×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
5. jūnijs, 2013
Drukāt

Baltkrievijā sāk godināt senos Lietuvas valdniekus (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

“Eiropas pēdējais diktators” – Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, kura valsts, ja neskaita oficiālo iestāžu izkārtnes un formulāru “galviņas”, ir viscaur krieviska –, pēdējā laikā, vēlēdamies stiprināt savu autoritāti un nomierināt nacionāli noskaņoto inteliģenci, meties meklēt baltkrievu valstiskās suverenitātes “saknes” un atrod tās Lietuvas lielkņazistes vēsturē.

Kā zināms, tā vairākus gadsimtus bija īsta lielvalsts, kas aptvēra ne tikai tagadējās Lietuvas un Baltkrievijas teritoriju, bet arī vairākus Maskavijas novadus. No sevis piemetināšu, ka 1919. gadā, kad līdzās Stučkas latviešu lielinieku režīmam īsu laiku pastāvēja arī “darba komūnas” veidojums Viļņā un tā nosaukums bija “Litbel” – lietuviešu un baltkrievu komunistu republiciņa.

Vārdu sakot, tagad nolemts, ka Vitebskā tiks uzsliets piemineklis Lietuvas dižkunigaitim Oļģertam (Algirdas, Olgierd). Turklāt izsludināts tēlnieku konkurss senās Lietuvas karaļa Mindauga piemineklim, un, kā ziņo portāls www.imperiya.by, 2010. gadā jau – acīmredzot klusībā – kaut kur Baltkrievijā uzcelts piemineklis lielkņazam Vitautam Dižajam.

Vitebska ir stratēģiski svarīgs apgabala centrs Daugavas krastos. Tur ik gadus notiek festivāls “Slavjanskij bazar”, kura rīkotāji uzsver austrumslāvu tautu vienotību ar Krievzemi priekšgalā. Tāpēc Baltkrievijas lielkrievu šovinisti sašutuši par nodomu tur uzcelt pieminekli dižkunigaitim Oļģertam.

Šā projekta pretinieki uzsver, ka Vitebskā steidzami jāuzceļ piemineklis Kijevas kņazienei Olgai, kura, kā vēstī leģenda, esot šo pilsētu dibinājusi. Tātad – nevis Oļģerts, bet Olga, un, pēc Baltkrievijas “krievmīļu” domām, piemineklis Vitebskā pienākoties arī Aleksandram Ņevskim, kurš sakāvis vācu bruņiniekus pie Peipusa ezera.

Kad sabruka Padomju Savienība, neatkarīgās Baltkrievijas pirmais prezidents Šuškevičs par Baltkrievijas valsts ģerboni pasludināja Auļojošā Jātnieka emblēmu, kas ir identisks Lietuvas ģerbonim. Lukašenko, kurš 1994. gadā nomainīja Šuškeviču, atjaunoja Baltkrievijas PSR ģerboni ar vārpām un sarkano zvaigzni, noņemot vienīgi sirpi un āmuru. Pie tā viņš droši vien tomēr turēsies, jo “padomju cilvēks” viņš bija un paliek.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. “pieminekli Lietuvas dižkunigaitim Oļģertam (Algirdas, Olgierd).”
    – – – – – – – – – – – – –
    Kāpēc jātulko lietuviešu vārdi? Vai mēs Ivanus tagad arī sauksim par “Jāņiem”? Pjotrus jau laikam saucam par “Pēteriem”. Juriji laikam gan netiek “tulkoti”.

Draugiem Facebook Twitter Google+