×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
2. janvāris, 2014
Drukāt

Ardievu, latiņi un sveiki – “eiriņi”! Iepazīstam 8 jaunās monētas (4)

LETALETA

Eiropas un nacionālā puse

Eiro nauda ienāk mūsu ikdienā, un ir pēdējais laiks iepazīt jauno naudu, lai nerastos lieki pārpratumi. No šā gada 1.janvāra arī jaunās apgrozības naudas eiro tāpat kā līdz šim latu monētām būs kopumā astoņi nomināli. Proti, viena santīma monētas vietā nāks 1 eiro cents un sekojoši 2, 5, 10, 20 un 50 eiro centu, kā arī 1 un 2 eiro monētas.

Tiesa, tā kā eiro ir mazāk vērtīgs nekā lats (viens lats ir 0,702804 eiro vērts), tad eiro naudas summāri mūsu maciņos būs vairāk. Turklāt eiro monētas ir lielākas un smagākas nekā mūsu pašreizējā metāla nauda. Līdz ar to tiem, kuriem ir mazāki naudas maciņi, var nākties gādāt jaunus – lielākus zuteņus. Taču īpaši ar iepirkšanos aizrauties nevajadzētu, jo, lai arī eiro nauda šķietami būs vairāk, par to varēs nopirkt tikpat daudz, cik par atbilstošu summu latos. Jāatzīmē, visas eiro monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis visās eiro zonas valstīs.

Atšķirībā no latu monētām, kur priekšpusē jeb aversā ir Latvijas ģerbonis, bet aizmugurē jeb reversā – monētas nomināla uzraksts un attēls (piemēram, viena lata monētām – lasis), eiro monētām būs “Eiropas jeb kopīgā puse” un “nacionālā jeb atšķirīgā puse”. Priekšpuse monētām visās eirozonas dalībvalstīs ir vienāda – tās dizainā dažādos veidos attēlota ES karte, kurai dinamisku fonu veido ES simbolizējošo zvaigžņu dažādie izkārtojumi. Savukārt aizmuguri Latvijas eiro monētām rotās mums būtiski simboli. Plašāk par katru eiro monētu lasiet slīdrādē, kas sagatavota pēc Latvijas Bankā pieejamās informācijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Citām valstīm katra monēta atšķirīga , bet mums tikai 3 varianti , nav mums simbolu vai????

  2. citāts: (viens lats ir 0,702804 eiro vērts).
    vai tad nu tā, vai tad nav otrādi?pārbaudiet pirms rakstiet, mīlīši.

    • strādāju ar naudu Atbildēt

      1 Lats ir 1.42 Euro. Ja Jums ir 1.00 lats, to ir jādala uz bankas kursu 0.702804. Sanāk 1.00:0.702804=1.42 euro jums izsniegs bankā mainot to latoņu.

  3. 1 un 2 centu monētas nav likumīgs maksāšanas līdzeklis Somijā un Nīderlandē.

Draugiem Facebook Twitter Google+