×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
1. februāris, 2016
Drukāt

Atpakaļceļa uz Latviju tev nebūs? Saruna ar Vācijā strādājošo ārstu Kristapu Bokumu (34)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Kristaps Bokums jau trīs­arpus gadu strādā Vācijā, Esenes universitātes slimnīcā, kur viņš ir rezidents anestezioloģijā. Viņa pacientu vidū ir arī imigranti, kuri ieguvuši bēgļu statusu un saņēmuši valsts obligāto veselības apdrošināšanu. Kāpēc jaunais ārsts par savas izglītības pilnveides vietu nav izvēlējies Latviju, un vai mūsu uztraukumam par imigrantu ievazātajām slimībām ir pamats?

K. Bokums: – 2012. gadā pabeidzu medicīnas pamatstudijas Rīgas Stradiņa universitātē, bet konkursā uz rezidenta vietu startēju Latvijas Universitātē. Izvēloties rezidentūru Latvijā, vienmēr ir jāizvērtē arī tālākas izaugsmes iespējas gan izglītības, gan finansiālā perspektīvā, tajā skaitā iespējas, kādas pavērsies pēc specializācijas apguves. Saprātīgi domājot, izvēle, kas jāizdara par konkrētas specialitātes apgūšanu, ne vienmēr nosveras par labu interesējošai medicīnas jomai – manā gadījumā anestezioloģijai un intensīvajai medicīnai. Tas pēc būtības arī izskaidro to, kādēļ katru gadu konkursos uz medicīnas rezidentūru ir specialitātes, kurās ir milzīgs konkurss uz vienu budžeta vietu, un ir tādas, kuras knapi spēj aizpildīt piešķirtās valsts budžeta vietas, tādējādi uzņemot šajās specialitātēs ne tos izcilākos medicīnas studentus. Pēc būtības rezidentūrā ir tādas medicīnas jomas, kuras apgūstot dzīves kvalitāte uzlabojas, un ir tādas, kurās dzīves kvalitāte paliek studenta līmenī nākamos četrus līdz sešus gadus.

– Kāpēc jūs nolēmāt doties projām?

– Pārliecinājos, ka rezidentūras kvalitāte Latvijā daudzās specialitātēs ir uz kritiskas robežas. Rezidents šeit var kaut ko iemācīties tikai līdz zināmam līmenim. Jo vairāk tu gribi izglītoties, jo saņemsi lielāku pretsparu no pieredzējušiem speciālistiem: paga, paga, mēs šeit esam kādi divi trīs korifeji, mēs pelnām pietiekami labu naudu, un konkurence mums nav vajadzīga! Arī tiem rezidentiem, kuriem ir kādas ambīcijas, kuri grib pilnveidoties, šādi apstākļi vienā brīdī kļūst apgrūtinoši.

Vācijā esmu rezidents anestezioloģijā un intensīvajā medicīnā. Ja salīdzinām profesionālās un personiskās izaugsmes iespējas Vācijā ar to, ko varētu sa­sniegt Latvijā, tad Latvijā tam būtu visai skumīgs dzīves turpinājums.

No mana kursa Rīgas Stradiņa universitātē rezidentūrā uz citām valstīm aizbraukuši vairāk nekā divdesmit jauno speciālistu. Diezgan izteikta ir tendence pēdējos gados, ka Latvijas jaunie ārsti brauc strādāt tieši uz Vācijas universitāšu klīnikām. Tagad latviešu ārstu uzvārdi vairs nav retums lielajās Vācijas vadošajās universitāšu slimnīcās Ķelnē, Diseldorfā, Berlīnē, Hamburgā un citās. Mēs savstarpēji uzturam kontaktus un esam sprieduši, ka pēc rezidentūras pabeigšanas varētu braukt atpakaļ uz Latviju, bet ir jautājums, kā mēs tiksim iekšā Latvijas veselības aprūpes sistēmā, jo tas tirgus ir noslēgts un tajā iekļūt ir ļoti grūti.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. vacija ir drankigi arsti

