsu Latvijas valsts vēsturi.

Jau vēstīts, ka starp 26 iesniegtajiem ideju pieteikumiem par simtgades alejas izveidi pie Latvijas Nacionālā teātra par labāko žūrija atzina SIA “H2E” veidoto darbu “Laika priekškars”.

Autori savu darbu veidojuši, balstoties un nozīmīgākajiem gadskaitļiem Latvijas valsts un Nacionālā teātra vēsturē. Nozīmīgākās gadskārtas tiks attēlotas uz 100 soļu garas, “laika līnijas skatuves”, kas vīsies cauri koku alejai. Līdzās gada skaitļiem būs izveidoti arī paskaidrojoši stāstījuma teksti vairākās valodās par to, kas konkrētajā gadā noticis.

Taču, kā vēstījis žurnāls “Ir”, tēlnieks Ivars Drulle, kā arī arhitektes Zaiga Gaile un Ieva Zībārte pauduši kritiku par iecerēto projektu, kas valstij izmaksās aptuveni 135 000 eiro.

Saistītie raksti

Drulles ieskatā Rīgas kanālmala un Kronvalda parks kļuvuši par galvaspilsētai veltīto dāvanu noliktavu, kurā nepārdomāti izvietoti arvien jauni vides objekti, piemēram, Maskavas nama dāvinātā Puškina skulptūra, Taškentas dāvinātais astronomijas pamatlicēja Mirzo Ulugbeka piemineklis un vēl citi, kopumā aptuveni 20 objektu.

Tāpat arī Rīgas domes opozīcijas deputāts Jurģis Klotiņš (VL-TB/LNNK) rīkoja zibakciju “#SargiRīgasOzolus” iestājoties pret projekta izbūvi.

LA.lv