Foto no Wikipedia

ASV prezidenta kandidāti drūzmējas 0

ASV prezidenta vēlēšanu kampaņā priekšplānā tradicionāli ir abu lielāko politisko partiju – demokrātu un republikāņu – kandidāti, kam ir visplašākās iespējas vēlētāju piesaistīšanai, taču uz valsts galvas amatu pretendē arī desmitiem mazpazīstamu vai tikpat kā nezināmu sabiedrības pārstāvju no mazajām partijām.

Reklāma
Reklāma

 

Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
Ko Ķīna dara ar zinātnieku, kurš patvaļīgi pasaulei atklāja Covid-19 izplatību? 60
TV24
Diskriminācija Latvijā? Advokāts komentē plānotos ierobežojumus 3
Lasīt citas ziņas

Vairākums mazo partiju kandidātu ir ierakstīti vēlēšanu zīmēs tikai vienā vai dažos štatos, tāpēc viņiem nav izredžu uz panākumu nacionālā mērogā. Viņi ir gandarīti, ka var paust savu un savas partijas viedokli plašākam vēlētāju lokam un dažos svārstīgajos štatos pat atņemt balsis favorītiem, zināmā mērā ietekmējot vēlēšanu iznākumu.

 

Piemēram, Vašingtonas štatā vēlēšanu zīmēs prezidenta kandidātu sarakstā ir seši mazo partiju pārstāvji, kuri laikus savāca vajadzīgo parakstu skaitu. Štata iedzīvotājiem, kuri ir neapmierināti ar pašreizējā prezidenta Baraka Obamas politiku un nevēlas balsot par republikāņu pretendentu Mitu Romniju, ir iespēja izraudzīties kādu no sešu mazo partiju pārstāvjiem. Seši alternatīvie kandidāti, kas tika izraudzīti partiju konferencēs un iesnieguši vajadzīgos tūkstoš vēlētāju parakstus, pārstāv plašu politisko spektru no Sociālistu strādnieku partijas līdz Taisnīguma partijai, raksta vietējā avīze “The Seattle Times”. 2008. gada vēlēšanās seši mazo partiju kandidāti kopā savāca 1,87 procentus balsu. Veiksmīgākais ar gandrīz vienu procentu balsu bija neatkarīgais kandidāts Ralfs Neiders, kurš pazīstams kā dedzīgs patērētāju tiesību aizstāvis. Demokrātu atbalstītāji joprojām nav Neideram piedevuši balsu atņemšanu Alam Goram 2000. gada vēlēšanās Floridas štatā, kad par uzvarētāju prezidenta vēlēšanās ar Augstākās tiesas lēmumu tika atzīts Džordžs Bušs jaunākais. Oktobrī Sietlā uz tikšanos ar vēlētājiem bija ieradies Libertāriešu partijas kandidāts Gerijs Džonsons un Zaļās partijas kandidāte Džila Steina. Mazo partiju pārstāvji atzīst, ka viņiem ir maz cerību būtiski ietekmēt vēlēšanu iznākumu, taču prezidenta Obamas atbalstītāji cer, ka viņi varētu atņemt balsis republikāņu kandidātam Romnijam kritiski svarīgajos svārstīgajos štatos. 14 mazo partiju kandidāti prezidenta un viceprezidenta amatam ir kvalificējušies, lai balotētos vairākos štatos. Desmit neatkarīgie kandidāti ir savākuši parakstus, lai varētu balotēties vismaz vienā štatā. Vēl ir 106 neatkarīgie kandidāti, kas nav kvalificējušies balotēties nevienā štatā, jo likumā paredzētajā laikā nav savākuši vajadzīgo parakstu skaitu, taču vēlētāji var ierakstīt viņu vārdus vēlēšanu zīmē.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Likums nosaka, ka trešo partiju kandidātiem jāsavāc 10 līdz 20 reizes vairāk parakstu savas kandidatūras reģistrēšanai nekā demokrātiem vai republikāņiem,” ASV demokrātiju kritizē Steina.

Gerijam Džonsonam ir zīmīgs uzvārds, kas iegājis Amerikas vēsturē. 17. ASV prezidents Endrū Džonsons kļuva par pirmo ASV valsts galvu, ko senāts mēģināja atstādināt, taču viņa atlaišanai no amata pietrūka vienas balss. 36. ASV prezidents Lindons Džonsons parakstīja svarīgus dokumentus cilvēktiesību un rasu vienlīdzības jomā. Ņūmeksikas bijušais gubernators, 59 gadus vecais Gerijs Džonsons nevar cerēt uz paliekošu vietu vēsturē, taču ir atpazīstamākais no pārdesmit alternatīvajiem prezidenta kandidātiem un ierakstīts vēlēšanu zīmēs 43 štatos, atzīmē raidsabiedrība BBC. 1992. gadā neatkarīgais kandidāts miljardieris Ross Pero savāca gandrīz piekto daļu balsu un neviļus palīdzēja kļūt par prezidentu demokrātam Bilam Klintonam, kurš ieguva tikai 43 procentus balsu. 27 oficiāli reģistrētie kandidāti (ieskaitot Obamu un Romniju), kas balotējas prezidenta vēlēšanās vismaz vienā štatā, liecina par daudzu amerikāņu neapmierinātību ar divu vadošo partiju kandidātiem, atzīmē BBC.

 

Uzziņa

Mazās partijas, kuru izvirzītieprezidenta un viceprezidenta kandidāti balotējas vairākos štatos:

Amerikas partija/Amerikas Neatkarības partija

Amerikas Trešās nostājas partija

Konstitūcijas partija

Zaļā partija

Taisnīguma partija

Libertāriešu partija

Objektīvistu partija

Sociālisma un atbrīvošanas partija (PSL)

Miera un brīvības partija

Prohibīcijas (alkohola pārdošanas aizlieguma) partija

ASV Reformu partija

ASV Sociālistu partija/Brīvības savienības partija

Sociālistu vienlīdzības partija

Sociālistu strādnieku partija

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.