 2. Latvijas vecajiem slakteriem licenci neviens neņem nost! Atbildēt

  Starp citu, Vācijā neviens NEMAKSĀ ārstiem …”aploksnēs”, jo ārstiem ir LIELAS algas. Ja kaut kas tāds notiktu, kā tas ir nabagmājā Lv, ATŅEMTU …ārsta licenci.
  Lv ārsti ir tik RIJĪGI, ka ņem un ņem un ņem … PAŅEM naudu pat tad, lai gan zina, ka cilvēks dodas uz aizsauli mūža mājām …
  Tiesa, atsevišķi(!!!) skandāli bijuši arī Vācijā! , melnās avis var atrast jebkurā sabiedrībā. Kolēģiem gan bijuši smieklīgi gadījumi, kad pacienti no bijušajām padomju republikām piedāvājuši kādus 30 eiro. Vācijas ārsti atbildējuši, lai tos eiro slimnieki iztērē savāmvajadzībām, jo ārstiem pilnīgi noteikti tos nevajag…. Vācijā ārsti ir ATBILDĪGĀKI!

 3. Korifejs G.Laganovska…

 4. Priecājos par Latvijas gudrajām galvām, mūsu jaunajiem dakterīšiem, uz ko varam pilnībā paļauties!

 5. medmāsa ar 30 gadu stāžu Atbildēt

  Ļoti labs raksts un patiess.Kā te žultainie cepās! Taisnība acīs kož?

 6. Dr. Bokuma teiktais par konkurenci ir skumja patiesība. Kopš ārstu sertifikācijas sākuma, to arvien vairāk izmanto, lai regulētu konkurenci specialitātēs ar pēcdiploma izglītības/sertifikācijas biznesa palīdzību, kas ir galvenais instruments Latvijas Ārstu biedrības valdošās kliķītes rokās.

 7. Sveiki, par arstu rezidentu vacija stradaju jau 4 gadu. ….palasot komentarus tiesjam sasmejos, ka arstam rezidentam jastrada garas un nogurdinosjas stundas…..smiekligi….es stradaju 7 stundas diena,vai tas tiesjam ir daudz?Noteikti pie saviem kollegjiem arstiem ari varam aiziet, jo to visu sedz musu apdrosjinasjana!uz lv par katru sikumu neskrienu, protams kad sagribas apciemot radinjus tad dodos uz lv…..japiebilst ka atvaljinajums mums ir vismaz 30 darba dienas,varbut pat vairak:) Un nu veltijums skeptikjiem: nekrenkjejat! Mes esam te jo mums tiesjam te patik un iet labi!
  P.s.jauku vakaru

 8. Priecē, ka jaunie, topošie ārsti ir gudri, novērtēti, entuziasma un enerģijas pilni, vēlas profesionāli pilnveidoties, bet tomēr neaizmirst par mājām. Ļoti ceru, ka viņiem vēlme atgriezties saglabāsies un tāda iespēja arī būs.

 9. labs raksts,paldies par informāciju.

 10. Kārtējā plātīšanās par to, cik ”kruti” būt rezidentam ārvalstīs…
  …tikai aizmirsts pateikt, ka liela daļa no aizbraucējiem ir tie, kas sava zemā zināšanu līmeņa dēļ neiegūst budžeta vietu rezidentūrā tepat Latvijā. (Protams, ir arī tā saucamās ”modes tendences” attiecībā uz specialitātes izvēli katrā konkrētajā mācību gadā, dēļ kā daudzi rezidenti var neiekļūt savas sapņu specialitātes budžeta grupā.)
  Otrkārt. Vācijā rezidents strādā tik garas stundas! Latvijā rezidents arī pēc darba slimnīcā var strādāt papildus kādā privātā iestādē vai poliklīnikā, tādējādi saņemot kopā gandrīz tikpat,cik Vācijā.
  Treškārt, runājot vispārīgi par izbraucējiem. Nav ko lepoties ar to,ka esat izbraukuši strādāt/mācīties kur ārvalstīs, ja reiz strādājot savā lieliskajā darba vietā un saņemot superīgākās algas neesat spējīgi savā izvēlētajā brīnišķīgajā valstī ne pie friziera aiziet matus nokrāsot, ne sevi savest kārtībā pie kosmetologa vai manikīra, nerunājot jau pat par tik elementāru lietu kā aiziet pie ārsta vai uz izmeklējumiem… 🙂 Ticiet man, rezidenti Latvijā to visu var atļauties, un viņiem dēļ tā nav jābrauc uz citu valsti…

