×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
13. novembris, 2014
Drukāt

Baltijas jūras piekrastē atrod 5000 gadus senus cilvēku pēdu nospiedumus

Foto: Larss Evalds Jensens / Lolandes-Falsteras muzejsFoto: Larss Evalds Jensens / Lolandes-Falsteras muzejs

Baltijas jūras piekrastē pie Lolandes salas (Dānija) atrasti 5000 gadu seni cilvēku pēdu nospiedumi, ziņo portāls livescience.com.

Mūžveci zvejas piederumi Baltijas jūrā uzieti arī agrāk, taču Akmens laikmeta cilvēka pēdas nospiedums ir unikāls atradums Baltijas piekrastei, norāda Lolandes-Falsteras muzeja arheologs Terje Stafsets, kurš piedalījās nospiedumu atrakšanā.

Lolandes piekrastē Stafsets un viņa kolēģi intensīvi darbojas nedaudz ilgāk par gadu, cenšoties apsteigt laiku, jo nākamajā gadā vai mazliet vēlāk plānots celt zemūdens tuneli, kas savienos Lolandi ar Fēmanas salu Vācijā, un, visticamāk, iznīcinās senvēstures pēdas uz visiem laikiem.

Pēdu nospiedumi, ticams, radušies laikā starp 5000. un 2000. gadu pirms mūsu ēras. Tajā laikā Baltijas jūras līmenis cēlās, jo kusa Ziemeļeiropas ledāji, un aizvēsturiskie iedzīvotāji izmantoja izveidojušos piekrastes sālsūdens “ezerus” zvejai. Viņi bija izveidojuši sarežģītu un efektīgu zivju zvejas ierīci, ko dēvē par zivju “žogu”, un pēdas saglabājušās tieši pie šāda “žoga”. Arheologi pieļauj, ka senie zvejnieki vēlējušies savu zvejas ierīci izvilkt krastā pirms vētras, jo pēdas saglabājušās abpus “žogam”, liecinot par centieniem to atbrīvot.

Pēdas piederējušas diviem cilvēkiem; vienas ir ievērojami lielākas par otrām. Dānijas arheologi veiks pēdu atlējumu, lai saglabātu tās vēsturei.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+