×
Mobilā versija
+7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
16. septembris, 2013
Drukāt

Bērziņš rosina Saeimai dot tiesības mainīt MK, tā locekļu iecelšanu uzticēt prezidentam

LETALETA

Valsts prezidenta Andra Bērziņa jūnijā izveidotā ekspertu grupa piedāvā vairākas idejas valdības darba pilnveidei. Tostarp rosināts Saeimai dot tiesības mainīt valdību, ja tā izpelnījusies parlamenta neuzticību. Tāpat piedāvāts jaunās valdības locekļu apstiprināšanu uzticēt Valsts prezidentam, liecina Valsts prezidenta kancelejas Preses dienesta sniegtā informācija.

 

Kā norāda Valsts prezidenta kancelejā, ekspertu ziņojumā ietvertie priekšlikumi un ieteikumi izstrādāti, balstoties uz pieredzi un situācijas analīzi Latvijā un citviet. Valsts prezidents likumdošanas iniciatīvas valsts pārvaldes pilnveidei nosūtījis Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai (V), rosinot grozīt Satversmi, Ministru kabineta iekārtas likumu un Saeimas kārtības rulli.

Ekspertu grupa īpašu uzmanību pievērsa Ministru kabineta (MK) veidošanai, tā darba pilnveidei un atbildībai par darbu. Priekšlikumu mērķis ir panākt izmaiņas normatīvajos aktos, lai MK darbs kļūtu efektīvāks, atbildīgāks un stabilāks, skaidro Valsts prezidenta kancelejā.

Ekspertu grupa iesaka mainīt MK veidošanas procesu un ieviest konstruktīvo neuzticības balsojumu kā instrumentu, ar kuru Saeima var mainīt MK gadījumā, ja parlamenta vairākums nav apmierināts ar tā darbu. Šajā gadījumā Saeimai pašai būtu tiesības izraudzīties sev vēlamu Ministru prezidenta amata kandidātu. Šāda kārtība paplašinātu Saeimas pilnvaras.

Vēl eksperti ierosina atteikties no pašreiz spēkā esošās normas, ka MK ir jāatkāpjas, ja Saeima balsojumos noraida valdības iesniegto valsts budžeta projektu. Šāda balsojuma būtība ir destruktīva neuzticības izteikšana MK, kas ir pretēja konstruktīvam neuzticības balsojumam, uzskata eksperti.

Ekspertu grupa iesaka pievērst lielāku uzmanību kritērijiem, saskaņā ar kuriem būtu izraugāms Ministru prezidenta amata kandidāts.

Ekspertu grupa uzskata: jāsaglabā princips, ka Ministru prezidents var būt tikai tāda persona, kura saņēmusi Saeimas uzticību. Vienlaikus eksperti iesaka paredzēt, ka Saeima apstiprina vispirms Ministru prezidentu un viņa izstrādāto kabineta stratēģisko plānu valsts attīstībai. Vēl eksperti rosina uzticības izteikšanai valdības vadītājam noteikt kvalificētu balsu vairākumu parlamentā.

Pēc tam Ministru prezidents jau kā apstiprināts valdības vadītājs aicinātu ministrus, kuri atbalstītu viņa nospraustos darbības virzienus un būtu spējīgi politiski īstenot kabineta stratēģisko plānu. Šāds jaunievedums veicinātu valdības kā vienotas komandas darbspēju, stiprinātu Ministru prezidenta atbildību par viņa aicinātajiem ministriem un valdības stratēģiskā plāna izpildi, norāda Valsts prezidenta kancelejā.

Ekspertu grupa iesaka noteikt, ka citus MK locekļus pēc Ministru prezidenta priekšlikuma ieceļ Valsts prezidents.

Darba grupā strādāja Latvijas Universitātes docētāji – Daina Bāra, Valts Kalniņš, Jānis Pleps un Inga Vilka.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+