  • ??? 😀 Nezinu, vai šim puisim dzīvē svarīgākais ir nokrāsot matus un uztaisīt manikīru 😀

   • Diez vai tas bija domāts konkrēti par viņu. Tā arī ir,ka gandrīz visi tie ”krutie” izbraucēji tur uz vietas neko daudz nevar atļauties, par katru sīkumu uz LV jāskrien !

    • Kas tad ir – daudz atļauties? Latvijas standarts – būt bezdarbniekam ar pēdējā modeļa smartfonu? Paņemt ātro kredītu, lai paspīdētu nedēlas nogalē klubā?Paņemt lielo kredītu, lai nopirktu kažoku?
     Parasti ir tā, ka cilvēkam vairāk brīva laika blandīties pa spa, pedikīriem utt. ir atvaļinājumā, un tad nu ir tā, ka lielākā daļa aizbraucēju kaut kāda sentimenta vadīti to pavada Latvijā …
     Tajā pašā Vācijā labs, kvalitatīvs, moderns matu griezums iespējams zem 20 eiro, kājiņas atbrauks uz mājām sakopt arī par 20 eiro …
     Bet konkrētajam dakterim pieredze un papīri, kas atvērs daudzas durvis daudz kur pasaulē … Lai veicas!

  • Nezinu kur Tu to esi izrāvis bet arsti ir vadošajās atalgojumu pozīcijas Vācija līdzās advokātiem pilotiem un CEO. Ļoti apšaubu ka viņiem ir kādas problēmas ko nomaksāt no pakalpojumiem.

  • Rezidentu sapnis? Pastrādāt dažas stundiņas valsts slimnīcā, lai pēc tam lielo piķi kāstu kādā privātklīnikā?

  • es justos nedroši un neomulīgi pie nokrāsotas lelles ar gariem ,sarkaniem nagiem,
   Es vēlos redzēt īstu ,kārtīgu,gudru un iejūtīgu ārstu,nevis tādu ,kurš vizītes laikā atbild frizierim,jā,jā Ilzīt,es pie tevis pēcpusdienā pieskriešu nokrāsot matus( no pieredzes).
   Nevajag skaust aizbraukušos,gudros ārstus,lai viņiem visiem veiksme darbā un dzīvē.

  • Kārtējais pierādijums ka Latviešiem skauž,ka citi ārzemës pelna 100x labāk un vairāk var atļauties.. Tas ir skaudības kalngals.. Varat tikai apskaust tos,kas ir ārzemēs un var atļauties to,ko katrs 101 varētu tikai sapņot.. 100 būs skauģi,kas noliks izbraucējus un strādā lielveikalā,narvesenā,Statoelā un tikaii 101 strādās valsts iestādē un leposies un plātīsies ka vus ir labi un vis okey..

 11. Vēl viens, kurš nevis vēlas palīdzēt un kaut ko darīt, lai mainītu mūsu nejēdzīgo medicīnas sistēmu, bet atgriezties pie visa gatava, siltas gultiņas un pilnas silītes.

  • Nu lūdzu, ej un maini. Es laikam tāda pastulba, bet man dežūrējot 36 h pēc kārtas kaut kā vienīgā doma bija gulta. Paldies, lieli mainītāji var mainīt (kur tad viņi ir? Latvijā cilv, tagad beidzot jūtos kā cilvēks, ar normālu algu un normāli izgulējusies.

  • Darba stāžs medicīnā 38 gadi. Pilnīgi piekrītu rakstā atspoguļotajai situācijai un J.Ozola komentāram. Cik jauki, ka esmu jau pensijā! Aicinu Latvijas ĀB prezidentu P.Apini man sekot.

