Pasaulē

ASV tiesnesis bloķē Trampa jaunos imigrācijas ierobežojumus 2

ASV federālais tiesnesis Havaju štatā bloķēja lielāko daļu no prezidenta Donalda Trampa pēdējā imigrācijas ierobežošanas rīkojuma, apturot to tikai pāris stundas pirms stāšanās spēkā.

ASV apgabaltiesas tiesnesis Deriks Vatsons izdeva rīkojumu pēc tam, kad Trampa aizliegumu iebraukt vairāku, tostarp lielākoties musulmaņu apdzīvotu, valstu pilsoņiem apstrīdēja Havaju štats. Štats bija norādījis, ka šāda veida imigrācijas ierobežošana nošķirs ģimenes un traucēs piesaistīt studentus.

Baltā nama preses sekretāre Sāra Hakabija Sandersa tiesas rīkojumu nosauca par “bīstami kļūdainu”, uzsverot, ka tas “grauj prezidenta centienus sargāt amerikāņu drošību”.

ASV Tieslietu ministrija paziņoja, ka pārsūdzēs tiesas lēmumu.

Septembrī izsludinātais rīkojums, kuram trešdien bija jāstājas spēkā, attiecās uz ieceļotājiem no Čadas, Irānas, Jemenas, Lībijas, Sīrijas Somālijas un Ziemeļkorejas, kā arī noteiktām Venecuēlas valdības amatpersonām un to ģimenes locekļiem.

Trampa administrācija ir paziņojusi, ka ieceļošanas aizliegums tika izstrādāts, izvērtējot katras valsts drošības situāciju, kā arī tās vēlmi sniegt informāciju ASV.

Bijušā prezidenta Baraka Obamas amatā ieceltais tiesnesis Vatsons norādīja, ka jaunie ierobežojumi ignorē federālās apelāciju tiesas lēmumu par Trampa iepriekšējo ieceļošanas aizliegumu.

Pēdējā aizlieguma versija “atklāti diskriminē, balstoties nacionalitātē tādā veidā, ko devītā apgabaltiesa atzina par nesavienojamu ar (..) šīs nācijas dibināšanas principiem”, uzsvēra Vatsons.

Viņš paziņoja, ka Trampa rīkojumā nav pietiekami pamatots, ka šo sešu valstu pilsoņu ieceļošana kaitē ASV interesēm.

Tiesneša rīkojums attiecas tikai uz sešām lielākoties musulmaņu apdzīvotām valstīm. Tas neattiecas uz Ziemeļkorejai un Venecuēlai piemērotajiem ierobežojumiem, jo Havaju štats to nelūdza darīt.

Trampa administrācija atkāroti var vērsties Augstākajā tiesā, lai tā lemtu par ieceļošanas aizlieguma likumīgumu.

Jaunie ieceļošanas ierobežojumi septembrī tika paziņoti, lai nomainītu iepriekšējo uz laiku noteikto ieceļošanas aizliegumu

Ieceļošanas aizliegumu uz 90 dienām Augstākā tiesa bija atļāvusi piemērot tiem Irānas, Jemenas, Lībijas, Somālijas, Sīrijas un Sudānas pilsoņiem, “kuriem nav “bona fide” (labā ticībā balstītu) attiecību ar kādu personu vai organizāciju Savienotajās Valstīs”.

Jaunajā Trampa rīkojumā septembrī no saraksta tika izņemta Sudāna, bet pilnīgs ieceļošanas aizliegums tika noteikts Čadas un Ziemeļkorejas pilsoņiem, bet Venecuēlas gadījumā aizliegts iebraukt noteiktām amatpersonām un to ģimenes locekļiem.

LA.lv