×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
25. aprīlis, 2013
Drukāt

Atklāj Rotko mākslas centru


Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Vakar pat saule un stiprais vējš deva savu svētību Marka Rotko mākslas centra atklāšanas brīdī, ar kuru Daugavpils cietoksnī, valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklī, atjaunotā Artilērijas arsenāla ēka nu sāk spīdēt pasaules mākslas un kultūras debesīs kā jauna zvaigzne.


Sākoties Marka Rotko ekspozīcijas A sektora apskatei, fotografēšanai un filmēšanai, klātesošie ar interesi uzklausīja XX gadsimta 40. gadu ievērojamākā ASV mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko meitas Keitas Rotko-Prizelas un dēla Kristofera Rotko paskaidrojumus un interesantos stāstījumus ne vien par mākslinieka darbiem un dzīvi, bet arī par viņu pašu kā cilvēku un ģimenes galvu. Centra sagatavotajā digitālajā ekspozīcijā mainās vēsturiskie melnbaltie kadri, kuros redzams pats mākslinieks, viņa mazie bērni un to gadu līdzcilvēki. Ik pa brīdim mainās arī Marka Rotko atziņas, domas, vērtējumi, piemēram: “Jauni laiki! Jaunas idejas! Jaunas metodes!”, “Manas jaunības laikā māksla bija nošķirta parādība. Ne galeriju, ne kolekcionāru, ne mākslas kritiķu, ne naudas. Kaut gan tas reizē bija arī zelta laikmets, jo mums nebija ko zaudēt, taču bija, uz ko tiekties”, “Beigu beigās, tas, kas mums patiesībā rūp, ir mūsu ģimenes, nevis mākslas kritika.” 
Rotko4_Griinbergs_5

Sapulcējušos vidū varēja manīt sabiedrībā, mākslas un kultūras pasaulē populārus cilvēkus – pasaulslaveno latviešu keramiķi Pēteri Martinsonu, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu un Latvijas Mākslas akadēmijas profesoru Ojāru Spārīti un citus. “Mēs visi sakām lielu paldies Marka Rotko mākslas centram ne vien par milzīgo paveikto darbu, lai Latvijas ļaudis un ārzemju viesi varētu dziļāk iepazīt mākslinieku Marku Rotko un viņa darbus, bet arī par sagādātajām iespējām šajā centrā rīkot citu mākslinieku darbu izstādes. Šobrīd te jau izvietoti mani keramikas darbi,” gandarījumu pauda P. Martinsons.

Mākslas centru iesvētīja Daugavpils Dievmātes draudzes prāvests Juris Mukāns un Pareizticīgo Daugavpils pilsētas un rajona prāvests Georgijs Popovs. Pirms daudzo telpu izstaigāšanas un iesvētīšanas viņi ar Dieva vārdiem uzrunāja klātesošos. Daugavpils M. Lutera katedrāles dekāns Andis Lenšs uzsvēra: “Mākslinieki ir Dieva izredzētie, un, domājot par viņiem, reizēm šķiet, ka ir tāds spēks, kas caur viņiem izdzen kaut ko cauri, un, vai tam var turēties pretī, es nezinu.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+