  • Aiz sistēmas stāv cilvēki. Tad jau tos jāmaina, un gan jau dabīgās atlas

  • atlases ceļa tie paši nomainīsies. Un vispār Latvija ir ļoti mazs dīķis, tāpēc arī iespēju pamaz un tāpēc viens otru skauž un grauž. Bet tas ar ir pārbaudījums visiem. Un ne jau visi ir tik spēcīgi vai vēlas izturēt šos trakos pārbaudījumus. Katram savs ceļš un liktenis.

 12. ļoti labs un patiess raksts. tieši tā medicīna Latvijā ir zemā līmeni,ko pašpasludinātie korifeji ir ieintresēti uzturēt,jo jebkurš jaunais speciālists ir konkurents,bet vecajiem mācīties negribas un savas vietas zaudēt arī. Medicīna galīgi nav vērsta uz attīstību,operē kā padomju laikos, laproskopiskās operācijas ir retums, kas Vācijā ir ikdiena. arī citās jomās zemās kvalitātes dēļ,slimības tiek ielaistas vai vispār nepareizi daignosticētas un ārstētas.

 13. Latvijā medicīna neko neārstē, tikai caurumus, sabojājot cēloņa vietu (katram tā ir īpaša). Pēc tam ar lielu , kā lielu varoņdarbu amputē sabojāto vietu (ja ir nauda – paspēj). Cilvēks ar aizvietotiem orgāniem ir invalīds uz mūžu – darbs veselai armijai! Šķērsi dzīvojam…Jāsāk ar veselības mācību skolā ar pareizu ēšanu un kustībām. Tur ir mūsu nākotne!!! Ārstiem, kuri uzurpējuši varu medicīnā, vajadzētu nožēlot grēkus un sākt visu no gala – ārstēt slimības cēloņus, nevis ar neizārstējamām sekām.

  • Cilvēks, kurš kaut ko kritizē noteikti zinās kā situāciju uzlabot un sniegt padomu nezinošiem. Lūdzu, izskaidrojiet slimību cēloņus un piedāvājiet konkrētas ārstēšanas metodes, kuras varētu pielietot PRAKTISKI, lai IZĀRSTĒTU cilvēkus ! Kā arī, lūdzu, pastātstiet, kādi būtu pareizas, veselīgas ēšanas pamatnosacījumi ar pamatojumu !

 14. Intresants raksts, priecajos uzzinat ka Latviesu ārsti iziet pasaule.

 15. Labs raksts. Ceru, ka šis speciālists tomēr kādreiz atgriezīsies uz Latviju!

 16. Žēl vel viens gudrs cilveks, kurs bijis spiests atstāt Latviju tas politikas del. Ta mes zaudējam visas gudras galvas

 17. aizejot uz “beglu nometni”, pec uzvedibas un arienes spej uzreiz noteikt, kursh ir “ekonomiskais migrants”, kursh “no kara zonas”, un pec taa speej katrai katrai grupai publiski piedevet visparigas ipashibas? Cepuri nost! Ta ir augsta profesionalitate. Varbut katram tomer jadara savs darbs. Arstiem jaarstee, rezhisoriem jataisa izrades, petniekiem japeta, patveruma pietikumu vertetajiem javerte. To jau protestanti pirms gadsimtiem Vacija ” ievazaja”, ta saukto darbu dalishanu. Un nedod Dievs, ka shos visparinajumus iztulkos un izlasis virsarsts- tad ar to licenci var visadi gadities. Nav jau Latvija.:)

  • Bija dzirdēts,ka Tvaika ielā esot vairāki Napoleoni un Hamurapi.
   Par “ārsts” vēl nebija dzirdēts…
   Jeb tomēr “parastais TROLLIS” ??

   • To gan Jūs ļoti precīzi pateicāt.
    Tas,komentētājs ,,ārsts” nav redzējis tālāk par savu degunu un nezina kā izskatās bēgļu dokumenti resp.apdrošināšanas licenzes,tādēļ arī tāds muļķīgs komentārs.
    Bet jaunajiem,īstajiem ārstiem vēlu tikai veiksmi un panākumus?

Draugiem Facebook Twitter Google+